>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Ako vybrať tepelné čerpadlo – na čo sa zamerať pred kúpou

Ako vybrať tepelné čerpadlo – na čo sa zamerať pred kúpou

Tepelné čerpadlo je dnes jednou z najdiskutovanejších investícií do domácnosti. Nie preto, že by išlo o nejakú módnu záležitosť, ale preto, že pri správnom výbere dokáže znásobiť každú kilowatthodinu elektrickej energie na tri až päť kilowatthodín tepla. Pri zlom výbere sa zas stane predraženým kúskami techniky, ktorý nespĺňa očakávania, nedohrieva dom a zbytočne zaťažuje účet za elektrinu. Rozdiel medzi týmito dvoma scenármi leží takmer výlučne v príprave a rozhodnutiach, ktoré urobíte ešte predtým, než si objednáte čokoľvek konkrétne.

V tomto článku vás prevediem celým rozhodovacím procesom tak, ako ho riešime v praxi – od tepelnej straty domu cez výber typu tepelného čerpadla až po príslušenstvo, ktoré si možno ani neuvedomíte, že budete potrebovať. Ak ste v téme nováčik, nájdete tu pevný základ. Ak ste skúsenejší, možno nájdete odpoveď na konkrétny detail, ktorý vás trápi.

Prečo je výber tepelného čerpadla iný ako výber kotla

Keď si dáte vymeniť plynový kotol, proces je relatívne priamočiary: zistíte príkon starého kotla, kúpite rovnaký alebo podobný výkon, technik príde a vymení ho. Tepelné čerpadlo takto nefunguje. Nie je to zariadenie, ktoré jednoducho „nahrádza" zdroj tepla – je to sústava, ktorá úzko spolupracuje s rozvodnými okruhmi, reguláciou, prípravou teplej vody aj vonkajšími podmienkami. Zlý výkon, nevhodný typ alebo chýbajúci akumulačný zásobník môžu spôsobiť, že tepelné čerpadlo pracuje v kratochvíľových cykloch (tzv. krátkocyklenie), čo dramaticky skracuje jeho životnosť a zvyšuje spotrebu.

Preto je výber tepelného čerpadla vždy komplexné rozhodnutie, ktoré zahŕňa minimálne štyri oblasti: výkonové dimenzovanie, výber typu (vzduch–voda, zem–voda, voda–voda), kompatibilita s existujúcimi rozvodmi a dlhodobé prevádzkové náklady. Každú z nich si rozoberieme.

1. Tepelná strata domu (kW) 2. Typ TČ (vzduch/zem/voda) 3. Rozvody a teplotné úrovne 4. Príslušenstvo a regulácia 5. Ekonomická návratnosť Rozhodovací proces výberu tepelného čerpadla Každý krok podmieňuje nasledujúci – preskočenie niektorého vedie k chybám v dimenzovaní

Krok 1: Tepelná strata domu – základ všetkého

Prvá a absolútne zásadná vec, ktorú potrebujete vedieť, je tepelná strata vášho domu. Bez tohto čísla nemá zmysel porovnávať výkony ani ceny. Tepelná strata vyjadruje, koľko kilowattov tepla musíte do domu dodávať pri najchladnejšom dni, aby vnútorná teplota zostala na požadovanej úrovni (zvyčajne 20–21 °C).

Pre novostavby postavené podľa súčasných noriem sa tepelná strata pohybuje typicky okolo 30–50 W/m² podlahovej plochy. Pre staršie domy bez zateplenia to môže byť 80–150 W/m² a viac. Dom s plochou 150 m² teda môže mať tepelnú stratu kdekoľvek od 4,5 kW (nízkoenergetická novostavba) po 18–22 kW (nezateplená tehlovka zo 70. rokov). Tepelné čerpadlo dimenzované na 8 kW v prvom prípade pokryje celú potrebu, v druhom prípade nestačí ani na polku výkonu.

Tepelnú stratu ideálne vypočíta autorizovaný projektant podľa normy STN EN 12831. Ak sa chcete orientovať sami, použite zjednodušené odhadové kalkulačky, ale rátajte s tým, že môžu mýliť o 20–30 %. Viac o výpočte nájdete v článku Aký výkon tepelného čerpadla potrebujem pre môj dom vo Vedomostnom centre.

Čo ovplyvňuje tepelnú stratu domu

  • Hrúbka a typ izolácie obvodových stien a strechy – najväčší vplyv
  • Okná a dvere – zasklenie (dvojsklo vs. trojsklo), ich počet a orientácia
  • Vek a konštrukcia budovy – panelové domy vs. murované vs. drevené
  • Vetranie – prirodzené vetranie je veľký zdroj tepelných strát; rekuperácia ho výrazne znižuje
  • Klimatická oblasť – Bratislava má výpočtovú vonkajšiu teplotu –13 °C, horské oblasti Slovenska –18 °C až –22 °C

Krok 2: Výber typu tepelného čerpadla

Na slovenskom trhu sa stretávate s tromi základnými typmi tepelných čerpadiel. Výber závisí od vašich podmienok – parcela, geológia, prístup, budova, dostupný príkon elektrickej energie.

Porovnanie typov tepelných čerpadiel Typ TČ Typický COP Nároky na inštaláciu Vhodnosť pre SR Vzduch – voda 2,5 – 4,5 Nízke, bez zemných prác Výborná – všade Zem – voda (hltes.) 3,5 – 5,5 Vysoké – vrtné práce Dobrá – závisí od geol. Voda – voda 4,5 – 6,5 Veľmi vysoké + povolenia Obmedzená – miestne zdroje COP = koeficient výkonnosti pri štandardných podmienkach merania (A7/W35 resp. B0/W35)

Tepelné čerpadlo vzduch – voda

Zďaleka najrozšírenejší typ v súčasnosti. Vonkajšia jednotka nasáva vzduch a odovzdáva teplo do vykurovacieho okruhu. Inštalácia nevyžaduje žiadne zemné práce, vrty ani povolenia. Preto je aj najdostupnejšia z hľadiska investičných nákladov. Nevýhoda je, že COP klesá s vonkajšou teplotou – pri –15 °C pracuje menej efektívne ako pri 0 °C alebo 7 °C. Moderné inverterové čerpadlá však fungujú plnohodnotne aj pri –20 °C, čo je viac než dostatočné pre drvivú väčšinu lokalít na Slovensku.

Pre rodinný dom so zateplením a podlahovým kúrením je typ vzduch–voda vo väčšine prípadov optimálnym riešením z hľadiska pomeru cena/výkon/návratnosť. Viac detailov a priame porovnanie s typom zem–voda nájdete v článku Tepelné čerpadlo vzduch-voda vs. zem-voda – ktoré sa oplatí viac.

Tepelné čerpadlo zem – voda (soľankové / geotermálne)

Energia sa čerpá zo zeme cez horizontálne kolektory (veľká plocha záhrady) alebo vertikálne vrty (100–150 m hlboko). Zem má celoročne stabilnú teplotu 8–12 °C, čo zaručuje rovnomerný a vysoký COP bez ohľadu na vonkajšiu teplotu. Investičné náklady sú podstatne vyššie – vrty môžu stáť 3000–8000 € v závislosti od hĺbky a počtu. Okrem toho potrebujete hydrologické posúdenie a v niektorých prípadoch aj úradné povolenie.

Zem–voda sa oplatí, keď máte k dispozícii vhodné geologické podmienky, dostatočnú záhradu a kalkulujete na dlhý horizont 20+ rokov. Pre staršie domy s vyššou tepelnou stratou a teda vyšším ročným odberom tepla je návratnosť vyššieho COP lepšia.

Tepelné čerpadlo voda – voda

Využíva podzemné alebo povrchové vody ako zdroj tepla. Má najvyšší COP zo všetkých typov, ale aj najprísnejšie požiadavky – potrebujete čerpací aj vsakovací vrt alebo dostupný vodný tok, povolenie od príslušného orgánu a kvalitu vody, ktorá nepoškodí výmenník. Na Slovensku ide o menej bežné riešenie, zvyčajne rezervované pre priemyselné aplikácie alebo špecifické lokality.

Krok 3: Vykurovací systém – teplotné úrovne a typy rozvodov

Tepelné čerpadlá dosahujú najlepší COP pri nízkoteplotnom vykurovaní. To znamená, že teplota vody vo vykurovacom okruhu by mala byť čo najnižšia – ideálne 35–45 °C. Podlahové kúrenie pracuje práve v tomto rozsahu. Panelové radiátory dimenzované pre 70/50 °C (starý plynový kotol) sa pri 45 °C stanú nedostatočnými a dom sa nebude dostatočne vykurovať.

COP tepelného čerpadla vs. teplota vykurovacieho okruhu Teplota výstupnej vody (°C) COP (-) 35 °C 45 °C 55 °C 65 °C 2 3 4 5 COP ≈ 5,0 COP ≈ 4,0 COP ≈ 3,0 COP ≈ 2,1 Ideálna zóna (podl. kúrenie)

Ak máte starší dom s klasickými radiátormi, máte dve možnosti: buď radiátory predimenzujete (vymeníte za väčšie, aby mohli pri nižšej teplote dodávať rovnaký výkon), alebo zvolíte tepelné čerpadlo s bivalentnou prevádzkou, kde pri extrémnych mrazoch skočí do pomoci elektrický dohrev alebo pôvodný kotol.

Čo je bivalentná prevádzka a kedy sa oplatí

Bivalentná prevádzka znamená, že tepelné čerpadlo nepracuje samo, ale v kombinácii s iným zdrojom tepla – najčastejšie elektrickým dohrevom (zabudovaný priamo v čerpadle alebo externý zásobník), plynovým kotlom alebo krbovou vložkou. Tepelné čerpadlo pokrýva bežnú sezónnu potrebu, a keď vonkajšia teplota klesne pod tzv. bivalentnú teplotu (zvyčajne –5 až –10 °C), zapne sa doplnkový zdroj.

Tento prístup je ekonomicky opodstatnený v prípadoch, keď dimenzovanie tepelného čerpadla na 100 % výkonu v extrémnych podmienkach by si vyžadovalo neúmerne veľkú a drahú jednotku. Pre dom s tepelnou stratou 12 kW stačí TČ na 8 kW (pokrýva 90 % ročnej potreby tepla), zvyšok dorovná elektrický dohrev v najchladnejších 10–15 dňoch roka.

Krok 4: Príprava teplej úžitkovej vody (TÚV)

Tepelné čerpadlo slúži nielen na vykurovanie, ale vo väčšine prípadov aj na prípravu teplej úžitkovej vody. Je to logické – investovali ste do efektívneho zdroja tepla, prečo ho nevyužiť naplno. Pri voľbe riešenia TÚV sú dôležité dve veci: objem zásobníka a spôsob zapojenia.

Pre štvorizbový dom s 4 osobami sa odporúča zásobník 200–300 litrov. Tepelné čerpadlá radu ITEC-T, ATHENA-T, LEGEND, CALIBRA a ATLAS majú priamo vstavanú podporu cirkulácie teplej vody. Ak máte dlhý rozvod TÚV v dome a nechcete čakať na zohriatú vodu, stojí za to doinštalovať Sadu cirkulácie teplej vody pre tieto rady tepelných čerpadiel, ktorá sa integruje priamo do riadiacej logiky čerpadla a cirkulačné čerpadlo riadi inteligentne – nie nonstop, ale podľa časového harmonogramu alebo impulzu.

Dôležité upozornenie: tepelné čerpadlá mávajú obmedzenú maximálnu výstupnú teplotu pre vykurovací okruh (55–65 °C podľa modelu). Pre hygienickú prípravu TÚV nad 60 °C (legionella) je potrebný elektrický dohrev v zásobníku alebo špeciálny režim, kde TČ krátkodobo zvýši teplotu. Nezabúdajte na to pri výbere zásobníka a konfigurácii.

Krok 5: Elektrickej príkon a prívodná elektrická inštalácia

Tepelné čerpadlo je elektrický spotrebič s nezanedbateľným príkonom. Zariadenie s tepelným výkonom 10 kW a COP 4 má elektrický príkon 2,5 kW. To znie málo, ale pri štarte kompresora môžu byť záberové prúdy niekoľkonásobne vyššie. Navyše väčšina tepelných čerpadiel vyžaduje trojfázový prívod 400 V (3×16 A alebo 3×20 A), pričom niektoré menšie modely sú aj jednofázové.

Pred objednaním čerpadla si overujte:

  • Či máte k dispozícii trojfázovú prípojku (400 V / 3-fáz)
  • Kapacitu hlavného ističa – či znesiete pridanie nového spotrebiča
  • Vzdialosť rozvádzača od miesta inštalácie vonkajšej jednotky – dlhé kábelové trasy zdražujú inštaláciu
  • Možnosť uzatvorenia tarify pre tepelné čerpadlo (D5 alebo D6) u vášho distribútora – táto tarifa výrazne znižuje cenu elektriny pre TČ výmenou za blokovanie čerpadla v špičke (2–4 hodiny denne), čo zvyčajne nepredstavuje problém pri správne dimenzovanom akumulačnom zásobníku

Krok 6: Akumulačná nádrž – áno alebo nie?

Akumulačná nádrž (puffer) je zásobník, ktorý „tlmí" výkyvy medzi výrobou tepla a jeho odberom. Tepelné čerpadlo preferuje dlhé bežné cykly pred krátkymi zábermi. Ak sa okruh správa tak, že čerpadlo zapína a vypína každých 5–10 minút (krátkocyklenie), výrazne tým skracujete životnosť kompresora a znižujete účinnosť.

Akumulačná nádrž objem 100–200 litrov zvyčajne postačuje ako hydraulická väzba medzi zdrojom a rozvodmi. V niektorých projektoch sa inštaluje väčší zásobník (500–1000 litrov), ak je tarifa D6 s blokovacími oknami, a tepelné čerpadlo si celú dennú zásobu tepla „navarí" mimo špičky.

Praktická rada z praxe: pri správne dimenzovanom podlahovom vykurovaní s dostatočnou tepelnou hmotou (betónová doska) nie je akumulačná nádrž vždy nevyhnutná. Betonová podlaha sama funguje ako akumulátor. Pri radiátoroch s malou tepelnou zotrvačnosťou je puffer takmer vždy odporúčaný.

Krok 7: Príslušenstvo a rozšírenia – čo budete potrebovať

Tepelné čerpadlo nie je izolovaný spotrebič – je to centrum systému. Okolo neho stojí niekoľko doplnkov, na ktoré sa pri plánovaní ľahko zabudne, no v praxi sú nevyhnutné.

Pripojovacie šróbenie a hydraulické prepojenie

Pre modely radu CALIBRA DUO a ATLAS DUO je k dispozícii špeciálne pripojovacie šróbenie pre TČ rady CALIBRA DUO a ATLAS DUO. Ide o originálne príslušenstvo určené presne pre tieto tepelné čerpadlá, ktoré zabezpečuje tesné a správne hydraulické prepojenie vonkajšej a vnútornej jednotky alebo zásobníkového okruhu. Používanie neoriginálnych tvaroviek môže viesť k netesnostiam alebo nesprávnemu prietoku, preto sa tomuto riešeniu nevyhýbajte.

Samoregulačný vykurovací kábel

Vonkajšia jednotka tepelného čerpadla musí mať chránené odtoky kondenzátu a prípadne aj pripojovací potrubný blok pred zamrznutím. Pre rady ATEC a ITEC je k dispozícii samoregulačný vykurovací kábel 2 m. Tento kábel automaticky reguluje vlastný výkon podľa okolitej teploty – pri silnom mraze dáva viac tepla, pri miernom počasí takmer nič. Je to malá, ale dôležitá vec, na ktorú sa pri montáži v zime nezabúda, ale pri letnej inštalácii sa na ňu ľahko zabudne.

Relé sada pre zmiešavaný okruh

Ak váš systém obsahuje zmiešavaný okruh (napr. podlahové + radiátorové kúrenie kombinované cez trojcestný ventil riadený čerpadlom), a tepelné čerpadlo vydáva signál Optimum 3–10 V, potrebujete prevodník tohto signálu na klasický on/off signál. Na to slúži Relé sada – signál pre čerpadlo s funkciou Optimum 3-10V prevádzaný na on/off. Bez nej by regulácia zmiešavania nefungovala správne a niektoré okruhy by sa mohli prehriať alebo naopak ostať studené.

Rozširovací modul

Ak potrebujete pripojiť ďalšie vykurovacie zóny, solárny kolektory, externý zásobník TÚV alebo iné externé zariadenia, pre rady ATEC a ITEC existuje Rozširovací modul pre TČ rady ATEC a ITEC, ktorý rozširuje komunikačné a riadiace možnosti tepelného čerpadla. Kedy presne ho potrebujete a ako ho zapojiť, popisuje samostatný článok vo Vedomostnom centre Rozširovací modul pre tepelné čerpadlo – kedy a prečo ho potrebujete.

Schéma systému TČ vzduch–voda s príslušenstvom Vonkajšia jednotka TČ (kompresor) chladivo Vnútorná jednotka TČ (výmenník) voda Puffer 100-200 L akumulátor Podlahové kúrenie 35–40 °C Zásobník TÚV 200–300 L Regulátor / Rozšir. modul + Relé sada riad. voda / chladivo riadiaci signál

Krok 8: Hlučnosť vonkajšej jednotky

Tento aspekt sa podceňuje veľmi často. Vonkajšia jednotka tepelného čerpadla vzduch–voda obsahuje ventilátor a kompresor – oba generujú hluk. Hodnoty sa pohybujú od 45 dB(A) u tichých prémiových modelov po 65 dB(A) u lacnejších výrobkov. 10 dB predstavuje zhruba dvojnásobný vnímaný hluk, takže rozdiel 45 vs. 55 dB je výrazný.

Praktické dôsledky:

  • Susedský dom vzdialený 3 m: pri 55 dB(A) hluk na hranici pozemku môže presiahnuť povolené nočné limity (v SR je to 40 dB v nočných hodinách v obytnej zóne)
  • Umiestnenie pod spálňovým oknom nie je dobrý nápad ani pri tichých modeloch
  • Inverterové čerpadlá sú tichšie pri čiastočnom výkone (bežná prevádzka) ako pri plnom výkone
  • Protihluková bariéra alebo špeciálny kryt môžu znížiť hluk o 5–10 dB, ale zhoršujú prúdenie vzduchu, takže treba odborné posúdenie

Krok 9: Ekonomická návratnosť a dotácie

Tepelné čerpadlo je investícia, ktorá sa pohybuje od 5 000 € (jednoduché riešenia vzduch–voda, inštalácia, bez stavebných prác) po 20 000–30 000 € pri komplexnej rekonštrukcii so zemným vrtom, zásobníkmi, novými rozvodmi a podlahovým kúrením. Návratnosť závisí od:

  • Úspory oproti pôvodnému zdroju tepla – plyn vs. elektrina je kľúčový pomer; pri dnešných cenách vychádza tepelné čerpadlo oproti plynu ekonomicky sebaisto len pri cenách plynu nad určitú hranicu
  • Ročného objemu spotrebovanej energie – čím väčší dom a vyššia tepelná strata, tým väčšia absolútna úspora
  • Tarifera elektriny (D5/D6) – lacnejšia tarifa môže znížiť prevádzkové náklady o 20–30 %
  • Dotácií – na Slovensku sú k dispozícii schémy z Envirofond, Obnovme si domov či štrukturálnych fondov EÚ; výška príspevku závisí od aktuálneho programového obdobia a podmienok konkrétnej schémy

Orientačný prepočet pre rodinný dom s ročnou potrebou 15 000 kWh tepla: plyn (účinnosť 90%) stojí pri 0,07 €/kWh zhruba 1 167 € ročne. Tepelné čerpadlo s SCOP 3,8 pri cene elektriny 0,16 €/kWh (tarifa D6) stojí ročne cca 630 €. Ušetríte 537 € ročne. Pri čistej investícii 10 000 € (po dotácii) je návratnosť 18–19 rokov. Pri menšej dotácii a plynu za 0,10 €/kWh je návratnosť kratšia – okolo 10–12 rokov. Tieto čísla sú orientačné a musia byť overené konkrétnym projektom.

Krok 10: Výber značky, záruky a servis

Tepelné čerpadlo kupujete na 15–25 rokov. Výber značky teda nie je len otázka ceny, ale aj dostupnosti servisu, náhradných dielov a záruky. Pred kúpou si zistite:

  • Koľko rokov záruky výrobca poskytuje na kompresor (kľúčová súčasť) – štandard je 2 roky, prémiové značky ponúkajú 5–7 rokov na kompresor
  • Či existuje autorizovaná servisná sieť na Slovensku – nielen predajca, ale reálne servisné technické zázemie
  • Dostupnosť náhradných dielov – pre menej známe značky môže byť problematická
  • Či firma ponúka servisnú zmluvu a čo presne zahŕňa
  • Aké sú podmienky uvedenia do prevádzky – väčšina výrobcov vyžaduje prvé spustenie autorizovaným servisným technikom, inak záručné podmienky nemusia platiť

O tom, čo zvládnete sami a čo musí robiť servisný technik, nájdete viac v článku Údržba a servis tepelného čerpadla – čo zvládnete sami a čo nie.

Montáž a inštalácia – čo treba vedieť vopred

Tepelné čerpadlo nainštaluje, keď je správne navrhnuté, profesionálny chladirenský technik (pre chladivovú časť je vyžadovaný certifikát F-plyny) a kúrenárska firma (pre vodný okruh). Inštalácia typicky trvá 1–3 dni podľa komplexnosti. Viac o postupe, požiadavkách na základ pod jednotku, výšku osadenia, odtok kondenzátu a najčastejšie chyby nájdete v článku Montáž tepelného čerpadla – postup, požiadavky a časté chyby. Podrobnosti k inštalácii príslušenstva opisuje tiež Pripojenie a inštalácia príslušenstva tepelného čerpadla krok za krokom.

Najčastejšie otázky (FAQ)

Funguje tepelné čerpadlo vzduch–voda pri mrazoch pod –15 °C?

Áno, moderné inverterové modely funkčne pracujú až do –20 °C a viac, hoci COP pri takýchto teplotách klesá na 1,5–2,0. V praxi sa extrémne mrazy na väčšine Slovenska vyskytujú len niekoľko dní v roku, takže tepelné čerpadlo pokrýva 90–95 % ročnej potreby tepla aj bez pomoci záložného zdroja. Pre extrémne horské polohy je vhodnejší typ zem–voda alebo bivalentná konfigurácia.

Musím pred inštaláciou TČ zatepliť dom?

Nie je to povinná podmienka, ale výrazne ovplyvňuje ekonomiku. Ak má dom tepelnú stratu 20 kW, potrebujete veľké a drahé čerpadlo. Po zateplení na 10 kW stačí polovičný model. Investícia do zateplenia sa preto často „vráti" aj cez lacnejšie TČ, nielen cez nižšie prevádzkové náklady. Ideálna postupnosť: najprv zateplenie a výmena okien, potom dimenzovanie TČ na nový stav.

Čo je SCOP a prečo je dôležitejší ako COP?

COP (koeficient výkonnosti) je okamžitá hodnota pri špecifických podmienkach merania (napr. vonkajší vzduch 7 °C, výstup vody 35 °C). SCOP (sezónny COP) vyjadruje priemernú ročnú účinnosť s prihliadnutím na celý rozsah vonkajších teplôt a prevádzku v čiastočnom výkone. Je to oveľa realistickejší ukazovateľ skutočnej hospodárnosti. Pre klimatickú zónu strednej Európy sú hodnoty SCOP bežne 3,5–4,5 pre vzduch–voda a 4,0–5,0 pre zem–voda.

Môžem zapojiť tepelné čerpadlo do existujúceho kúrenia s radiátormi?

Áno, ale s podmienkami. Existujúce radiátory musia byť overené výpočtom, či pri nižšej teplotnej hladine (45–55 °C namiesto 70 °C) dodajú dostatočný výkon. Ak nie, treba ich predimenzovať (vymeniť za väčšie). V praxi to platí predovšetkým pre starší bytový fond. Moderné panelové radiátory z posledných 10–15 rokov sú zvyčajne dimenzované štedreje a prechod na 55 °C zvládnu bez výmeny.

Aký vplyv má tepelné čerpadlo na elektrinu – zvládne bežná domová prípojka?

Štandardná domová prípojka 3×25 A (17 kW) zvyčajne stačí pre TČ do 12 kW tepelného výkonu, ak nemáte súčasne zapnuté ďalšie veľké spotrebiče (elektrický sporák, ohrievač vody, nabíjačka EV). Pre väčšie inštalácie alebo kombináciu viacerých spotrebičov je potrebné posúdenie elektrikárom a prípadné zvýšenie hodnoty hlavného ističa. Toto je potrebné koordinovať s distribútorom elektriny dopredu, nie až pri inštalácii.

Ako dlho trvá, kým sa tepelné čerpadlo vráti?

Návratnosť závisí od mnohých faktorov: veľkosť domu, pôvodný zdroj tepla, dostupné dotácie, tarifa elektriny, ceny energií. Realisticky sa pri náhrade za plyn pohybuje návratnosť čistej investície (po dotácii) na 10–18 rokov, pri náhrade za elektrickú priamu akumuláciu alebo naftu na 6–12 rokov. Životnosť tepelného čerpadla je pri správnej údržbe 20–25 rokov, takže aj pri dlhšej návratnosti ide o ekonomicky zmysluplnú investíciu.

Záver: Investujte čas do prípravy, nie len do zariadenia

Každý, kto nainštaloval tepelné čerpadlo unáhlene – bez tepelnej bilancie, bez overenia rozvodov, bez premyslenia tariffy a príslušenstva – to nejakým spôsobom oľutoval. Buď čerpadlo nestačí pri mrazoch, alebo sa mu oplatí len pri nízkej cene elektriny, na ktorú nemá nárok, alebo mu chýba cirkulácia TÚV a v zásobníku mu rastú legionely, prípadne chýba rozširovací modul a nemôže pripojiť solárne panely, ktoré si neskôr kúpil.

Dobrý výber tepelného čerpadla je predovšetkým správne zodpovedaných päť otázok: Aká je tepelná strata domu? Aký typ TČ je pre moje podmienky vhodný? Čo musia urobiť rozvody? Aké príslušenstvo budem potrebovať? A komu zveríte inštaláciu? Ak na tieto otázky poznáte odpovede skôr, než podpíšete objednávku, máte výbornú šancu na spokojnú prevádzku na nasledujúce dve desaťročia.

Pre hlbšie štúdium konkrétnych aspektov využite ďalšie články vo Vedomostnom centre: Integrácia cirkulácie teplej vody s tepelným čerpadlom – ako na to, Časté poruchy tepelných čerpadiel a ako ich rozoznať alebo Časté otázky o tepelných čerpadlách. Kompletný sortiment príslušenstva a tepelných čerpadiel nájdete na stránke kategórie Tepelné čerpadlá.

Máte otázku k tejto téme?

Neviete sa rozhodnúť alebo riešite konkrétnu situáciu vo vašej domácnosti? Napíšte nám - radi poradíme.

Nevypĺňajte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >