Izbové termostaty a regulácie

Kedysi sa používanie termostatov automaticky spájalo s ústredným kúrením v rodinnom dome. S príchodom nových technológií a rozmachu novostavieb so samostatnou reguláciou kúrenia v bytovej jednotke sa ale čoraz častejšie stretávame s tým, že aj obyvatelia bytov si regulujú teplotu v jednotlivých miestnostiach svojho príbytku.

Termostat slúži na nastavenie optimálnej izbovej teploty v dome či v byte.Sníma izbovú teplotu a na základe toho „komunikuje“ s kotlom, pričom sa snaží regulovať jeho vykurovací výkon tak,  aby teplota v dome bola vždy podľa užívateľského nastavenia. Preto je na mieste venovať výberu termostatu náležitú pozornosť a jeho voľbou umocniť nielen správne fungovanie kvalitného kotla, ale dosiahnuť aj úsporu nákladov na vykurovanie.

Manuálne termostaty pre kotle a zásobníky na vodu

Manuálne termostaty patria medzi najjednoduchšie regulácie vykurovacích systémov. Umožňujú nastavenie vykurovacej a nočnej teploty, no nedajú sa na nich programovať hodiny ani dni, počas ktorých si užívateľ praje či nepraje kúriť. Využívajú sa aj pri zásobníkoch na vodu, keďže dokážu udržiavať stálu teplotu vody v bojleri.

Jedným z najpredávanejších typov v tejto kategórii sú neprogramovateľný termostat Avansa 2003 vhodný na reguláciu väčšiny kotlov predávaných na Slovensku. Jeho digitálny displej, v porovnaní s jednoduchými termostatmi, umožňuje presnejšie odmeranie teploty, na základe čoho dokáže pod nastavenou teplotou zapnúť a nad nastavenou teplotou vypnúť kotol. Rozdiel medzi nastavenou a skutočne meranou teplotou v miestnosti (tzv. citlivosť zapnutia) sa dá zvoliť medzi ± 0,2 °C a pri svojej vysokej komfortnosti zabezpečuje aj zníženie energetických nákladov.

Ďalším obľúbeným typom je Euroster Q1 s denným programom umožňujúcim naprogramovať dve rôzne teploty na deň s jednou automatickou zmenou v určený čas.

Programovateľné termostaty na vykurovanie domov a bytov

Programovateľné izbové termostaty sú najpoužívanejším a najpredávanejším sortimentom v oblasti termostatov. Umožňujú regulovať dennú vykurovaciu a nočnú teplotu na základe užívateľského nastavenia. Ponúkané termostaty sú bez potencionálu, čiže spínajú kontakt, cez ktorý nepreteká elektrický prúd a až zopnutie kontaktu na kotli signalizuje požiadavku na kúrenie.

Na týždeň vopred naprogramovateľný termostat Avansa 2007 je nastaviteľný pre systém s vykurovaním alebo chladením. Umožňuje nastaviť 6 rôznych časov zapnutia, pričom pri každom zapnutí je možné nastaviť ho na inú teplotu v 0,5-stupňovom rozpätí. Termostat je vybavený aj ochrannou funkciou čerpadla, čo v prípade, ak kotol nebol zapnutý viac ako 24 hodín, znamená, že ho každý deň o 12.00 zapne na jednu minútu.

Obľube zákazníkov sa teší aj inteligentný priestorový termostat Euroster Q7 s týždenným programom a podsvietením, ktorý umožňuje nastavenie až deviatich rôznych časových pásiem na každý deň v týždni s voľbou ľubovoľnej teploty pre každé pásmo. Všetky hodnoty teplôt a nastavení sú prehľadne zobrazené na podsvietenom displeji a v prípade zmeny teplôt počas dňa sám nastaví ich optimáne hodnoty v požadovaný čas.

Bezdrôtové termostaty

Bezdrôtové prevedenie termostatu dovoľuje ľubovoľné umiestenie vysielača bez nutnosti vedenia káblov. Sú odolné voči rušeniu signálu a nevyžadujú žiadne zložité nastavenie. Premiestniteľnosť termostatu ocenia najmä tí, čo rekonštruujú staršiu nehnuteľnosť. Rovnako výhodným riešením bude jeho použitie v prípade, keď bude užívateľ  potrebovať prístroj použiť v jednotlivých časových úsekoch dňa v rozličných mietnostiach.

Najobľúbenejšie bezdrôtové modely sú Avansa 2003 TX či 2007 TX  alebo Euroster Q1 TX a Q7 TX, ktoré disponujúdvoma jednotkami - regulačnou jednotkou (termostat) a jednotkou na ovládanie kotla. Obe sú spojené rádiovou frekvenciou, vďaka čomu nie je potrebné vybudovať vedenie medzi termostatom a kotlom. Termostat a prijímač majú svoje bezpečnostné kódy, preto ani vonkajšie signály nemôžu narušiť ich bezpečnú prevádzku.

 

 

Originálne regulácie ku kotlom

Pokiaľ máte nový, najmä kondenzačný kotol, odporúča sa používať originálny termostat. Nejde o marketingovú stratégiu, ale o skutočnosť, že originálny termostat plne spolupracuje s elektronikou kotla a zabezpečuje plynulú reguláciu jeho výkonu, pokiaľ kotol touto funkciou disponuje. Ak ste sa rozhodli zakúpiť kotol, ktorý nedisponuje plynulou reguláciou výkonu, je možné použiť aj klasický termostat. V našej ponuke originálnych termostatov nájdete značky, ako Bosch, Vaillant, Protherm, Salus, Buderus, Bergen, ViessmannHoneywell, Siemens a ďalšie.

Ďalšie možnosti vo svete izbových termostatov a regulácií

Vyššie spomínaným základným delením sa možnosti termostatov nekončia. K dispozícii sú aj solárne regulátory pre majiteľov solárnych kolektorov, programovateľné termostatické hlavice na radiátory či termostaty pre obehové čerpadlá.

Pre náročných a najnovšie technológie obľubujúcich klientov je k dispozícii internetový programovateľný týždenný termostat SALUS 091FLRF s podsvieteným displejom v bezdrôtovej verzii s prijímačom s dosahom do 150 m vo voľnom priestranstve. Je určený pre takmer všetky plynové a elektrické kotly, ako aj pre kotly na drevo, pelety či uhlie, ktoré podporujú dvojbodové spínanie. Jeho ďalšou výhodou, okrem ovládania cez mobilné aplikácie pre systémy Android a iOS, je aj protimrázová ochrana na úrovni 7° C, ktorá sa hodí najmä do víkendových domov či chát.

Spoločnosť Atria SK, s.r.o. sa už siedmy rok špecializuje na internetový predaj vykurovacej techniky. Svojich obchodných partnerov a zákazníkov má už aj v Českej republike, Poľsku, Slovinsku či Chorvátsku a vo svojom portfóliu má zastúpené kvalitné a rokmi overené značky, ktoré ponúka vo svojom eshope. V záujme jednoduchého a prehľadného výberu jednotlivých súčastí vykurovacej techniky je každému svojmu zákazníkovi k dispozícii pri riešení jeho individuálnych potrieb. Preto sa na nás neváhajte s vašimi otázkami obrátiť kedykoľvek - naši odborníci vám radi poradia na info@atria.sk .

 • Autor:
  Radovan
  Dátum:
  3. 12. 2019
  Dobrý večer, Prosím Vás, chcem sa spýtať či je vhodné takéto podlahové kurenie vhodné aj do kúpelne pre poklad keramickej dlažby, teda v miestnosti kde je zároveň vlhko. Nepraská dlažba na takejto podlahovke? Ďakujem. Pekný večer.
 • Autor:
  Atria.sk
  Dátum:
  3. 12. 2019
  Dobrý deň, áno môžete použiť aj toto podlahové kúrenie. Dlažba nepraská. Pekný deň.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.