Aký výkon fancoilu potrebujem pre svoju miestnosť
Aký výkon fancoilu skutočne potrebujete pre svoju miestnosť?
Toto je pravdepodobne najdôležitejšia otázka, ktorú si musíte položiť skôr, než si vyberiete konkrétny model fancoilu. Praxou overené skúsenosti hovoria jasne: poddimenzovaný fancoil nedosiahne požadovanú teplotu ani pri plnom výkone, predimenzovaný zas zbytočne kolíše medzi teplými a studenými cyklami, vytvára nepríjemné prúdenie vzduchu a spotrebúva viac energie, ako je potrebné. Správne dimenzovanie je teda kľúčové – a nie je to tak ťažké, ako to na prvý pohľad vyzerá, ak viete, čo hľadáte.
V tomto článku vám ukážeme, ako sa výkon fancoilu počíta, čo všetko ho ovplyvňuje, aké sú orientačné hodnoty pre rôzne typy miestností a ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri výbere. Ak vás zaujíma aj to, aký typ fancoilu zvoliť (vstavané vs. nástenné, počet trubiek a podobne), pozrite si aj súvisiace články Ako vybrať fancoil – výkon, typ montáže a počet trubiek a Vstavané vs. nástenné fancoily – ktoré riešenie je vhodné pre môj projekt.
Čo presne výkon fancoilu vyjadruje?
Fancoil je zariadenie, ktoré prenáša teplo (alebo chlad) z vody do vzduchu v miestnosti pomocou výmenníka a ventilátora. Jeho výkon sa udáva v kilowattoch (kW) a vyjadruje, koľko tepelnej energie dokáže zariadenie za jednotku času odovzdať alebo odobrať z priestoru.
Dôležitý detail, ktorý mnohí prehliadajú: fancoil má spravidla dva rôzne výkony – vykurovací a chladiaci. Tieto hodnoty NIE sú totožné. Typický fancoil môže mať vykurovací výkon 3,5 kW a chladiaci výkon 2,8 kW pri rovnakých rozmeroch. Prečo? Pretože fyzikálne procesy odovzdávania tepla a odberu tepla nie sú symetrické – závisí od teploty vstupnej vody, vlhkosti vzduchu, teploty v miestnosti a ďalších faktorov.
Výkon fancoilu sa navyše líši podľa rýchlosti ventilátora. Výrobcovia uvádzajú výkon pri maximálnej rýchlosti (high), strednej (med) a nízkej (low). Pre dlhodobý komfortný chod sa počíta skôr s hodnotou pri strednej rýchlosti, pretože maximálna rýchlosť generuje hluk, ktorý je pri trvalej prevádzke nepríjemný.
Tepelná strata miestnosti – základ každého výpočtu
Výkon fancoilu musí pokryť tepelnú stratu miestnosti – teda množstvo tepla, ktoré miestnosť stratí za hodinu pri danom teplotnom rozdiele medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Presný výpočet tepelných strát podľa normy STN EN 12831 robí projektant, ale pre orientačné dimenzovanie si vystačíte s tzv. orientačnou metódou.
Orientačná metóda výpočtu tepelnej straty
Základný vzorec je jednoduchý:
Q [W] = V [m³] × ΔT [K] × k
kde:
- V = objem miestnosti (m³) = plocha × výška stropu
- ΔT = rozdiel medzi požadovanou vnútornou a vonkajšou výpočtovou teplotou (v °K, čo je numericky rovnaké ako °C)
- k = koeficient tepelnej straty závisí od kvality tepelnej izolácie budovy
Hodnoty koeficientu k podľa typu budovy:
| Typ budovy / izolácia | Koeficient k | Typický príklad |
|---|---|---|
| Stará budova bez izolácie | 0,9 – 1,2 | Panelák pred rekonštrukciou |
| Štandardná budova, čiastočná izolácia | 0,6 – 0,9 | Dom zo 90. rokov, nové okná |
| Dobre izolovaná budova (moderná výstavba) | 0,4 – 0,6 | Novostavba s EPS 150mm |
| Nízkoenergetická / pasívna budova | 0,2 – 0,4 | Pasívny dom, certifikovaný |
Praktický príklad výpočtu
Predstavte si kancelársku miestnosť s rozmermi 6 × 4 metre, výška stropu 2,7 m, v modernej kancelárskej budove z roku 2010 s priemernou izoláciou. Výpočtová vonkajšia teplota na Slovensku je štandardne −15 °C, požadovaná vnútorná teplota 21 °C.
- Objem miestnosti: 6 × 4 × 2,7 = 64,8 m³
- ΔT: 21 − (−15) = 36 K
- Koeficient k: 0,7 (priemerná izolácia)
- Tepelná strata: 64,8 × 36 × 0,7 = 1 633 W ≈ 1,6 kW
Pre túto miestnosť teda potrebujete fancoil s vykurovacím výkonom minimálne 1,6 kW. S rezervou (zvyčajne 20–30 %) zvolíte fancoil s výkonom okolo 2,0 kW. Táto rezerva je dôležitá – reálne podmienky sa líšia od výpočtových, miestnosť sa niekedy rýchlejšie ochladzuje pri otvorenej chodbe, viacerí ľudia prinášajú vlhkosť a podobne.
Čo všetko ovplyvňuje potrebný výkon fancoilu?
Samotný objem miestnosti a tepelná strata sú len základ. V praxi existuje celý rad faktorov, ktoré menia výsledok, a skúsený projektant ani predajca ich nikdy nevynechá.
1. Orientácia miestnosti a slnečné zisky
Miestnosti orientované na juh a západ majú v letných mesiacoch výrazné slnečné zisky – slnko dohrieva cez okná a zvyšuje tepelné zaťaženie, ktoré musí fancoil pri chladení zvládnuť. Naopak, miestnosť na sever má menšie slnečné zisky, ale v zime stratí viac tepla. Pri chladiacom výkone sa pre južné miestnosti s veľkou presklenou plochou počíta s koeficientom zvýšenia výkonu až o 20–30 %.
2. Počet osôb a tepelná záťaž zariadení
Každý človek produkuje v pokoji asi 80–120 W tepla (pri fyzickej práci až 200 W). V kancelárskej miestnosti s 10 pracovníkmi a ich počítačmi predstavuje ľudská a elektronická záťaž kľudne 1 500 – 2 000 W navyše. Toto je rozhodujúci faktor pre obchodné a administratívne priestory. Pre chladenie teda potrebujete výrazne vyšší výkon než pre samotné vykurovanie.
3. Vstupná teplota vody a typ systému
Fancoily pracujú najefektívnejšie pri určitých teplotách vstupnej vody. Výrobcovia uvádzajú výkon pri štandardných podmienkach, napríklad:
- Vykurovanie: vstupná voda 45°C / výstupná 40°C / teplota miestnosti 20°C
- Chladenie: vstupná voda 7°C / výstupná 12°C / teplota miestnosti 27°C, relatívna vlhkosť 50%
Ak váš systém pracuje pri iných teplotách (napr. tepelné čerpadlo s nízkoteplotným kúrením pri 35–40°C), skutočný výkon fancoilu bude nižší, než uvádza katalóg. Toto je veľmi častá chyba pri navrhovaní systémov s tepelnými čerpadlami – fancoil sa zdá poddimenzovaný, ale problémom je nižšia teplota vody.
4. Výška stropu a typ priestoru
Výška stropu zásadne ovplyvňuje objem vzduchu, ktorý je treba ohriať alebo schladiť. Bežné bytové miestnosti majú stropy 2,4–2,7 m. Obchodné prevádzky, reštaurácie alebo výrobné haly môžu mať stropy 3,5–5 m, čo dramaticky zvyšuje potrebný výkon. Navyše pri veľkej výške vzniká problém so stratifikáciou – teplo stúpa hore a miestnosť pri zemi zostáva chladná.
5. Tepelné mosty a stavebné nedostatky
Rohové miestnosti, rohové byty, priestory nad garážou alebo pod nezateplenou strechou majú výrazne vyšší súčiniteľ tepelných strát. Pri výpočte treba takéto miestnosti riešiť s vyšším koeficientom k – niekedy až o 30–50 % vyšším než by odpovedalo bežnej izolovanej budove.
Orientačné výkonové tabuľky pre typické miestnosti
Pre rýchlu orientáciu v praxi slúžia nasledujúce tabuľky. Vychádzajú z praxe a sú určené ako prvý odhad – nie ako náhrada projektového výpočtu. Počítajú s výpočtovou vonkajšou teplotou −15 °C, vnútornou 20–22 °C, štandardnou izoláciou a výškou stropu 2,6 m.
Vykurovací výkon – obytné priestory
| Typ miestnosti | Plocha | Starší dom | Novostavba |
|---|---|---|---|
| Detská izba | 12–15 m² | 1,2–1,6 kW | 0,7–1,0 kW |
| Spálňa | 15–20 m² | 1,5–2,2 kW | 0,9–1,4 kW |
| Obývacia izba | 25–35 m² | 2,5–4,0 kW | 1,5–2,5 kW |
| Kuchyňa s jedálňou | 20–28 m² | 2,0–3,0 kW | 1,2–1,8 kW |
| Chodba, predsieň | 8–12 m² | 0,8–1,2 kW | 0,4–0,8 kW |
Výkon pre komerčné a administratívne priestory
| Typ priestoru | Plocha | Vykurovanie | Chladenie |
|---|---|---|---|
| Kancelária (2–4 osoby) | 20–30 m² | 1,5–2,5 kW | 2,0–3,5 kW |
| Open space kancelária | 60–100 m² | 4,0–7,0 kW | 6,0–12,0 kW |
| Zasadačka / školiaca miestnosť | 30–50 m² | 2,0–3,5 kW | 4,0–8,0 kW |
| Hotelová izba | 20–30 m² | 1,5–2,5 kW | 1,8–3,0 kW |
| Reštaurácia, kaviareň | 80–150 m² | 5,0–10,0 kW | 8,0–18,0 kW |
| Obchod, predajňa | 50–100 m² | 3,5–7,0 kW | 5,0–10,0 kW |
Všimnite si, že pri komerčných priestoroch je chladiaci výkon výrazne vyšší ako vykurovací. Je to práve kvôli interným tepelným ziskom od ľudí, počítačov, osvetlenia a kuchynských zariadení.
Ako pracovať s technickými listami fancoilov – čítanie tabuliek výkonu
Každý seriózny fancoil má technický list s tabuľkou výkonov pri rôznych podmienkach. Naučiť sa v nej orientovať je zručnosť, ktorá vám ušetrí veľa problémov.
Typická tabuľka vykurovacieho výkonu vyzerá takto (príklad pre jeden model):
| Vstupná teplota vody [°C] | Teplota vzduchu v miestnosti [°C] | Výkon LOW [kW] | Výkon MED [kW] | Výkon HIGH [kW] |
|---|---|---|---|---|
| 50 | 20 | 1,9 | 2,7 | 3,4 |
| 45 | 20 | 1,6 | 2,3 | 2,9 |
| 40 | 20 | 1,2 | 1,8 | 2,2 |
| 35 | 20 | 0,8 | 1,2 | 1,5 |
Z tabuľky je zrejmé, že ten istý fancoil pri teplote vody 35 °C (typické pre tepelné čerpadlo) dosahuje pri HIGH rýchlosti len 1,5 kW – pričom pri 50 °C dosahuje 3,4 kW. Rozdiel je dramatický – viac ako dvojnásobný. Preto je pri projektovaní systémov s tepelným čerpadlom nutné vždy pracovať s hodnotami pri nízkoteplotnom režime, inak sa ľahko pomýlite o faktor 2.
Jeden fancoil alebo viac – ako pokryť väčší priestor?
Ak máte priestor s väčšou plochou alebo zložitým tvarom (napr. L-tvar, otvorený denný priestor s kuchyňou), máte v zásade dve možnosti:
- Jeden výkonnejší fancoil – jednoduchšie, lacnejšie na inštaláciu, ale distribúcia vzduchu môže byť nerovnomerná a v odľahlých rohoch priestoru môže byť nekomfort.
- Dva alebo viac fancoilov menšieho výkonu – lepšia distribúcia vzduchu, rovnomernejšia teplota, tichší chod (každý pracuje pri nižšej rýchlosti), ale vyššia cena a zložitejšia inštalácia a hydraulika.
V praxi pre obytné priestory do 30 m² postačuje jeden fancoil. Pre priestory 30–60 m² závisí od tvaru – pri otvorenom obdĺžnikovom priestore môže jeden výkonný fancoil stačiť, pri L-tvare alebo miestnosti s rímami a členitým stropom sú dva menšie spravidla lepšou voľbou.
Pre komerčné a hotelové priestory sa štandardne projektujú individuálne fancoily do každej zóny (miestnosti), čo umožňuje samostatnú reguláciu podľa skutočnej potreby a obsadenosti. Pri otvorenom plošnom riešení (obchody, reštaurácie) sa umiestňuje viacero fancoilov symetricky, aby bola zaistená rovnomerná distribúcia.
Hluk – skrytý parameter, ktorý súvisí s výkonom
Veľa ľudí rieši iba výkon a cenu, ale v praxi sa ukazuje, že hluk fancoilu je rovnako dôležitý – najmä v spálňach, hotelových izbách, zasadačkách a kanceláriách. Hluk fancoilu závisí predovšetkým od rýchlosti ventilátora a priamo súvisí s tým, ako ste fancoil nadimenzovali.
Ak ste zvolili fancoil s výkonom tesne na hranici potreby, bude musieť pracovať na plných otáčkach (HIGH), čo generuje výrazne vyšší hluk – bežne 42–48 dB(A). Naopak, pri predimenzovanom fancoile (výkon o 30–40 % vyšší než striktné minimum) pracuje zariadenie prevažne na strednej alebo nízkej rýchlosti a hluk klesá na 28–35 dB(A), čo je už komfortná úroveň.
Pre spálne a hotelové izby sa preto odporúča dimenzovať fancoil tak, aby pri strednej rýchlosti (MED) pokryl plnú tepelnú/chladiaci potrebu. To znamená prakticky výkon o 20–40 % vyšší než je vypočítaná strata. Tomuto sa hovorí "tichý" návrh fancoilového systému.
Moderné DC INVERTER fancoily s plynulou reguláciou otáčok riešia tento problém eleganciu – viac sa o tom dočítate v článku Regulácia fancoilov – od jednoduchého spínača po plynulú DC INVERTER reguláciu.
Špecifické situácie z praxe – príklady zákaziek
Prípad 1: Rohový byt v paneláku
Zákazník mal rohový byt v panelovom dome z roku 1978, tretie poschodie. Obývacia izba 28 m², dve vonkajšie steny, veľké okno orientované na severozápad. Bez výmeny okien a bez zateplenia. Výpočtová tepelná strata: 3,6 kW. Zvolili sme fancoil s vykurovacím výkonom 4,5 kW (pri teplote vody 50 °C), čo po inštalácii funguje na strednej rýchlosti aj pri -10 °C vonku. Pri extrémnych mrazoch pod -15 °C potrebuje maximálnu rýchlosť.
Prípad 2: Moderná kancelária s veľkými oknami
Kancelárium v novej budove, južná fasáda, presklenie 60 % plochy steny, 35 m², 8 pracovných miest. Tepelná strata na vykurovanie: len 1,8 kW (nová budova). Ale tepelná záťaž na chladenie: 8 osôb × 100 W = 800 W, 8 počítačov × 150 W = 1 200 W, osvetlenie 200 W, slnečné zisky cez juh 2 000 W. Celková chladiaca záťaž: 5,2 kW. V tomto prípade je chladiaci výkon trikrát väčší ako vykurovací – bežná situácia v moderných kanceláriách.
Prípad 3: Hotelový projekt, 24 izieb
Štvortrubkový fancoilový systém v novom boutique hoteli, každá izba 22–26 m². Pre komfort hostí bolo kľúčové tichosť – maximálne 32 dB(A) v noci. Zvolili sme fancoily s vykurovacím výkonom 2,5 kW a chladiacim 2,1 kW pre izby veľkosti 22 m², čo pri strednej rýchlosti vykrývalo tepelné straty s rezervou. V noci thermostat obmedzuje maximálnu rýchlosť na LOW, čím sa dosiahne 28 dB(A). Kompletný prehľad možností zapojenia nájdete v článku Dvojtrubkové a štvortrubkové zapojenie fancoilov – rozdiel a kedy čo použiť.
Prípad 4: Rekonštrukcia rodinného domu, tepelné čerpadlo
Dom z roku 1985, čiastočne zateplený, fancoily ako náhrada radiátorov v kombinácii s tepelným čerpadlom vzduch-voda. Dizajnová teplota vody 40/35 °C. Výpočtová strata obývačky 35 m²: 3,2 kW. Podľa katalógu fancoilu s "deklarovaným" výkonom 3,0 kW pri 45 °C – no pri 40 °C skutočný výkon len 2,4 kW. Výsledok: fancoil nedostačoval. Zákazníkovi sme odporúčali model s výkonom 4,5 kW pri 45 °C, čo pri 40 °C dáva reálnych 3,6 kW s dostatočnou rezervou.
Kedy a ako zapracovať rezervu do výpočtu?
O rezerve sa hovorí veľa, ale málokto vysvetlí, ako konkrétne s ňou pracovať. Tu sú praktické pravidlá:
- +20 % rezerva: Novostavby, dobre izolované budovy s presným projektom, priemerná orientácia, tepelné čerpadlo s nízkou teplotou vody → vždy vybrať fancoil o stupeň vyššie
- +25–30 % rezerva: Starší dom bez zásadnej rekonštrukcie, rohová poloha, veľké okná, juhozápadná orientácia, kúrenie s väčšími výkyvy (napr. kotol na drevo s akumulátorom)
- +35–40 % rezerva (pre chladenie): Obchodné priestory s vysokou obsadenosťou, kuchyne, serverovne, priestory s intenzívnym osvetlením → tepelná záťaž je ťažko predvídateľná a môže byť vyššia ako sa zdá
- Žiadna rezerva: Iba pre priestory so stálym tepelným zaťažením, presnou projektovou dokumentáciou a overenými reálnymi hodnotami (napr. pri rekontrukcii existujúceho systému s nameranými hodnotami)
Príslušenstvo a inštalačné detaily, ktoré ovplyvňujú reálny výkon
Výkon fancoilu závisí nielen od samotného zariadenia, ale aj od toho, ako je nainštalovaný a aké príslušenstvo sa použije. V praxi sme videli prípady, kde chybná inštalácia znížila reálny výkon o 15–25 % oproti katalógu.
Pri vstavané fancoiloch závisí výkon od správneho nasávania vzduchu. Ak je vstupná mriežka príliš malá, príliš zanesená alebo vzduch nemá voľný prístup, ventilátor pracuje "do odporu" a výkon klesá. Pre správnu funkciu nasávania slúži napríklad Nasávacia SADA vstupná pre IVAR.SLI DC 400, ktorá zabezpečuje optimálny vstup vzduchu do zariadenia. Podobne Vstupná mriežka pre IVAR.SLI DC 600 je dimenzovaná tak, aby odpovedala prietokovej kapacite daného modelu.
Pre projekty, kde sa inštaluje fancoil do sadrokartónového podhľadu alebo do murovaného puzdra, sa používa Inštalačný box pre klimatizácie a fancoily. Správne dimenzovaný box zaručuje, že fancoil bude mať dostatočnú cirkuláciu vzduchu okolo seba a nebude pracovať v "dusnom" priestore, čo by znižovalo jeho výkon a životnosť.
Pre zariadenia, kde je dôležitá kvalita vzduchu (napríklad zdravotnícke zariadenia, spálne alergikov alebo priestory s citlivými osobami), je k dispozícii UVC lampa pre fancoily IVAR.SL, SLI 400 – L=475mm. Táto lampa likviduje mikroorganizmy na výmenníku a zlepšuje hygienickú kvalitu vzduchu bez vplyvu na tepelný výkon zariadenia.
Aby fancoil mohol udržiavať výkon na optimálnej úrovni v závislosti od skutočnej potreby, potrebuje kvalitnú reguláciu. Regulácia pre IVAR.SL, SLS – vstavaná, 4-rýchlostná, 230V umožňuje plynulé prispôsobovanie výkonu podľa aktuálnej teploty v miestnosti, čím šetrí energiu a predlžuje životnosť zariadenia.
Viac o správnej montáži a uvedení fancoilu do prevádzky nájdete v článku Montáž fancoilu – postup, pripojenie a uvedenie do prevádzky, ktorý rozoberá aj hydraulické pripojenie a nastavenie prietoku.
Najčastejšie chyby pri výbere výkonu fancoilu
Po rokoch práce s fancoilovými systémami sme identifikovali niekoľko opakujúcich sa chýb, ktoré zákazníci a aj niektorí inštalatéri robia:
- Výber podľa m² bez zohľadnenia izolácie: Paušálny prepočet "50 W na m²" platí len pre určitý typ budovy. Pre starý dom to môže byť 120 W/m², pre pasívny dom 20 W/m². Vždy treba zohľadniť tepelné straty.
- Ignorovanie teploty vstupnej vody: Najčastejšia chyba pri kombinácii s tepelným čerpadlom. Katalógový výkon je pri 45 °C, ale tepelné čerpadlo pracuje pri 35–40 °C.
- Zanedbanie chladiaceho výkonu pri komerčných priestoroch: V kanceláriách a prevádzkach je chladiaci výkon rozhodujúci, no zákazníci ho podceňujú.
- Výber podľa najnižšej ceny: Lacnejší fancoil nižšieho výkonu bude pracovať na maximálnych otáčkach, bude hlučný a bude mať kratšiu životnosť.
- Ignorovanie inštalačných podmienok: Fancoil v príliš tesnom puzdre bez správneho nasávania stráca výkon.
- Nezohľadnenie počtu osôb a zariadení: Reálna záťaž v kancelárii môže byť dvojnásobok teoretickej tepelnej straty.
Praktické kroky – ako postupovať pri výbere výkonu
Zhrňme postup do jednoduchých krokov, ktoré by mal prejsť každý,
Máte otázku k tejto téme?
Neviete sa rozhodnúť alebo riešite konkrétnu situáciu vo vašej domácnosti? Napíšte nám - radi poradíme.
