otázky a odpovede

Čo je to podlahové kúrenie?

Podlahové vykurovanie predstavuje vykurovací systém, ktorý využíva na vykurovanie ohriatu vodu. Jeho základným článkom sú rúrky, ktoré musia byť z kvalitného materiálu a odolné. Preto pre daný  účel sa odporúča polybutén, ktorý spĺňa kvalitatívne a bezpečnostné kritériá  a to, že  je odolný proti korózii a tlmí hluk v rozvodoch. Rúrkami uloženými v podlahe prúdi vykurovacia voda, ktorá šíri teplo do veľkej plochy. Takýmto spôsobom možno vykúriť aj väčší dom. Vodu zohrieva vykurovací kotol alebo iný zdroj tepla. Najvhodnejší je kondenzačný kotol, ktorého vysokú hospodárnosť podporujú práve nízkoteplotné systémy.

 

 

 

Aké sú výhody podlahového kúrenie?

Úplná kontrola – Podlahové kúrenie ponúka majiteľovi domu možnosť nastavenia teploty v jednotlivých miestnostiach alebo zónach  nezávisle na sebe pomocou programovateľných izbových termostatov, ktoré umožňujú úplnú kontrolu a pohodlie.

Napríklad vo väčšine domácností sú niektoré izby ako je kuchyňa a obývacia izba používa častejšie ako ostatné izby. Po inštalácii termostatu si v každej miestnosti domu môžte vybrať akú teplotu chcete mať a na ako dlho. Tým sa znižuje množstvo použitej energie.

Úspora energie - Podlahové kúrenie sa stáva stále viac populárne, pretože je to energeticky úsporné vykurovanie možnosť. Treba si uvedomiť, že tepelná pohoda pri podlahovom kúrení sa dosahuje pri teplote miestnosti o 3 – 4°C nižšej ako v prípade radiátorového kúrenia (tým sa znižuje aj energetická náročnosť o cca. 25 – 30%). Z toho vyplýva, že podlahovým vykurovaním už aj pri teplotách 20 – 22°C dosiahneme maximálne komfortnú tepelnú pohodu.  

Voľné steny, návrh interiéru podľa Vašich predsáv- Podlahové vykurovanie umožňuje majiteľ domu úplnú slobodu pri návrhu riešení interiéru v miestnosti v dôsledku odstránenia radiátorov.

Zlepšenie kvality ovzdušia –Podlahové vykurovanie vyniká minimálnym prúdením vzduchu a veľkým podielom sálavej vykurovacej zložky.Je teda vhodné zo zdravotného hľadiska, najmä však pre alergikov a astmatikov.

Návratnosť investície

Počíta sa z úspor dosiahnutých využívaním podlahového vykurovania v porovnaní s pôvodným spôsobom zabezpečenia prívodu tepla. Dôležitou súčasťou podlahového vykurovania je inštalácia kondenzačného kotla, ktorý pracuje pri nižších teplotách, a teda s výraznejšou kondenzáciou a vyššou účinnosťou. Takáto výmena môže podľa stavu starého kotla ušetriť až polovicu nákladov na kúrenie. Pri inštalácií kondenzačného kotla sa výdavky na vykurovanie plynom znížia, pretože kondenzačný kotol má oproti bežným kotlom až o 15 % lepšiu účinnosť, keďže využíva i tepelnú energiu vodnej pary v spalinách, ktorá z nekondenzačného kotla odchádza bez využitia cez komín do ovzdušia.

 

Je inštalácia u podlahového kúrenia zložitá?

Inšlatácia podlahového kúrenia je veľmi jednoduchá a flexibilná. M byť ľahko pridané do už existujúcej budovy alebo môže byť inštalovaný ako hlavný vykurovací systém pre nový projekt.

Možno ho použiť spoločne s tradičnými radiátormi alebo ako jediný vykurovací systém buď pomocou kondenzačného kotla alebo niektorých z nových obnoviteľných zdrojov tepla.

Mnoho faktorov  môže mať významný vplyv na Vaše rozhodnutie. Medzi dané faktory patrí napríklad:  počet izieb, ktoré majú byť vykurované, veľkosť izieb a pod.

Ak chcete mať čo najlepšie vyriešené  podlahového vykurovanie vo Vašej domácnosti, treba si vybrať správneho odborníka, ktorý Vám spraví  výpočty tepelných strát potrubia a rozloženie na základe vašich plánov.

 

Najčastejšie kladené otázky.

Zozbierali sme pre Vás najčastejšie kladené otázoky ohľadom podlahového vykurovanie. Dúfame, že Vám pomôžu pri Vašom výbere.

 

Prečo by som si mal zvoliť podlahové vykurovanie miesto tradičného radiátorového systému?

Existuje mnoho výhod plynúcich z inštalácie podlahového vykurovania namiesto radiátorov. Jedna y nich je, že podlahové kúrenie pracuje pri teplotách okolo 35 ° C -50 ° C  a radiátorový systém pri teplotách 70 ° C -80 ° C množstvo energie, a z toho dôvodu má podlahové vykurovanie nižšie prevádzkové náklady. Správne navrhnuté podlahové vykurovanie môže ušetriť až 40% bežných nákladov.

 

Môžem mať podlahové kúrenie aj radiátory ?

Áno samozrejme. Je bežné mať podlahové vykurovanie nainštalované na prízemí s radiátormi inštalovanými na prvom poschodí.

Avšak, so znížením nákladov v posledných rokoch a mnohých výhod inštalácia podlahového vykurovania je stále viac populárny v celej inštalácii, kde je to možné.

 

Môžem použiť na podlahové vykurovanie parkety alebo koberec?

Pri použití textilnej podlahovej krytiny je potrebné počítať s čiastočným znížením tepelného výkonu už pri návrhu vykurovania projektantom. Neodporúčajú sa koberce s výškou vlasu nad 10 mm a gumeným podkladom, PVC s plstenou podložkou a parkety z mäkkého dreva (odpor nesmie byť väčší ako 0,15 m2.K/W). Drevené parkety doporučujeme s max. hrúbkou 15 mm z dobre vysušeného tvrdého dreva. V prípade mozaikových parkiet max. hrúbku 9 mm.

 

Aká izolácia sa bežne dáva pod podlahové vykurovanie?

Bežne sa používa tvrdený polystyrén hrúbky 30 mm pre poschodie a 60 mm pre podlažie (používajú sa dve polystyrénové dosky s hrúbkou 30 mm, ktoré sa navzájom prekrývajú). Hustota polystyrénu má byť 20 kg.m-3 a stlačiteľnosť nesmie prekročiť 10% svojej hrúbky pri tlaku 10 kg/cm2. Taktiež treba dať pozor na nepodpivničených priestoroch, kde sa používa hydroizolácia, aby nebol polystyrén v kontakte s penetračnými nátermi na báze cyklických zlúčenín a rozpúšťadiel, ktoré by spôsobili deštrukciu polystyrénovej peny. V tomto prípade ako izoláciu je potrebné použiť gumoasfalt so sklotextilom.

 

Plánovanie podlahové kúrenie  - projekt

Existuje mnoho faktorov, ktoré sa berú do úvahy pri posudzovaní, či sa má nainštalovať systém podlahového vykurovania práve vo Vašom projekte. Dokonca aj keď ste sa už rozhodli, že podlahové vykurovanie je pre Vás vhodné, je dôležité vedieť, aké kroky máte podniknúť, aby zabezpečili, žebude systém fungovať tak ako má a bude poskytovať najlepšiu možnú účinnosť a výkon.

Nižšie uvedené informácie sú Vám pomôžu urobiť správne rozhodnutie o tom, ktorý typ systému podlahového vykurovania je pre vás pravý  tiež pomôže určiť  príslušenstvo,  ktoré budete potrebovať aby systém podlahového vykurovania fungoval.

 

Typy konštrukcie podlahy

Podľa toho, kde aplikujete podlahové kúrenie sa typ podlahovej konštrukcie môže meniť. Vo väčšine projektov sa používa klasická betónová zálievka avšak ak chcete podlahové kúrenie aplikovať v podkroví medzi nosné drevené trámy, klasická betónová zálievka by nevyhovovala z hľadiska zaťaženia alebo konštrukčného vyhotovenia (výška obytného podkrovia je príliš nízka a nie je možné zvýšiť podlahu).

 

Fixovanie rúriek v podlahe

V praxi sa bežne používajú dva typy – upevnenie pomocou upínacích líšt a pomocou systémovej dosky. Upínanie pomocou systémovej dosky je z hladiska financií a času najvýhodnejšie. Potrubia su dokonalé obalené betónom, systémova doska pri ukladaní prekryje jedná druhú a tým zabezpečíme nezatiekanie betónu a vznikanie tepelných mostov.

 

Podlahové krytiny

Kameň a keramické dlaždice

Dlaždice sú všeobecne považované za najlepšiu podlahovú krytina pre použitie s podlahovým vykurovaním. Oba typy majú veľmi dobrú tepelnú vodivosť

Drevené a laminátové podlahy

Všetky typy drevených podláh môžu byť použité s podlahovým vykurovaním, ale niektoré z nich sú vhodnejšie ako iné.

Pravidlá vo vzťahu k drevenej podlahy:

Počiatočné vlhkosť dreva by mala byť menšia než 8%, aby nedošlo k deformácii alebo zmršteniu.

Počiatočné vlhkosť poteru by mala byť nižšia ako 0,5%.

Povrchová teplota dreva by nemala prekročiť 27oC.

Mäkkému drevu ako je borovica je potrebné sa vyhnúť.

 

Dúfame, že uvedené informácie Vám pomôžu  vysvetliť, čo je podlahové vykurovanie a prečo je voľbou číslo.

V prípade akýchkoľvek ďaľších otázok, na ktoré ste nenašli odpovede  nás neváhajte kontaktovať buď prostrednctvom emailového kontaktu info@atria.sk alebo na telefónnom čísle 0917 133 664

 • Autor:
  Gabriel
  Dátum:
  25. 9. 2018

  Dobrý deň. Keby som Vám zaslal pôdorys izby,do ktorej chcem položiť podlahové kúrenie,vedeli by ste mi poslať návrh uloženia trubiek,ich vzdialenosť od seba, počet okruhov a veškeré potrebné informácie týkajúce sa tohoto systému? Ďakujem za odpoveď.
 • Autor:
  Atria.sk
  Dátum:
  25. 9. 2018

  Dobrý deň. Samozrejme na požiadanie Vám vieme potrebné informácie zaslať. Pekný deň.
 • Autor:
  Gabriel
  Dátum:
  27. 9. 2018

  Dobrý deň. Ďakujem za reakciu na moju otázku. Na email Vám teda zasielam žiadosť o odborné rady a informácie + CP (materiál) k pokládke a inštalácií podlahového kúrenia. Ešte poprosím ako vzdialené majú byť trúbky od stien? Ďakujem
 • Autor:
  Atria.sk
  Dátum:
  27. 9. 2018

  Dobrý deň. Na Váš email Vám bola zaslaná cenová ponuka podľa Vašej požiadavky. V ponuke sa nachádza systémová doska vysoká 58 mm. V prípade, že si želáte hrúbku poslystyrénu tých 100 mm, tak jedine dať pod dosku túto izoláciu https://www.atria.sk/eps-100-s-hrubka-40-mm/ Trúbky od stien tých cca 10 cm. Pekný deň
 • Autor:
  libor
  Dátum:
  25. 11. 2015

  Dobrý deň, žiadam Vás o návrh a cenovú ponuku na reguláciu podlahového kúrenia kostola v Medzibrodí nad Oravou. Kúrenie je podlahové, vyhrievané odporovým drôtom. Odber kúrenia 40 kW. Kúrenie je spínané jedným stykačom v rozvodnej skrini. Kúrenie by malo vyť ovládané priestorovým termostatom a podlahovým snímačom. Momentálne od priestorového ovládača ide trojžilový kábel, ktorým je ovládaný stykač v rozvodnej skrini. Chceli by sme, aby celé kúrenie bolo možné sledovať a ovládať na diaľku cez internet. Veľmi dobré by bolo, ale nie je nutnosťou k zariadeniu pripojiť a ovládať aj tri stykače na zvony. Ďakujem Vám za Váš čas a tešíme sa na vašu cenovú ponuku. S pozdravom Libor
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  25. 11. 2015

  Dobrý deň. Ak chcete kúrenie ovládať na diaľku cez internet. Existuje v podstate len jeden regulátor a to je salus it 500 https://www.atria.sk/salus-it500/. Ovládať sa bude cez aplikáciu v telefóne. Tento regulátor akurát bude spínať nejaký kontakt, max 230V. Takže už vy musíte vedieť, či ho máte kde ku kúreniu pripojiť. Pekný deň.
 • Autor:
  nag
  Dátum:
  12. 12. 2014

  Dobry den! Ako treba navrhnut kurenie do kupelni? Moze byt navzajom podlahove a konvekcne, alebo len zvlast? A ked spolu, tak v akom pomere treba navrhnut? Dakujem
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  12. 12. 2014

  Dobrý deň. Podlahové kúrenie môžete bez problémov nakombinovať s radiátorovým kúrením. Avšak v tomto prípade Vám neviem presne povedať aký pomer. Pekný deň
 • Autor:
  jano
  Dátum:
  3. 9. 2014

  Dobrý deň. Mám ústredné vykurovanie do radiatorov a pec na pevné palivo (VIADRUS), ale do kúpeľne by som chcel urobiť odbočku na podlahové kúrenie.Pec ale vykuruje vodu na 70-80 C. Sú materiály - spôsoby podlahového kúrenie na takúto teplotu? Ďakujem.
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  3. 9. 2014

  Dobrý deň, áno samozrejme, podlahové kúrenie ide urobiť aj takýmto spôsobom. V tomto prípade by ste mali oddeliť horúcu vykurovaciu vodu a zredukovať ju na cca 55 stupňov. Riešiť sa to dá takýmto rozdeľovačom s čerpadlom https://www.atria.sk/vykurovacia-technika/rozdelovace-mosadzne/rozdelovace-podlahove-kurenie/ivar-rozdelovace-s-cerpadlom/ivar-ci-557-ks-s-cerpadlom/. Pekný deň
 • Autor:
  tomas
  Dátum:
  9. 7. 2014

  Zdravim, chcel by som sa opitat,nemám skusenosti velmi,iesim byvanie,garzonku,a rozmyslam na podlahovym kurenim,elektronickym,Jedna sa o 24 metre stvorcovych.Je neaká tabula alebo moznost kde by som vedel vyrátat ze kolko by to vyslo uz komplet aj s montovanim a zo vsetkymi?Dakujem
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  9. 7. 2014

  Dobrý deň, ak myslíte elektrické podlahové kúrenie, tak potom toto https://www.atria.sk/vykurovacia-technika/polystyren-podlahove-kurenie/elektricke-podlahove-kurenie/. Pekný deň.
 • Autor:
  Miroslav
  Dátum:
  10. 10. 2013

  mam 50 m2 dost chladnej izby kolko potrubia potrebujem na vykurenie mistnosti podlahovym kurenim.steny su z hlinenych tehal a stare drevene okna
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  10. 10. 2013

  Dobrý deň, na jeden meter štvorcový by ste mal potrebovať približne 6 metrov potrubia.
 • Autor:
  mária
  Dátum:
  6. 9. 2013

  Dobrý deň, zaujímala by ma orientačná cena podlahového kúrenia v jednej miestnosti rodinného domu. Napojenie na plynový kotol, jedná sa o miestnosť cca 17 m-štvorc., miestnosť je nepodpivničená a neizolovaná, a či je možné použiť na povrch laminátovú podlahu. Vďaka, s pozdravom Mária
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  6. 9. 2013

  Dobrý deň, pre čo najpresnejší výpočet prosím použite komponenty z https://www.atria.sk/vykurovacia-technika/suvisiaci-tovar-pre-kurenie/, najmä ssystémovú dosku na podlahové vykurovanie https://www.atria.sk/systemova-izolacna-doska-uhp55/, potom potrubie https://www.atria.sk/potrubie-pex-al-pex-16-x-2/, na jeden meter štvorcový zhruba 5 metrov potrubia. Dilatačný pás po obvode https://www.atria.sk/obvodny-dilatacny-pas-samolepiaci-s-foliou-ivar-dp-50-m/. Na povrch je možné použiť takmer akákoľvek podlahu, len nie koberec. Pekný deň.info V košíku sa nachádza tovar, ku ktorému je možno dokúpiť potrebné príslušenstvo.
help
Súvisiaci tovar ku kotlu
Súvisiaci tovar ku kúreniu
Zobraziť diskusie zákazníkov
Zobraziť kompletný sortiment
keyboard_arrow_up
Súhlasím s obchodnými podmienkami.
chat 0917 133 662 info@atria.sk Máte otázku?

Správa bola odoslaná

V krátkom čase Vás budeme kontaktovať

ZAVRIEŤ