Jednoduchšia cesta k podlahovému kúreniu so systémovými doskami


Láka vás predstava pohodlne sa usadiť po náročnom dni  k obľúbenému programu a mať nohy v teple? S podlahovým kúrením si tento pôžitok môžete vychutnávať každý deň. Navyše si ním zabezpečíte komfort pre vaše nohy, zdravie pre vaše telo a úsporu pre vašu peňaženku.

Ak vás napriek všetkým výhodám podlahového kúrenia stále odrádza jeho náročnejšia realizácia, inštalácia pomocou systémových dosiek vás presvedčí o opaku. Systémové dosky na podlahové kúrenie umožňujú rýchlu a jednoduchú montáž a zaručia vašu spokojnosť.

Vstúpte do sveta systémových dosiek

Systémové dosky pre podlahové vykurovanie slúžia ako tepelná izolácia a zároveň uľahčia uloženie potrubia do požadovaných vzdialeností. Ide o tzv. mokrý systém podlahového kúrenia s použitím betónovej zálievky.

Systémové dosky UHP55  so zvýšenou tvrdosťou úspešne čelia vysokému zaťaženiu v kanceláriách i rodinných domoch.  Polystyrénové izolačné dosky sú vyrobené z extrudovaného polystyrénu s pevnosťou v ohybe 115 kPA. Na doske je natavená zelená polyetylénová fólia, ktorá slúži na ochranu polystyrénu pred jeho poškodením pri montáži.

Hornú časť dosky tvoria osemhranné výstupky (tzv. hríby), ktoré majú v hornej časti rozšírený profil. Ten bráni nežiaducemu „vyskakovaniu“ potrubia z drážok. Hríby sú od seba vzdialené 75mm, ale pri vykurovaní v domoch alebo v kanceláriách sa používa rozteč 150 mm. Umožňujú montáž akéhokoľvek potrubia, ideálne však potrubia PEX-AL-PEX 16 alebo 20 mm, ktoré je ľahko tvarovateľné, ohýbateľné a spájateľné.   

Všetky systémové dosky obsahujú tzv. zámok, ktorý zaručuje prekrytie každej strany dosky ďalšou doskou, čo zabráni prenikaniu betónu pod polystyrén.

Realizácia podlahového kúrenia pomocou systémových dosiek

Montáž podlahového kúrenia prebieha vďaka systémovým doskám veľmi jednoducho. Na základnú platňu položíme systémové dosky, do ktorých uložíme potrubie . Následne vykonáme tlakovú skúšku a betónovou zálievkou zalejeme dosky do požadovanej výšky.  Približná spotreba potrubia na 1 m2 podlahového vykurovania je 6 m potrubia. Výška zálievky závisí od požadovanej stavebnej výšky podlahy.

Výška betónu by mala byť v rozmedzí od 2 do 10 cm. Aby sme zamedzili popraskaniu betónu pri zmene teplôt, použijeme betónovú zmes s plastifikátorom. Vďaka tejto prísade v betóne dosiahneme dokonalejšie spojenie potrubia s vykurovacou betónovou doskou. Plastifikátor zlepšuje spracovateľnosť betónu, uľahčuje jeho zatekanie a zlepšuje odolnosť betónu voči popraskaniu.

V záujme zabezpečenia dilatácie betónu po obvode miestnosti aj pri vyšších teplotách použijeme dilatačný pás. Vďaka nemu sa tak eliminuje tepelná rozťažnosť betónu pri montáži podlahového kúrenia. Pás obsahuje fóliu, s ktorou prekryjeme koniec polystyrénu, čím zabránime zatekaniu betónu.

Systémová izolačná doska je dostupná v tabuliach s rozmerom 0,78 m2 a v celkovej výške 58 mm.

Pokiaľ ste limitovaný stavebnou výškou a realizujete podlahové kúrenie s nižším profilom, je možné použiť  systémovú izolačnú dosku UHP53.

Množstvo potrebného materiálu si môžete jednoducho vypočítať prostredníctvom praktického interaktívneho online programu, ktorý je pri konkrétnom tovare dostupný na stránke www.atria.sk.

Výber vykurovacej techniky si vyžaduje zodpovedný prístup. Oprava podlahového kúrenia totiž nie je jednoduchá záležitosť, preto by ste mali starostlivo zvážiť výber kvalitných komponentov i dodávateľa. Na webovej stránke www.atria.sk nájdete kompletný sortiment vykurovacej techniky prémiovej kvality. Ak nie ste práve technický typ a neviete si vybrať zo širokej ponuky, odborníci z ATRIA.SK vám ochotne poradia. S vašimi otázkami sa môžete obrátiť na info@atria.sk.  Tešíme sa na spoluprácu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.