>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Aký výkon tepelného čerpadla potrebujem pre môj dom

Aký výkon tepelného čerpadla potrebujem pre môj dom?

Táto otázka patrí k tým, ktoré riešime so zákazníkmi doslova denne. A hoci sa na prvý pohľad zdá, že stačí vybrať „nejaké stredné" tepelné čerpadlo a bude dobre, realita je oveľa zložitejšia. Poddimenzované tepelné čerpadlo sa bude v zime trápiť, neudržíte teplo v dome a elektrické náklady vyletia do výšin. Predimenzované zase bude krátko bežať, vypínať sa, zapínať znova – a opotrebuje sa oveľa rýchlejšie, ako by malo. Správny výkon tepelného čerpadla je základ celého projektu.

V tomto článku si prejdeme všetko od základov: čo vlastne výkon tepelného čerpadla znamená, ako sa vypočíta tepelná strata domu, aké sú typické hodnoty pre rôzne typy stavieb, kde robia ľudia najčastejšie chyby a ako sa dá na základe reálnych čísel urobiť informované rozhodnutie – aj bez toho, aby ste museli byť energetickí audítori.

Vzťah medzi výkonom TČ a veľkosťou/stavom domu Plocha domu (m²) Výkon TČ (kW) 5 kW 8 kW 10 kW 12 kW 16 kW Novostavba/nízkoenergetická Staršia/zateplená stavba 100 m² 150 m² 200 m² 150 m² 200 m²

Prečo výkon nie je len „počet metrov štvorcových krát číslo"

Jeden z najrozšírenejších omylov je, že stačí vziať počet metrov štvorcových domu a vynásobiť ich nejakým koeficientom – napríklad 50 W/m² pre novostavbu alebo 100 W/m² pre starší dom. Výsledok je síce rýchly, ale nie spoľahlivý. Prečo?

Pretože dve stavby s rovnakou podlahovou plochou môžu mať až trojnásobne rôznu tepelnú stratu. Záleží na tom, kde dom stojí (nadmorská výška, región), koľko má okien a akých, ako je orientovaný voči svetovým stranám, aká je hrúbka a typ tepelnej izolácie stien, stropu, podlahy, či má pivnicu alebo garáž, koľko osôb v dome býva a aké majú návyky vetraniaQ. Správna kalkulácia výkonu tepelného čerpadla musí vychádzať z tepelnej straty budovy, nie z plochy.

Tepelná strata budovy je množstvo tepla (v kilowattoch), ktoré dom stratí za hodinu pri tzv. výpočtovej vonkajšej teplote – čo je v prípade väčšiny Slovenska -15 °C, v hornatejších oblastiach aj -18 °C alebo -20 °C. Práve pri tejto teplote musí tepelné čerpadlo pokryť maximálnu záťaž.

Ako sa počíta tepelná strata budovy – základ pre dimenzovanie

Formálne sa tepelná strata počíta podľa normy STN EN 12831. Výpočet zahŕňa straty prechodom tepla konštrukciami (steny, strop, podlaha, okná, dvere) a straty vetraním. Výsledkom je číslo v kW, ktoré hovorí, koľko tepelného výkonu je potrebné privádzať, aby dom zostal na požadovanej vnútornej teplote (obvykle +20 °C) aj pri najkrutejšom mraze.

Energetický audítor alebo projektant vám urobí presný výpočet. Ak však chcete mať hrubú predstavu, môžete použiť zjednodušený prístup:

  • Novostavba v štandarde A0/A1 (pasívny dom): 20–35 W/m² podlahovej plochy
  • Novostavba v nízkoenergetickom štandarde (A2–A3): 35–50 W/m²
  • Dom postavený po roku 2000, zateplený: 50–70 W/m²
  • Dom z 80.–90. rokov po čiastočnom zateplení: 70–90 W/m²
  • Starší dom pred rokom 1990, nezateplený: 90–130 W/m² a viac

Pre konkrétny príklad: rodinný dom s podlahovou plochou 160 m² postavený v roku 2005, steny zateplené 10 cm polystyrénom, plastové okná, región stredného Slovenska. Typická merná tepelná strata bude niekde okolo 60–70 W/m², čo dáva celkovú tepelnú stratu 9,6 – 11,2 kW. Pre takýto dom by sme zvažovali tepelné čerpadlo s výkonom 10–12 kW.

Kde dom stráca teplo – typická distribúcia Steny – 30 % Strecha/strop – 25 % Vetranie – 15 % Okná – 15 % Podlaha – 10 % Dvere – 5 % * Orientačné hodnoty pre bežný rodinný dom

Výpočtová teplota a bivalentný bod – kľúčové pojmy

Tepelné čerpadlá vzduch-voda majú jednu nepríjemnú vlastnosť: čím je vonku chladnejšie, tým nižší výkon dokážu dodať a tým viac elektrickej energie pritom spotrebujú. Tento vzťah je dôležitý pri dimenzovaní.

Bivalentný bod je vonkajšia teplota, pri ktorej tepelné čerpadlo samo nestačí pokryť tepelnú stratu budovy a musí mu pomôcť doplnkový zdroj – najčastejšie elektrická patrona (integrovaná v jednotke) alebo externý kotol. Pri tepelnom čerpadle zem-voda je situácia iná – zemný kolektor alebo vrt má relatívne stabilnú teplotu počas celej zimy, takže výkon klesá oveľa menej dramaticky.

V praxi to znamená: ak máme dom s tepelnou stratou 10 kW pri -15 °C a vyberieme tepelné čerpadlo vzduch-voda s menovitým výkonom 10 kW (meraným typicky pri vonkajšej teplote +7 °C a teplote vody 35 °C), tak pri skutočnom mraze -15 °C tento stroj dodá možno len 6–7 kW. Zvyšok musí pokryť elektrická patrona.

Toto je normálne, akceptovateľné a ekonomicky obhájiteľné riešenie. Elektrická patrona beží len v najchladnejších dňoch (v SR to je typicky 200–400 hodín ročne), a tak jej príspevok k celkovej spotrebe nie je dramatický. Ale treba s tým počítať pri inštalácii a dimenzovaní elektriny.

Monovalentná vs. bivalentná prevádzka – čo si vybrať?

Ak chcete, aby tepelné čerpadlo pokrývalo 100 % tepelnej záťaže aj pri -15 °C bez akejkoľvek elektrickej patrony, hovoríme o monovalentnej prevádzke. To si vyžaduje výrazne väčšie a drahšie tepelné čerpadlo, ktoré väčšinu roka beží len na zlomku svojho výkonu – čo je energeticky neefektívne (časté cyklovanie, zhoršenie COP).

Oveľa bežnejší a ekonomicky lepší prístup je bivalentná prevádzka – tepelné čerpadlo je dimenzované na pokrytie 70–85 % ročnej potreby tepla, a v najchladnejších dňoch mu pomáha patrona alebo doplnkový kotol. Takéto riešenie je cenovo výhodnejšie pri kúpe aj prevádzke.

Typ prevádzky Výhody Nevýhody Vhodné pre
Monovalentná Žiadny doplnkový zdroj, čisté riešenie Väčšie a drahšie TČ, horšia účinnosť v lete Pasívne domy, nízkoenergetické stavby
Bivalentná alternujúca Optimálna veľkosť TČ, nižšia cena Potrebný doplnkový zdroj Väčšina rodinných domov
Bivalentná paralelná TČ + kotol bežia súčasne, maximálny komfort Zložitejšia regulácia, vyššie investičné náklady Rekonštrukcie s existujúcim kotlom

Praktické príklady výpočtu výkonu pre rôzne typy domov

Príklad 1: Novostavba 120 m², nízkoenergetický štandard, Trenčín

Dom má podlahovú plochu 120 m², dvojpodlažný, steny so súčiniteľom prechodu tepla U = 0,18 W/m²K, trojsklá okná U = 0,7 W/m²K, rekuperácia vzduchu s účinnosťou 80 %. Výpočtová vonkajšia teplota pre Trenčín: -15 °C. Merná tepelná strata: cca 30 W/m². Celková tepelná strata: 120 × 30 = 3 600 W = 3,6 kW.

Pre takýto dom stačí tepelné čerpadlo s výkonom 4–6 kW. Menšie zariadenie bude efektívnejšie, lacnejšie na prevádzku a bude menej cyklovať. Mnohokrát vidíme, že zákazníci pre takéto domy zbytočne kupujú 10–12 kW zariadenia, lebo „pre istotu" – a výsledok je kontraproduktívny.

Príklad 2: Dom z roku 1985, 180 m², čiastočne zateplený, Banská Bystrica

Dom má murivo z plynosilikátu, 5 cm polystyrén na fasáde (staré zateplenie), drevené okná vymenené za plastové. Stropy sú dobre izolované, ale podlaha nie. Merná tepelná strata: cca 80–85 W/m². Celková tepelná strata: 180 × 82 = 14 760 W ≈ 15 kW. Výpočtová vonkajšia teplota pre B. Bystricu: -15 °C.

Tu by sme odporúčali tepelné čerpadlo s výkonom 10–12 kW v bivalentnom zapojení, kde elektrická patrona (zvyčajne 6–9 kW) pomáha pri teplých najchladnejších dňoch. Alternatívne, ak má zákazník záujem o kompletné pokrytie bez patrony, tak 14–16 kW stroj – ale to je ekonomicky menej výhodné.

Príklad 3: Pasívny dom 200 m², Bratislava

Moderná novostavba s výbornou izoláciou, rekuperáciou a trojsklami. Merná tepelná strata pod 20 W/m². Celková strata: 200 × 18 = 3 600 W = 3,6 kW. Bratislava má výpočtovú teplotu -11 °C, takže reálne čísla budú ešte priaznivejšie.

Prekvapenie: taký veľký pasívny dom potrebuje rovnako malé tepelné čerpadlo ako malá novostavba. Tu je dôležité zohľadniť aj potrebu teplej úžitkovej vody a prípadne chladenie v lete – to môže výber zariadenia ovplyvniť viac než samotné vykurovanie.

Výkon TČ vzduch-voda vs. vonkajšia teplota (typická krivka) 0 3 6 9 12 -20 -15 -10 -5 0 +7 +15 Bivalentný bod Výkon TČ Tepelná strata domu Vonkajšia teplota (°C)

Vplyv vykurovacej sústavy na dimenzovanie

Výkon tepelného čerpadla úzko súvisí s tým, aký teplotný spád potrebuje vaša vykurovacia sústava. Toto je ďalší bod, kde mnohí zákazníci narazia na nepríjemné prekvapenie po inštalácii.

Tepelné čerpadlá sú optimalizované na nízke teploty vykurovacej vody – ideálne 35–45 °C. To zodpovedá podlahovému kúreniu. Čím vyššia je požadovaná teplota vody, tým klesá COP (koeficient výkonu) a tým menej efektívne zariadenie pracuje.

  • Podlahové kúrenie (35–45 °C): Ideálne pre tepelné čerpadlo, COP 3,5–5 a viac
  • Nízkoteplotné radiátory (45–55 °C): Stále prijateľné, COP 2,8–3,5
  • Štandardné radiátory (55–70 °C): Možné, ale COP klesá na 2–2,5; ekonomika sa zhoršuje
  • Vysokoteplotné radiátory (70–80 °C): Nevhodné pre štandardné tepelné čerpadlá; potrebné špeciálne vysokoteplotné modely

Ak máte starší dom s klasickými liatinovými radiátormi dimenzovanými na 70/55 °C a chcete nainštalovať tepelné čerpadlo, máte dve možnosti: vymeniť radiátory za väčšie (aby stačili nižšie teploty), alebo siahnuť po vysokoteplotnom tepelnom čerpadle. Oboje stojí peniaze – a to treba zohľadniť vo výkone aj v celkovom rozpočte projektu. Viac o tomto rozhodnutí sa dočítate v článku Ako vybrať tepelné čerpadlo – na čo sa zamerať pred kúpou.

Tepelná voda (TÚV) – ďalší faktor, ktorý mení výkon

Väčšina tepelných čerpadiel pre rodinné domy slúži nielen na vykurovanie, ale aj na ohrev teplej úžitkovej vody. A to nie je zanedbateľná záťaž. Priemerná štvorcčlenná rodina spotrebuje 150–200 litrov teplej vody denne (pri 45–55 °C), čo predstavuje potrebu tepelného výkonu v rozsahu 2–4 kW ekvivalentu počas dňa.

Na to, aby bola cirkulácia teplej vody efektívna a pohodlná, sa oplatí uvažovať o príslušenstve. Napríklad SADA cirkulácie teplej vody pre TČ radu ITEC-T, ATHENA-T, LEGEND, CALIBRA a ATLAS rieši cirkuláciu priamo ako integrovaná súprava – bez potreby externého obehového čerpadla a zložitého zapojenia. Takéto riešenie šetrí čas aj náklady pri inštalácii a zabezpečuje, že teplá voda je dostupná okamžite.

Z hľadiska dimenzovania výkonu: ak tepelné čerpadlo ohrieva aj TÚV, musíte počítať s tým, že v čase ohrevu zásobníka (zvyčajne ráno alebo v nočnom tarife) tepelné čerpadlo pracuje na plný výkon pre TÚV a pre vykurovanie zostáva menej kapacity. Moderné zariadenia toto riadia inteligentne, ale pri návrhu systému je dobré to vedieť.

Invertor vs. on/off – vplyv na dimenzovanie

Moderné tepelné čerpadlá sú takmer výlučne invertorové – teda kompressor mení otáčky podľa momentálnej potreby. Staršie a lacnejšie modely mali kompresor buď zapnutý, alebo vypnutý (on/off). Tento rozdiel má veľký vplyv na to, ako presne musíte dimenzovať výkon.

U invertorového tepelného čerpadla s rozsahom výkonu napríklad 3–12 kW môžete pokryť dom s tepelnou stratou 6 kW aj 10 kW – zariadenie sa samo prispôsobí. U on/off zariadenia musíte trafiť výkon oveľa presnejšie, inak bude krátko bežať a cyklovať, čo skracuje životnosť kompresora.

Invertorový kompresor tiež znamená, že zariadenie môže bežať na minimálnom výkone (napr. 2–3 kW) aj keď je vonku 5 °C a dom potrebuje len trochu dotopeniť – čo je energeticky efektívne a predlžuje životnosť. Toto je dôvod, prečo dnes takmer každý výrobca ponúka len invertor riešenia.

Čo sa stane, keď je tepelné čerpadlo predimenzované?

Mnohí zákazníci volia logiku „väčšie = lepšie" alebo „pre istotu väčšie". Prax však ukazuje opak. Predimenzované tepelné čerpadlo má tieto problémy:

  • Krátke cykly (short cycling): Zariadenie rýchlo dosiahne požadovanú teplotu, vypne sa, ochladí, zapne znova – a tak dookola. Každý štart je záťaž pre kompresor.
  • Zhoršenie COP: Tepelné čerpadlo má najlepšiu účinnosť pri dlhom, plynulom behu – nie pri cyklovaní.
  • Vyššia hlučnosť: Časté štarty sú hlučnejšie než nepretržitý chod.
  • Skrátená životnosť: Kompresor je namáhaný najviac pri štarte; viac štartov = rýchlejšie opotrebovanie.
  • Vyššia cena zariadenia: Platíte za výkon, ktorý nevyužijete.

Optimálne dimenzovanie teda nie je „čo najväčší", ale „presne správny" – s mierne invertorovým rozsahom smerom nahor pre istotu v najchladnejších dňoch.

Čo sa stane, keď je tepelné čerpadlo poddimenzované?

Opačný extrém je rovnako problematický. Poddimenzované zariadenie:

  • Nedokáže udržať požadovanú teplotu v najchladnejšom počasí – dom bude chladný
  • Beží nepretržite na maximálnom výkone aj pri miernejšom mraze, čo zvyšuje opotrebovanie
  • Elektrická patrona musí bežať dlhšie a pri vyšších vonkajších teplotách, čo dramaticky zvyšuje spotrebu elektrickej energie
  • Zákazník je nespokojný, servisy riešia sťažnosti, niekedy sa pristúpi k výmene zariadenia za väčšie – s ďalšími nákladmi

Z praxe: veľmi typický scenár je dom z 90. rokov, 200 m², nezateplený – majiteľ kúpil lacné 8 kW tepelné čerpadlo. Prvú zimu prežil s patronou bežiacou takmer nepretržite, účty za elektrinu boli podobné ako pri elektrickom kotli. Nakoniec sme zariadenie vymieňali za 14 kW model a pridali vrstvový zásobník. Preventívna správna kalkulácia by bola oveľa lacnejšia.

Postup správneho dimenzovania TČ – krok za krokom KROK 1 Tepelná strata domu KROK 2 Typ vykur. sústavy KROK 3 TÚV + chladenie? KROK 4 Bivalentný bod / patrona KROK 5 Výber modelu a príslušenstva Každý krok ovplyvňuje finálny výkon – neskracujte postup! Pri nejasnostiach vždy odporúčame energetický audit alebo konzultáciu s projektantom TZB

Regionálne rozdiely – kde na Slovensku bývate

Slovensko je klimaticky pomerne rôznorodé. Výpočtová vonkajšia teplota (tzv. návrhová teplota) sa líši podľa regiónu a nadmorskej výšky:

  • Bratislava, Dunajská streda, Komárno: -11 °C až -13 °C
  • Trnava, Nitra, Trenčín, Žilina, B. Bystrica, Košice: -13 °C až -15 °C
  • Hornaté oblasti (Orava, Liptov, Gemer, Spiš nad 600 m n. m.): -15 °C až -18 °C
  • Vysokohorské oblasti nad 800 m n. m.: -18 °C až -22 °C

Pre dom v Bratislave s tepelnou stratou 10 kW pri -13 °C bude tepelné čerpadlo pracovať efektívnejšie a viac rokov v roku bez pomoci patrony, než rovnaký dom s rovnakou tepelnou stratou v Liptovskom Mikuláši pri -18 °C. Toto treba zohľadniť aj pri výbere veľkosti zásobníka a pri nastavení bivalentného bodu.

Príslušenstvo a rozširujúce moduly – vplyv na celkový systém

Správne dimenzovanie nie je len o samotnom tepelnom čerpadle. Celý systém musí byť navrhnutý tak, aby jednotlivé časti spolupracovali. Pri inštalácii a rozširovaní systému sú dôležité aj správne príslušenstvo a moduly.

Napríklad pri inštalácii duálnych zariadení (DUO konfigurácie) je nevyhnutné správne hydraulické prepojenie. Pripojovacie šróbenie pre tepelné čerpadlá radu CALIBRA DUO a ATLAS DUO zabezpečuje tesné a správne dimenzované prepojenie hydrauliky – zdanlivo malý detail, ktorý môže pri zle zvolenom priemere alebo nevhodnom type šróbenia spôsobiť problémy s prietokmi a výkonom celého systému.

Ak plánujete systém rozširovať alebo potrebujete integrovať miešaný okruh s iným regulátorom, pomôckou môže byť Relé sada pre signál čerpadla so zmiešaným okruhom – tento modul prevedie riadiaci signál 0–10 V z tepelného čerpadla na on/off pre externé čerpadlo, čo je praktické pri integrácii do starších systémov. Viac o tomto a podobných témach nájdete v článku Rozširovací modul pre tepelné čerpadlo – kedy a prečo ho potrebujete.

V chladnom prostredí je dôležitá aj ochrana proti zamrznutiu prívodného potrubia. Pre vonkajšie inštalácie zariadení radu ITEC je k dispozícii Samoregulačný vykurovací kábel – 2 m, ktorý automaticky udržiava teplotu potrubia nad bodom mrazu bez zbytočnej spotreby elektrickej energie – samoregulačná technológia zaručuje, že kábel vyrába teplo len tam a vtedy, keď je to potrebné.

Zásobník teplej vody – ďalší rozmer dimenzovania

Objem zásobníka TÚV a prípadne pufrovacieho zásobníka pre vykurovanie priamo súvisí s výkonom tepelného čerpadla. Väčší zásobník umožňuje tepelnému čerpadlu bežať dlhšie a efektívnejšie dávky – čím menej štartov, tým lepšie pre kompresor.

Odporúčané objemy pufrovacieho zásobníka sú minimálne 20–30 litrov na každý kW inštalovaného výkonu. Pre 10 kW tepelné čerpadlo je to teda 200–300 litrov. Zásobník TÚV pre štvorcčlennú rodinu by mal mať objem 200–300 litrov, pre väčšiu rodinu alebo ak máte solárne kolektory, aj 400 litrov.

Ak tepelné čerpadlo ohrieva TÚV priamo (bez zásobníka), je vykurovanie prerušované a v prechodnom období môžu byť výkyvy v teplote. S vhodne dimenzovaným zásobníkom je systém komfortný, efektívny a tichší – ménej štartov kompresora, plynulejší chod.

Chladenie v lete – ďalší dôvod pre správne dimenzovanie

Čoraz viac zákazníkov požaduje od tepelného čerpadla aj letnú funkciu chladenia (tzv. pasívne alebo aktívne chladenie). To môže ovplyvniť dimenzovanie zariadenia, pretože:

  • Pasívne chladenie (free cooling) cez zemný vrt/kolektor pracuje bez aktívneho kompresora a nezaťažuje ho
  • Aktívne chladenie reverznou prevádzkou (vzduch-voda) znamená, že v lete chladíte podlahovým systémom – a na to potrebujete iný hydraulický režim
  • Pre chladenie cez ventilokonvektory môžete potrebovať väčší výkon než pre samotné vykurovanie

Ak plánujete chladenie, povedzte to projektantovi na začiatku, nie ako doplatok po inštalácii. Systém sa musí navrhnúť inak – vrstvový zásobník, iné nastavenie regulácie, prípadne iný model zariadenia.

Najčastejšie otázky (FAQ)

Môžem dimenzovanie urobiť sám bez energetického auditu?

Pre hrubý odhad áno – pomocou mernej tepelnej straty a plochy domu viete dostať rozumný rozsah výkonu. Pre záväzné dimenzovanie, najmä ak žiadate dotácie (napr. program Zelená domácnostiam), je energetický audit alebo výpočet tepelných strát podľa normy EN 12831 nevyhnutný. Odporúčame ho aj pre každého, kto plánuje investíciu nad 10 000 €. Výdatok za audit (zvyčajne 150–400 €) sa mnohonásobne vráti správnym výberom zariadenia.

Čo keď plánujem dom zatepliť až po inštalácii tepelného čerpadla?

Toto je bežná situácia a treba ju riešiť opatrne. Ak sa dom výrazne zateplí (napr. z 80 W/m² na 40 W/m²), tepelná strata klesne na polovicu – a pôvodne správne dimenzované tepelné čerpadlo bude po zateplení predimenzované. Odporúčame v takom prípade buď zatepliť ako prvé a potom nainštalovať tepelné čerpadlo, alebo vybrať invertorové zariadenie s dostatočne širokým rozsahom výkonu, ktoré sa bude vedieť prispôsobiť zníženej záťaži.

Je lepšie jedno väčšie tepelné čerpadlo alebo dve menšie v kaskáde?

Pre väčšie objekty (nad 20 kW) je kaskáda dvoch menších zariadení veľmi dobrá stratégia: pri miernom počasí beží len jedno zariadenie na optimálnom výkone, v mrazoch sa zapne druhé. Kaskáda tiež zvyšuje spoľahlivosť – ak jedno zariadenie vypadne, druhé stále kúri. Pre bežné rodinné domy (do 12–15 kW) je jedno zariadenie štandardným a hospodárnejším riešením.

Ovplyvňuje výkon tepelného čerpadla zásobník TÚV?

Áno, nepriamo. Väčší zásobník umožňuje tepelnému čerpadlu ohriať vodu v dlhých efektívnych cykloch a potom vypnúť. Menší zásobník spôsobuje, že zariadenie musí ohrievať vodu častejšie a v kratších cykloch. Pre typickú štvorcčlennú domácnosť je optimálny zásobník 200–250 litrov pre TÚV, a ak má systém pufrovaciu nádrž pre vykurovanie, tak ďalších 150–300 litrov podľa výkonu zariadenia.

Aký vplyv má nadmorská výška na výber výkonu tepelného čerpadla?

Nadmorská výška zvyšuje výpočtovú vonkajšiu teplotu (je chladnejšie), čo znamená vyššiu tepelnú stratu a teda potrebu väčšieho výkonu. Zároveň vo vyšších polohách trvá vykurovacia sezóna dlhšie. Dom na Orave v nadmorskej výške 700 m môže potrebovať o 30–40 % väčší výkon TČ než rovnaký dom v Bratislave. Toto je jeden z dôvodov, prečo tabuľkové kalkulátory z internetu nemusia dávať správne výsledky – vždy treba zohľadniť konkrétnu lokalitu.

Môžem tepelné čerpadlo neskôr vymeniť za výkonnejšie bez zmeny celej inštalácie?

Záleží na dizajne systému. Ak je hydraulika (rúrky, zásobníky, obehové čerpadlá) navrhnutá s dostatočnou rezervou – typicky pre výkon o 20–30 % vyšší než pôvodné zariadenie – výmena je relatívne jednoduchá. Preto odporúčame pri návrhu systému vopred myslieť na túto možnosť: väčší zásobník, potrubie s väčším svetlým priemerom, dostatočný elektrický istič. Viac o tomto procese nájdete v článku Montáž tepelného čerpadla – postup, požiadavky a časté chyby.

Záver: Správny výkon je základ celej investície

Výber správneho výkonu tepelného čerpadla je rozhodnutie, ktoré ovplyvní komfort bývania, výšku účtov za elektrinu a životnosť zariadenia na najbližších 15–20 rokov. Nie je to rozhodnutie, ktoré sa má robiť podľa ceny alebo podľa toho, čo mal sused. Je to technická otázka, ktorá si vyžaduje konkrétne vstupné dáta: tepelná strata budovy, typ vykurovacej sústavy, región, plánované funkcie (TÚV, chladenie), typ prevádzky (mono/bivalentná).

Ak si nie ste istí, investujte 200–400 € do energetického auditu alebo konzultácie s projektantom TZB. Výsledkom bude nielen správne dimenzovanie tepelného čerpadla, ale aj celková schéma systému, ktorá bude fungovať efektívne desaťročia. A ak chcete pochopiť jednotlivé časti systému hlbšie – od príslušenstva cez integráciu cirkulácie až po bežnú údržbu – ďalšie praktické návody nájdete v ostatných článkoch nášho Vedomostného centra: Pripojenie a inštalácia príslušenstva tepelného čerpadla krok za krokom, Integrácia cirkulácie teplej vody s tepelným čerpadlom alebo Údržba a servis tepelného čerpadla – čo zvládnete sami a čo nie.

Máte otázku k tejto téme?

Neviete sa rozhodnúť alebo riešite konkrétnu situáciu vo vašej domácnosti? Napíšte nám - radi poradíme.

Nevypĺňajte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >