Výber obehového čerpadla - článok

Obehové čerpadlá pre vykurovanie

Stavba rodinného domu so sebou prináša niekoľko zásadných rozhodnutí, ktoré budú mať vplyv na jeho prevádzku mnoho ďalších rokov. Jednou zo základných otázok, ktoré budú architekta pri plánovaní príbytku zaujímať, je aj spôsob vykurovania, ktoré budúci obyvatelia preferujú.

Ak ste si ako zdroj tepla zvolili plyn, je na mieste popri voľbe plynového kotla začať uvažovať aj o obehovom čerpadle. Či už bude vašu nehnuteľnosť vyhrievať teplovodné podlahové kúrenie alebo radiátory, výber obehového čerpadla bude rovnako podliehať dôslednému zváženiu dostupných druhov a značiek. Prečo je dôležité o nich uvažovať?

 

Funkcie obehového čerpadla      

Obehové čerpadlo pomocou zabudovaných lopatiek vytláča vodu z kotla do ústredného alebo podlahového kúrenia a zabezpečuje jej poháňanie v potrubiach. Lopatky v moderných čerpadlách sú mokrobežné a pre zlepšenie doregulovania vykurovacieho systému by mali disponovať možnosťou nastavenia rýchlostí otáčok motora.

Pri výbere kvalitného obehového čerpadla by ste mali zohľadniť hneď niekoľko kritérií. Kľúčovými parametrami by pritom mali byť životnosť, hlučnosť a spotreba elektrickej energie. Ak by nastala situácia, že sa kotol na tuhé palivo prehreje, čerpadlo je jedným zo súčiniteľov, ktorý ho dokáže cez kotlovú reguláciu ochladiť. Preto by kvalitné obehové čerpadlo malo byť schopné pracovať s vysokými teplotami presahujúcimi aj 100 °C.

 

Ako vybrať to najlepšie?

Na túto otázku asi ťažko nájdete jednoznačnú odpoveď. Na trhu sú dostupné rôzne značky s odlišnými parametrami a históriou a zorientovať sa v ich širokej ponuke nie je vôbec jednoduché. V našom portfóliu obehových čerpadiel nájdete overené a spoľahlivé značky štandardných alebo elektronických mokrobežných čerpadiel vyrobených z liateho hliníka, ktoré ponúkajú možnosť nastavenia rýchlosti otáčok motora.

  

 

Obehové čerpadlá spoločnosti Aquart, ktorá je na trhu už 22 rokov, sa vyznačujú vysokokvalitnými bipolárnymi a asynchrónnymi motormi, ktorých výhodou je väčší krútiaci moment a väčšia stabilita kroku. Navyše, nevyžadujú ochranu proti preťaženiu. Ich elektronické čerpadlá majú nízku úroveň hluku, nízku spotrebu energie a široký rozsah použitia pri zabezpečení cirkulácie horúcej alebo studenej vody vo vykurovacích systémoch.

 

Mimoriadnej obľube sa tešia čerpadlá Avansa určené pre všetky systémy ústredného vykurovania. Ich prvotriedny trojrýchlostný motor je ovládaný špeciálnym vypínačom namontovaným na svorkovnici, čo umožňuje nastaviť jeho vlastnosti. Popri štandardných obehových čerpadlách ponúka výrobca aj viacero elektronických čerpadiel s keramickým hriadeľom a ložiskom. Moderné elektronické ovládanie čerpadla zaisťuje, že výkon jednotky sa nepretržite, automaticky prispôsobuje požiadavkám vykurovacieho systému, vďaka čomu je spotreba energie oveľa výhodnejšia ako u bežných čerpadiel. Aj preto sa zaraďujú k nízkoenergetickým obehovým čerpadlám.

 

 

Liatinové čerpadlá IBO s povrchovou úpravou antikorózny smalt sa vyznačujú dlhou bezporuchovou prevádzkou a sú vybavené prepínačom troch rýchlostí motora, čím sa zabezpečuje optimálna spotreba elektrickej energie pri súčasnej úspore paliva v kotly. Ich konštrukcia umožňuje v prípade údržby oddeliť riadiacu jednotku od čerpadla. Navyše sú materiály a diely použité pri ich výrobe odolné voči agresívnemu vodnému prostrediu a nevyžadujú dodatočné náklady na údržbu. Vďaka použitému materiálu ložiska je možné dosiahnuť tichú prevádzku aj pri vyšších rýchlostiach.

 

Novou generáciou obehových čerpadiel talianskeho výrobcu DAB  elektronické čerpadlá DAB EVOPLUS disponujúce vysokovýkonným synchrónnym motorom riadeným vlastným frekvenčným meničom otáčok bez čidiel. Kombinácia týchto komponentov spolu s novou hydraulikou umožňuje v porovnaní s tradičnými obehovými čerpadlami s konštantnou rýchlosťou dosahovať výrazné úspory energie, pričom ich vysoká prenosová frekvencia eliminuje hlučnosť zvukového pásma. Jednofázové úsporné čerpadlá DAB EVOTRON navyše disponujú automatickým systémom nočného režimu či odvzdušnenia a popri spomenutých prednostiach jednoznačnou výhodou DAB EVOSTA aj fakt, že tento typ nahrádza až dva výkonové rady.

 

Aby nás výpadok prúdu neprekvapil

Hoci žijeme v 21.storočí, príroda je predsa len väčší pán a keď sa uprostred chladného počasia rozhodne zaúradovať, nejedna domácnosť ostane prakticky odrezaná od sveta. Preto je pri dôslednom plánovaní vlastnej kotolne nevyhnutné myslieť aj na záložný zdroj. Ten poskytne dostatok elektrickej energie aj na niekoľko hodín fungovania čerpadla pri jej výpadku a súčasne plní funkciu predpäťovej ochrany. Niektoré záložné zdroje majú pri výpadku elektriny dokonca funkciu hlasitého alarmu.

Záložný zdroj je obzvlášť dôležitý pri kotloch na drevo alebo iné tuhé palivo, keďže ich doba horenia je dlhšia a zastavenie obehového čerpadla spôsobí prehriatie kotla už do niekoľkých minút. Toto môže spôsobiť prasknutie zvarov a v krajnom prípade to môže viesť až k vzniku požiaru vonkajšej izolácie kotla.

 

Keďže sa v Atria SK, s.r.o. špecializujeme najmä na vykurovaciu techniku, vyberáme si overené a spoľahlivé značky jednotlivých komponentov systémov vykurovania, obehové čerpadlá nevynímajúc. Naším prvoradým cieľom je poskytnúť zákazníkom dostatočné množstvo informácií a poradenstvo pri voľbe vhodných alternatív tak, aby ich nákupné rozhodnutie maximálne uspokojilo ich očakávania. Nech už sa pri výbere obehového čerpadla rozhodnete pre ktorúkoľvek z vyššie uvedených značiek, náš tím špecialistov vám rád poradí na info@atria.sk.   

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.