Spoľahlivé potrubia pre vykurovanie vášho domu

Hoci ste už hrubú stavbu úspešne dokončili a zdá sa vám, že vás od finalizácie vášho vysnívaného domova delí len krôčik, čaká vás ešte výzva v podobe realizácie vykurovania a rozvodov pitnej vody. K tomu, aby ste si teplo a pohodlie vykurovania čo najviac užili, potrebujete zainvestovať do kvalitného potrubia a spojok. Keďže ide o „neviditeľnú“ investíciu na dlhé obdobie, výber spoľahlivého, prémiového príslušenstva zúročíte v podobe bezporuchového chodu a dlhej životnosti.

 

 

 

Zúročte vlastnosti potrubia PEX-AL-PEX

Potrubie slúži na rozvod pitnej vody z kotla do podlahového a radiátorového vykurovania, preto musí spĺňať určité parametre. Päťvrstvové plasthliníkové rúrky (PEX-Al-PEX) predstavujú spojenie toho najlepšieho zo sveta kovových i plastových rúrok.

 

 

Keďže potrubím preteká horúca voda, malo by byť kvalitné a odolné. Plasthliníkové potrubie na vodu, kúrenie a podlahové vykurovanie od značky HPW je vhodné pre teploty až do 95° C. Aby sa zabránilo korodovaniu materiálu a upchatiu, potrubie pozostáva aj z vnútornej kyslíkovej bariéry z hliníka v hrúbke 0,25 mm. Vďaka hladkému vnútornému povrchu zo sieťovaného polyetylénu sa tiež vyznačuje malou tlakovou stratou a zároveň odoláva usadzovaniu vodného kameňa.

Plasthliníkové potrubie je navyše ľahko tvarovateľné, ohýbateľné a spájateľné pomocou lisovacích alebo skrutkových fittingov. Najbežnejšie používaný priemer potrubia je 16 alebo 20 mm.        

 

Aby bolo spájanie potrubí ľahšie

Ak si chcete uľahčiť prácu so spájaním potrubí, odporúčame siahnuť po skrutkovacích spojkách. Tie môžu byť použité ako prechodové kusy plynového kotla, rozdeľovača alebo bojlera a plasthliníkového potrubia. Spojky vyrobené z poniklovanej mosadze slúžia výlučne na spájanie potrubia PEX-AL-PEX 16 alebo 20 mm, určeného na rozvody kúrenia a pitnej vody. Nespornou výhodou je ich montáž bez špeciálneho náradia, kedy si vystačíte len s vidlicovým kľúčom.

 

Skrutkové spoje a nástenka

Skrutkové spoje vyrobené z ocele môžu slúžiť ako náhrada za lisovacie spoje. Sú ľahko rozoberateľné a dostupné v rôznych veľkostiach priamych spojok a prechodov, kolien a T-kusov. Skladajú sa z tela, matice, vymedzovacieho krúžku a dosadacej plochy, ktorá je vytvorená z plastu. Každá spojka obsahuje dve gumené tesnenia.

Osobitnú skupinu tvorí takzvaná nástenka, ktorá slúži na pripojenie vodovodnej batérie určenej na rozvod vody. Odporúčame zaobstarať si ju s jednoduchým či dvojitým univerzálnym držiakom, ktorý slúži na ukotvenie nástenky na stenu.

Pri spájaní potrubia môžu vzniknúť situácie, kedy budete potrebovať niektorú vetvu potrubia rozdvojiť. V takomto prípade sa vám zídu praktické T-kusy. Prídu vhod aj rôzne druhy prechodov, ktoré pomôžu pri prechode potrubia na závit.

 

Po teórii trochu praxe

Skôr než sa pustíte do samotného spájania potrubí, nezabudnite ho kalibrovať. K tomu vám poslúži kalibrátor, vďaka ktorému zväčšíte priemer potrubia a spojka sa vám bude ľahšie navliekať.

Samotné spájanie je veľmi jednoduché: na potrubie navlečiete maticu, vymedzovací krúžok a spojku, čím docielite dokonalý spoj. Nakoniec sa spojka manuálne utiahne vidlicovým kľúčom. Ak sa pri skladaní náhodou pomýlite, nemusíte sa obávať. Možnosť demontáže vám vždy dáva druhú šancu.

 

 

 

Moderný trh ponúka širokú škálu sortimentov na vykurovanie. Dajte si záležať na výbere správneho príslušenstva, aby ste v zime nemuseli riešiť nepríjemné situácie s ich opravou. Ak ste pri výbere nerozhodní a potrebujete poradiť, odborníci z Atria SK vám určite odporučia najvhodnejšiu techniku v adekvátnej kvalite. Vďaka vhodným nástrojom sa vám podarí realizovať vykurovanie vo vašom dome spoľahlivo, rýchlo a bezpečne.       

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.