Návod pre podlahové kúrenie, vykurovanie s polystyrénom UHP55

Na  m2 potrebujete ks tabúľ UHP55, potrubia, - cestný rozdeľovač, ks adaptéru EK + skrinku.

Prepočty sú orientačné. V prípade záujmu o konkrétny návrh nás neváhajte kontaktovať.

Zhotovenie podlahového kúrenia so systémovou doskou UHP55

 

Polystyrén pre podlahové kúrenie výsoký 60 mm a rozostupom potrubia v násobku 7,5 cm s odrazovou vrstvou.


Použitý materiál a vysvetlenie zloženia podlahového kúrenia:

 

 

 kliknutím nižšie sa dostanete priamo na tovar na eshope

 

1. Systémová doska (polystyrén) UHP55 rozmerov 1,05m x 0,75m x hrúbka 5,8cm

Vzdialenosť ukladania potrubia v násobku 7,5cm

2. Polybutylénové potrubie UHP16 alebo PEXALPEX 16x2mm s kyslíkovou bariérou
3. Dilatačný samolepiaci pás po obvode stien DP50 4. Betónová vykurovacia zálievka z jemnozrnného betónu.
5. Podlaha alebo nosná konštrukcia

 


Pracovný postup pri zhotovení podlahového vykurovanie na pevnom podklade:

1. Do pripraveného otvoru  v stene upevnite skrinku.
2. Do skrinky vložte rozdeľovač a upevnite ho na vodiace lišty v skrinke. Telo rozdeľovača s prietokomermi je na prívod teplej vody a umiestnite ho hore. Druhé telo, len s ventilmi, dajte na spodnú časť.
3. Na čistý, pevný a rovný podklad 5 rozložte po celej ploche systémovú dosku (polystyrén) UHP55.
4. Po obvode stien nalepte samolepiaci dilatačný pás DP50 tak, aby plastová „zásterka bola položená na doske UHP55
5. Začiatok potrubia prevlečte pod vodiacu lištu v skrinke, oblúk potrubia zafixujte vodiacim oblúkom 5058 a začnite namotávať potrubie v požadovanej dĺžke okruhu . Potrubie namotávajte do tvaru „slimáka“ tak ako je znázornené na obrázku.  ( ak máte vzdialenosť naplánovanú na 15cm, ukladajte ho vo vzdialenosti 30cm a cestou nazad pôjdete v strede a tým dosiahnete 15cm vzdialenosť ukladania)
6. Po namotaní všetkých okruhov upevnite pomocou zverných šróbení RCS16 potrubie UHP16 alebo PEXALPEX16 do rozdeľovača. Vstup teplej vody upevnite tam kde sú prietokomery a vratnú vodu pod tým, vždy tak, aby okruhy, prívod a spiatočka boli v rozdeľovači nad sebou. Pre lepšiu kontrolu každý okruh označte číslom a názvom miestnosti.
7. Po zabetónovaní inštalácie podlahového vykurovania, položení nášľapnej vrstvy a zhotovení omietok aj s maľbami osaďte rám s dvierkami a posuvný plech na spodku skrinky položte na zhotovenú podlahu. Všetky otvory budú zakryté.

Fotogaléria montáže podlahového kúrenia

 

 

Pokladanie polystyrénu

 

Pokladanie potrubia do polystyrénu

 

Pokladanie potrubia a návrat na začiatok

 

 

Fotografie kompletneho podlahového kúrenia

 

 • Autor:
  Róbert
  Dátum:
  12. 12. 2016
  Dobrý deň,mohli by ste mi prosím Vás poradiť akú hrúbku systémovej dosky plus výšku poteru? Na poter pojde 1cm plávajúca podlaha a celková výška ktorú potrebujem dorovnať je cca 13-14cm. Ďakujem za odpoveď.
 • Autor:
  Atria.sk
  Dátum:
  13. 12. 2016
  Dobrý deň. Dáte UHP 55: https://www.atria.sk/systemova-izolacna-doska-uhp55/ a zvyšok betón. Odporučil by som vám jednoznačne najvyššiu. Pekný deň.
 • Autor:
  Andrej Kahan
  Dátum:
  16. 7. 2014
  Dobrý deň, obvodová dilatácia je mi jasná, viete mi poradiť, ako, resp. akou dilatáciou urobiť stredovú dilatáciu pre oddelenie okruhov? Stredový dilatačný pás tu k dispozícii nevidím, myslím taký, aby mal zásterku z oboch strán, kvôli zabezpečeniu proti zatečeniu poteru.
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  16. 7. 2014
  Dobrý deň. Je pravde, že stredový nemáme ani v ponuke. Mnoho ľudí to rieši tak, že spojí (prilepí) dva pásy k sebe a tým pádom budú mať fóliu na každej strane. Dilatačný pás pre podlahové kúrenie sa napríklad predáva len po 50 metrov, tým pádom asi nikomu moc nevadí, že ho prípadne využije aj na stredové rozdelenie nejakej miestnosti. Každopádne aj stredový by sme vedeli objednať, avšak dodanie by bolo 1-2 týždne. Pekný deň.
 • Autor:
  Dusan
  Dátum:
  9. 3. 2014
  Prosim upravte si mieru naslapnej vrstvy lebo 10 cm je trochu vela kedze som taku hrubu dlazbu alebo podlahovku nevidel.
 • Autor:
  Jozef
  Dátum:
  4. 11. 2013
  Dobry den mam na Vas otazku tykajucu sa vysky podlahy pri vasom podlahovom kureni.Pri stavbe sme nechali na prizemi svetlost stavebnych otvorov na dvere 213cm.Mohli by ste mi poradit z Vasho sortimentu vhodnu skladbu podlahoveho kurenia do ktorej by sme sa vosli za predpokladu ze vyska stavebneho otvoru bude 202cm od laminatovej podlahy?Zjednodusene,zmestime sa do 10cm s poterom aj izolaciou?Bude to dostatocne?Alebo by bolo vhodnejsie upravit dvere a zarubne?
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  4. 11. 2013
  Dobrý deň, odporúčame Vám prezrieť si nasledovné stránky: https://www.atria.sk/vykurovacia-technika/polystyren-podlahove-kurenie/navod-pre-podlahove-kurenie/ a tiež stránku https://www.atria.sk/clanky/navod-pre-podlahove-kurenie-vykurovanie-s-polystyrenom-uhp55/, mali by Vám pomôcť.
 • Autor:
  mishigreen
  Dátum:
  7. 4. 2014
  zavisi od lokality a odizolovania zakladovej dosky ale 10 cm to je max 4cm XPS izolacie do podlahy a 5 az 6 cm poteru podla toho ako je zakl doska rovna a zavisi aj od hrubky hydroizolacie ....
 • Autor:
  michal
  Dátum:
  8. 10. 2013
  Chcem sa spytat ci je obmedzeny pocet metrov na jeden okruh..dakujem
 • Autor:
  mishigreen
  Dátum:
  7. 4. 2014
  ano je 120m max ideal do 80m az 100m
 • Autor:
  michal
  Dátum:
  8. 10. 2013
  Chcem sa spytat ci je obmedzeny pocet metrov na jeden okruh..dakujem
 • Autor:
  michal
  Dátum:
  8. 10. 2013
  Chcem sa spytat ci je obmedzeny pocet metrov na jeden okruh..dakujem
 • Autor:
  Mrava
  Dátum:
  20. 6. 2013
  Prosim o informaciu:na ploche 70m2 mam 6 vykur. okruhov teplovod. podlahoveho kurenia. Je potrebné tuto plochu dilatovať ?
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  20. 6. 2013
  Dobrý deň, na každom podlahovom vykurovaní sa dáva dilatácia. Na 70 metrov ak je to jedna súvisla plocha, tak by bolo dobre ju rozdeliť dilatačným pásom dokonca aj na tri časti. Pekný deň-
 • Autor:
  mishigreen
  Dátum:
  7. 4. 2014
  ak je to hala urcite ak miestosti tak oddilatovat pod dverami. prechody z jednej miestnosti do druhej aspon....
 • Autor:
  Alfino
  Dátum:
  8. 1. 2013
  Dobrý deň, rád by som sa spýtal, ako sa ukladajú systémové dosky. Je mi to celkom jasné, ak sa jedná o symetrický priestor. Ale ako ich uložiť napríklad v kúpeľni? Nejako sa orezávajú, alebo sa ukladajú aj pod vaňu? Podobný problém je napríklad krb v obývačke, či kuchynská linka. Ide o to, že ak sa dosky budú orezávať, vznikne posun a nebudú sedieť drážky pre rúrku. Môžete mi prosím poradiť? Veľmi pekne Vám vopred ďakujem.
 • Autor:
  dusan
  Dátum:
  7. 1. 2013
  Dobry vecer, Uvazujem o podlahovom kureni na bytovke, ale len v obyvacej izbe a chcel som sa spytat ci by to bolo mozne zrealizovat s klasickym plynovym kotlo a max. vyska poteru aj s podkladom 6cm na plochu 25m2 a bez rozdelovaca, iba pripojit od spiatocky radiatora do podlahoveho kurenia a spat do kotla. bolo by to moze? Ide mi o to ze je pod nami podchod a ide od noch chladno a celkovo problem s vykurenim plochy. Dakujem s pozdravom Dusan
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  7. 1. 2013
  Dobrý deň, výber kotla nemá nejaký zásadný vplyv na podlahové kúrenie, pokiaľ je dobre vyregulovaný. Avšak ešte som nevidel, že by sa takto napojila podlahovka, maximálne v kúpelni, ale určite nie 25metrov2. Vždy sa dáva rozdeľovač, ale ak to vyslovene chcete, tak fungovať by to malo, potom len obmedziť výstupnú teplotu na nejakých 50 stupňov. Pekný deň.
 • Autor:
  peter
  Dátum:
  20. 11. 2012
  Dobry den, prosim Vas mam firmu, ktora mi ide urobit podlahovku IVAR na polystyren , teda bez pouzitia systemovej dosky. Naco mi sluzi systemova doska, resp. da sa ulozit podlahovka i na samotny polystyren?
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  20. 11. 2012
  Dobrý deň, tak toto sa nemôže urobiť, vždy sa musí použiť systémová doska, na klasický polystyrén sa nemôže klasť potrubie. Tu máte ivar dosku https://www.atria.sk/doska-ivar-th-30-p-th30p/ a tú ďalšie predávanejšiu https://www.atria.sk/polystyrenove-systemove-dosky/. Pekný deň
 • Autor:
  Matej
  Dátum:
  19. 8. 2012
  mam jednu otazku k betonovej zalievke (bod č. 4), na obrazku je napisane ze ma byť z hrubozrnneho betonu a pod tym v navode ze mam byt z jemnozrnneho betonu, tak prosim vas z akeho?
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  20. 8. 2012
  Dobrý deň, ospravedlňujeme sa, v grafike bola chyba.
 • Autor:
  Dusan
  Dátum:
  14. 8. 2012
  Dobry den, rekonstruujem RD kde cast rozvodov bude podlahove kurenie a cast radiatory, kotol atmosfericky stacionarny Buderus Logani G124 24kW, 2 podlazia (na oboch podlahovka aj radiatory). Chcem sa spytat na kombinaciu rozdelovacov ktore by bolo dobre pouzit. Aky je rozdiel medzi Ivar CI 557 KS, KT a IVAR UNIMIX? dakujem
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  14. 8. 2012
  Dobrý deň, pre kombináciu podlahového kúrenia a radiátorového kúrenia je potrebné použiť rozdelovač s čerpadlom, ktorý vlastne oddelí horúcu vykurovaciu vodu z radiátorov a zreguluje ju na nejakých 50 stupňov. UNIMIX je zasa drahé a niekedy aj zbytočné riešenie. Takže by bolo dobré použiť rozdeľovač, na ktorom ste sa pýtali. Konštrukčný rozdiel medzi KS a KT nieje, len rozdielne prietokomery.
 • Autor:
  Katarína
  Dátum:
  10. 8. 2012
  Dobry den, prosim Vas o vypracovanie cenovej ponuky na material pre podlahove vykurovanie a vodu a kanalizaciu. Rozpis materialu je v prilohe. Este by ma zaujimalo ci je mozne tepelne cerpadla Sinclair a Ariston pouzit aj ako zdroj tepla pre podlahove kurenie ? a na aku teplotu ohrievaju TUV? Dakujem. Prajem Vam prekny den . Ondakova
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  10. 8. 2012
  Dobrý deň, cenové ponuky nevypracúvame. Kompletný materiál sa nachádza na eshope. Môžem maximálne pomôcť nasledujúcimi linkami. Tepelné čerpadlo s podporou vykurovanie ani nemáme v ponuke, keďže cena takého riešenia je veľmi vysoká, všetko sú to čerpadlá na ohrev vody, ktorú ohrejú aj na 60 stupňov. 1. https://www.atria.sk/polystyrenove-systemove-dosky/ 2. https://www.atria.sk/clanky/podlahove-kurenie-a-vykurovanie/ 3. https://www.atria.sk/clanky/porovnanie-systemovych-dosiek/ 4. https://www.atria.sk/polystyrenove-systemove-dosky/navod-pre-podlahove-kurenie/
 • Autor:
  Branislav
  Dátum:
  16. 7. 2012
  150m2 systémová doska pevnosť 150kPa , hadica 16mm , aká by bola cena dosky s dovozom do Banskej Štivnice ?
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  16. 7. 2012
  Doprava polystyrénu pre podlahové kúrenie by bola v cene 13, smer BB je každý týždeň v stredu.
 • Autor:
  Jozef
  Dátum:
  22. 6. 2012
  su nejake špecialne ventily na prepojenie podlahoveho kurenia na radiator na obmedzenie maximalnej teploty. ďakujem
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  22. 6. 2012
  Na podlahové kúrenie a kombináciu radiátora sa používa takýto ventil https://www.atria.sk/rtl-ventil-ivar-ek-590001/
 • Autor:
  patrik
  Dátum:
  30. 5. 2012
  kolko stoji rozdelovac 11 okruhov na podlahove kurenie s cerpadlom a zmiesavacom mam kurenie dole podlahovka a hore radiatory
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  30. 5. 2012
  Tu sú všetky rozdeľovače pre podlahové kúrenie s čerpadlom https://www.atria.sk/mosadzne-rozdelovace/rozdelovace-podlahove-kurenie/ivar-rozdelovace-s-cerpadlom/ivar-ci-557-ks-s-cerpadlom/
 • Autor:
  peter
  Dátum:
  24. 5. 2012
  z nákresu neviem,ako je spojený obvodový dilatačný pás so systémovou doskou,na ktorej sú výstupky..a nieje možné pás prilepiť..majú sa výstupky tie najbližšie k dilatačke poodrezávať?
 • Autor:
  ATRIA.SK
  Dátum:
  24. 5. 2012
  Dilatačný pás sa nalepí na omietku, z druhej strany je taká obojstranná lepiaca páska. A ta modrá fólia sa prehodí cez polystyrén pre podlahové kúrenie, aby betón nezatiekol popod. Takže k systémovej doske sa nijak nelepí.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.