>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Aký výkon potrebuje chromový rebríkový radiátor pre moju kúpeľňu

Prečo je výpočet výkonu pre chromový rebríkový radiátor iný než pre bežný radiátor

Keď zákazník príde do predajne s otázkou „aký rebrík potrebujem do kúpeľne", väčšina predajcov skočí rovno k rozmerom. Výška, šírka, koľko prútov – a hotovo. Problém je, že bez správneho výpočtu tepelného výkonu si môžete kúpiť radiátor, ktorý bude v zime nestačiť, alebo naopak taký, ktorý bude neúmerne predražený a kúpeľňu prehreje do stavu sauny. Oboje som videl na zákazkách desiatky ráz.

Chromový rebríkový radiátor má navyše jednu špecifickú vlastnosť, ktorú pri klasickom panelom radiátore riešiť nemusíte: väčšina tepla sa odovzdáva sálaním, nie konvekciou. To je v kúpeľni výhoda – vzduch sa nepráši, nevíri, ale plochy a telo človeka sa ohrejú príjemne a rovnomerne. Zároveň to ale znamená, že pri rovnakej nominálnej hodnote výkonu (∆T50) budete cítiť teplo trochu inak ako pri panelovom radiátore s ventilátorom alebo rebrovanou doskou. Preto sa oplatí rozumieť tomu, ako výkon rebríka funguje, nie len pozerať na jedno číslo v katalógu.

V tomto článku prejdem celý postup od základov: ako sa kúpeľňa tepelne počíta, aké faktory ovplyvňujú potrebný výkon, čo znamenajú hodnoty v katalógu, a nakoniec ukážem konkrétne príklady z praxe – vrátane odporúčaní na konkrétne produkty zo sortimentu.

Základy tepelnej straty kúpeľne – čo musí radiátor nahradiť

Radiátor v miestnosti nemá za úlohu „vyrobiť teplo" – má nahradiť teplo, ktoré cez steny, okná, podlahu a strop uniká von. Tomuto úniku hovoríme tepelná strata a merieme ju vo wattoch (W). Radiátor musí mať výkon aspoň rovnaký ako tepelná strata miestnosti – inak teplota vnútri klesá.

Pre kúpeľňu platí niekoľko špecifík oproti bežnej obývacej izbe:

  • Vyššia požadovaná vnútorná teplota – kým v obývačke stačí 20 °C, v kúpeľni sa zvyčajne projektuje na 24 °C, niektorí klienti dokonca chcú 26 °C. Každý stupeň navyše znamená vyššiu tepelnú stratu.
  • Väčší podiel obkladaných plôch – keramický obklad má horšie tepelnoizolačné vlastnosti ako omietka, čo zvyšuje úniky tepla cez steny.
  • Vetrávacie požiadavky – kúpeľne sú väčšinou vybavené mechanickou alebo prirodzenou ventiláciou, čo prináša ďalšie tepelné straty vetraním.
  • Okno nad vaňou alebo sprchovým kútom – ak je okno práve tu, studený vzduch z neho „stéka" priamo do mokrej zóny a tepelná pohoda je horšia, čo zákazníci vnímajú ako „zima v kúpeľni" aj pri dostatočnom výkone radiátora.

Zjednodušený vzorec pre rýchly odhad

Pre bežné podmienky na Slovensku (exteriérová návrhová teplota –12 °C až –15 °C, kúpeľňa s 24 °C vnútri) platí orientačné pravidlo: 80 až 120 W na každý kubický meter objemu kúpeľne. Nižšia hodnota platí pre novšie domy s dobrým zateplením (hrubá stena, trojsklo), vyššia pre staršie domy s jednoduchými oknami alebo stenami do exteriéru.

Príklad: Kúpeľňa 2,2 × 3,0 m, výška stropu 2,6 m → objem = 17,2 m³. Pri hodnote 100 W/m³ dostaneme potrebný výkon 1 720 W. Ak je kúpeľňa dobre zateplená, stačí 80 W/m³ = 1 376 W. Ak je staršia a s oknom na sever, počítajte 120 W/m³ = 2 064 W.

strop 15% okno 25% stena 30% podlaha 10% ventilácia 20% radiátor nahrádza všetky straty Tepelné straty kúpeľne – podiel jednotlivých zložiek

Čo znamenajú čísla v katalógu – ∆T50, ∆T30 a reálne podmienky

Každý rebríkový radiátor má v katalógu uvedený výkon v určitej testovacej podmienke. Najčastejšie sa uvádza ∆T50, čo znamená, že priemerná teplota vody vo vnútri radiátora je o 50 °C vyššia ako teplota okolia (napr. voda 70/60 °C, teplota miestnosti 20 °C → priemer 65 °C, rozdiel = 45 °C; alebo klasicky voda 75/65 °C a 20 °C miestnosti → rozdiel 50 °C).

Problém nastáva v moderných nízkoteplotných systémoch. Kondenzačné kotly, tepelné čerpadlá a podlahové kúrenie pracujú pri oveľa nižších teplotách – bežne 45/35 °C alebo dokonca 40/30 °C. V takom prípade reálny výkon rebríka výrazne klesá. Toto si mnoho zákazníkov neuvedomí a kupuje radiátor podľa katalógového čísla, ktoré potom v reálnom systéme nenastane.

Korekčné koeficienty pre rôzne teplotné podmienky

Aby ste vedeli, s akým skutočným výkonom počítať, používajú sa korekčné koeficienty. Nasledujúci prehľad platí pre rebríkové radiátory (hodnoty sú štandardizované podľa EN 442):

Teplotný režim systému ∆T Koeficient Typický systém
75/65 °C, int. 20 °C 50 K 1,00 Starší kotol, gang. dom
70/55 °C, int. 20 °C 42,5 K 0,78 Plynový kotol, rodinný dom
60/50 °C, int. 20 °C 35 K 0,61 Kondenzačný kotol
55/45 °C, int. 20 °C 30 K 0,49 Kondenzačný kotol, nová stavba
45/35 °C, int. 20 °C 20 K 0,30 Tepelné čerpadlo

To znamená: ak má rebríkový radiátor v katalógu uvedený výkon 600 W pri ∆T50, a váš systém pracuje pri 60/50 °C, skutočný výkon bude len 600 × 0,61 = 366 W. Rozdiel je enormný – a práve tu zákazníci pri výbere robia najčastejšie chybu.

Reálny výkon rebríka 600 W (∆T50) pri rôznych teplotných režimoch 0 150 300 450 600 600 W 75/65°C (∆T50) 468 W 70/55°C (∆T42,5) 366 W 60/50°C (∆T35) 294 W 55/45°C (∆T30) Výkon [W]

Postup výpočtu krok za krokom – ako to robia profesionáli

Pri každej zákazke, kde ide o projekt kúpeľne od nuly (rekonštrukcia alebo novostavba), odporúčam zákazníkom prejsť týmto postupom:

Krok 1 – Zistite tepelné straty kúpeľne

Ideálne je mať projekt alebo energetický certifikát budovy, kde sú tepelné straty každej miestnosti vypočítané presne. Ak to nemáte, použite orientačný vzorec s objemom miestnosti. Pre staršie domy pred rokom 2000 bez zateplenia počítajte 100–120 W/m³, pre zateplené domy po roku 2010 stačí 70–90 W/m³, pre pasívne domy a nízkoenergetické stavby aj menej – 50–60 W/m³. Nezabudnite pripočítať stratu vetrávaním – bežne sa pridáva 10–15 % k základnému výpočtu.

Krok 2 – Zistite teplotný režim vašej vykurovacej sústavy

Pozrite sa na kotol alebo na zásobník tepelného čerpadla. Väčšina moderných plynových kondenzačných kotlov pracuje pri 60/50 °C alebo 55/45 °C. Ak máte starší oceľový kotol pred rokom 2000, pracujete pravdepodobne pri 75/65 °C. Toto číslo je zásadné pre výber veľkosti rebríka.

Krok 3 – Prepočítajte katalógový výkon rebríka na váš teplotný režim

Vezmite katalógový výkon rebríka (pri ∆T50) a vynásobte ho korekčným koeficientom z tabuľky vyššie. Výsledok musí byť väčší alebo rovnaký ako tepelná strata kúpeľne. Pre istotu volíme rebríky s miernou rezervou – ideálne 10–20 % nad vypočítanou hodnotou tepelnej straty.

Krok 4 – Overte rozmery a priestorové možnosti

Výkon a rozmery spolu úzko súvisia – väčší rebríkový radiátor má viac materiálu, viac povrchu, a teda vyšší výkon. Ale nie vždy je priestor na to, aby ste zavesili rebríkový radiátor výšky 1800 mm. Ak kúpeľňa má miesto len pre radiátor výšky 700 mm, musíte hľadať riešenie so širším alebo viacradovým modelom.

Postup výberu rebríkového radiátora 1. Zmerajte kúpeľňu Objem (m³) = d × š × výška stropu 2. Vypočítajte tepelnú stratu Objem × 80–120 W/m³ 3. Zistite teplotný režim Aké teploty má váš kotol? 4. Prepočítajte výkon rebríka Katalóg × korekčný koeficient 5. Vyberte rebríkový radiátor Výkon rebríka ≥ tepelná strata + 15 %

Konkrétne príklady z praxe – tri typické scenáre

Scenár A: Malá kúpeľňa v panelovom dome

Kúpeľňa 1,8 × 2,5 m, výška 2,5 m → objem 11,25 m³. Panelový dom z 80. rokov, zateplený fasádou pred 10 rokmi, okno do dvora. Vykurovacia sústava: centrálny rozvod, teploty cca 65/55 °C (∆T ≈ 40 K). Požadovaná teplota v kúpeľni: 24 °C.

Tepelná strata orientačne: 11,25 × 95 = 1 069 W. Korekčný koeficient pre 65/55 °C je cca 0,70. To znamená, že rebríkový radiátor s katalógovým výkonom 1 069 / 0,70 = 1 527 W pri ∆T50 by stačil presne. S rezervou 15 % potrebujeme rebríka s katalógovým výkonom aspoň 1 750 W pri ∆T50.

V praxi to môže byť jeden väčší alebo dva menšie rebríky. Ak miestnosť má len jedno voľné miesto na stenu, siahneme po jednom väčšom radiátore. Pre tento prípad je zaujímavý rovný radiátor IBIZA 1172 × 500 – jeho kompaktná šírka 500 mm umožňuje umiestniť ho aj na kratšiu stenu kúpeľne.

Scenár B: Nová kúpeľňa v rodinnom dome s kondenzačným kotlom

Kúpeľňa 2,4 × 3,2 m, výška 2,6 m → objem 19,97 m³. Nová stavba z roku 2018, minerálna vlna v stene, trojsklové okná. Kotol kondenzačný, pracuje pri 55/45 °C (∆T30). Požadovaná teplota: 24 °C.

Tepelná strata: 19,97 × 75 = 1 498 W (nová stavba, nižší koeficient). Korekčný koeficient pre ∆T30 = 0,49. Potrebný katalógový výkon: 1 498 / 0,49 = 3 057 W pri ∆T50. To je pomerne veľký rebríkový radiátor – alebo kombinácia dvoch.

V tomto scenári je reálnejší osadenie jedného rebríkového radiátora s výkonom okolo 1 700–1 800 W pri ∆T50 ako doplnkové vykurovanie, pričom podlahové kúrenie (bežné v nových domoch) pokryje zvyšok tepelnej straty. Rebríkový radiátor tu slúži ako doplnok a zároveň sušiak uterákov.

Scenár C: Rekonštrukcia starej kúpeľne, starý kotol na tuhé palivo

Kúpeľňa 2,0 × 2,8 m, výška 2,8 m → objem 15,68 m³. Dom z roku 1975, nezateplený, dvojsklové okno do záhrady. Kotol na pelety, teploty 75/65 °C. Požadovaná teplota: 24 °C.

Tepelná strata: 15,68 × 120 = 1 882 W. Korekčný koeficient = 1,00 (klasický ∆T50). S rezervou 15 %: 2 164 W katalógový výkon pri ∆T50. Tu môžeme uvažovať o dvoch rebríkových radiátoroch, napríklad rovný radiátor IBIZA 1200 × 420 ako hlavný radiátor pri okne, doplnený menším rovným radiátorom IBIZA 764 × 500 na vedľajšej stene.

Vplyv ďalších faktorov na výkon a pohodu v kúpeľni

Umiestnenie rebríkového radiátora v priestore

Rebríkový radiátor by mal ideálne stáť pod oknom alebo v jeho blízkosti. Teplo vystupujúce nahor vytvára tepelnú clonu pred studenou plochou okna a bráni pocitu prievanu. Ak v kúpeľni nie je okno (vnútorná kúpeľňa), umiestnenie pod vetrací otvor alebo pri vstupných dverách dáva zmysel – teplo sa tak šíri smerom k schodisku, kde mávajú ľudia pocit chladu.

Dôležité je aj to, že rebríkový radiátor nesmie byť zakrytý dvierkami kúpeľňového nábytku ani závesmi. Sálané teplo musí mať voľnú cestu k povrchom a ľuďom v miestnosti. Ak zákazník plánuje zakryť rebríkový radiátor vaňovou zástenou alebo nábytkom, treba ho na to upozorniť – môže to redukovať efektivitu aj o 20–30 %.

Materiál rebríka – oceľ vs. nerez

Chromové rebríkové radiátory na Slovensku sú väčšinou z ocele s povrchovou úpravou chrómovaním alebo z nehrdzavejúcej ocele. Obe varianty mávajú porovnateľný tepelný výkon na jednotku hmotnosti, ale nehrdzavejúca oceľ je spravidla tenšia a ľahšia. Pre výkon je podstatnejší celkový povrch rebríka (dĺžka a počet priečnikov) než materiál samotný.

Jednoradové vs. dvojradové rebríkové radiátory

Ak máte obmedzený priestor na stene, ale potrebujete vyšší výkon, môže byť riešením dvojradový rebríkový radiátor – má väčšiu hĺbku (zvyčajne 6–8 cm namiesto 3–4 cm pri jednoradovom), ale rovnakú výšku a šírku. Katalógový výkon je v takom prípade o 60–80 % vyšší ako pri jednoradovom modeli rovnakých vonkajších rozmerov. Nevýhodou je vyššia cena a väčšia hmotnosť.

Elektrická záloha – dual fuel prevedenie

V moderných kúpeľniach je čoraz populárnejšie prevedenie „dual fuel" – rebríkový radiátor má na vstupe elektrické vykurovacie teleso (kartušu), ktoré umožňuje ohrev aj v letnom období, keď kotol nepracuje. Elektrická kartuša zvyčajne má výkon 200–600 W a je určená len na udržiavanie tepla v kúpeľni a sušenie uterákov, nie na pokrytie celej tepelnej straty v zime. Ak plánujete dual fuel riešenie, zorientujte sa v tejto problematike podrobnejšie v článku o montáži a pripojení rebríkových radiátorov.

Jednoradový vs. dvojradový rebríkový radiátor – výkon a rozmery Jednoradový hĺbka ~35 mm ~500 W Dvojradový hĺbka ~65 mm ~850 W Porovnanie Rovnaká výška: ✓ Rovnaká šírka: ✓ Výkon: +60–80 % Hmotnosť: +50–70 % Cena: +40–60 %

Prehľad rebríkových radiátorov IBIZA – výkon a odporúčané použitie

Pre lepšiu orientáciu v sortimente uvádzam prehľad dostupných modelov z rady IBIZA a ich typické použitie. Konkrétne hodnoty výkonu si vždy overte priamo v katalógu produktu, kde sú hodnoty pre rôzne teplotné podmienky.

Najmenší model rady, rovný radiátor IBIZA 700 × 420, je vhodný pre naozaj malé kúpeľne alebo ako doplnkový zdroj tepla – napríklad pri hygienickom kúte v šatni. Pri výške 700 mm sedí pod štandardné okno a neprekáža pri manipulácii s nábytkom.

Model rovný radiátor IBIZA 900 × 420 je univerzálny „stredný" formát. Vo väčšine bežných paneláckych kúpeľní (do 12–14 m³ objemu) zvládne pokryť tepelné potreby miestnosti, ak kotol pracuje pri vyšších teplotách. Je to aj jeden z najpredávanejších rozmerov pre kúpeľne, pretože výška 900 mm ešte nie je príliš veľká a šírka 420 mm umožňuje umiestniť ho na kratšiu stranu kúpeľne.

Najvyšší model z rady so šírkou 420 mm, rovný radiátor IBIZA 1200 × 420, je ideálny pre väčšie kúpeľne, pre staršie a menej zateplené domy, alebo pre systémy s nižšími teplotnými parametrami. Výška 1200 mm je na hranici toho, kde sa stáva vizuálne dominantným prvkom – čo pri chromovom prevedení môže byť zámer, nie nevýhoda.

Pre kúpeľne, kde je k dispozícii menej výšky, ale viac šírky (alebo kde chceme vyšší výkon na menšej výškovej ploche), sú určené modely so šírkou 500 mm. Rovný radiátor IBIZA 764 × 500 je zaujímavý kompromis – nízky profil, ale väčšia teplovýmenná plocha. Hodí sa napríklad do kúpeľní s nízkym parapetom okna alebo do umývaní, kde je okno blízko podlahy. A pre prípady, kde potrebujeme maximálny výkon v rozumných rozmeroch, prichádza rovný radiátor IBIZA 1172 × 500 – dlhší, širší, s najvyšším výkonom v celej rade IBIZA.

Kombinovanie rebríkového radiátora s podlahovým kúrením

Toto je téma, ktorá sa pri rekonštrukciách objavuje čoraz častejšie. Majitelia domov s podlahovým kúrením sa pýtajú, či ešte vôbec rebríkový radiátor potrebujú. Odpoveď nie je jednoznačná.

Podlahové kúrenie v kúpeľni má obmedzenie – väčšina povrchu podlahy je pod vaňou, sprchovým kútom alebo kúpeľňovým nábytkom. Aktívna plocha podlahového kúrenia môže byť len 40–60 % z celkovej podlahovej plochy. To znižuje výkon podlahového kúrenia a kúpeľňa sa ohrieva pomalšie. Rebríkový radiátor ako doplnok podlahového kúrenia je preto pomerne bežné riešenie – slúži na rýchly ohrev, sušenie uterákov a udržiavanie tepelnej pohody aj v prechodnýchobdobiach, keď sezónny kotol ešte nie je v prevádzke.

V takejto kombinácii stačí rebríkový radiátor s nižším výkonom – nemusí pokrývať celú tepelnú stratu kúpeľne sám. Zvyčajne stačí 30–50 % z celkovej tepelnej straty. O rozsahu podlahového kúrenia a jeho kombinácii s rebríkovými radiátormi sa dozviete viac v článku o montáži chromového vykurovacieho rebríka.

Regulácia výkonu – termostatická hlavica a elektronická regulácia

Správna regulácia je rovnako dôležitá ako správny výkon rebríka. Ak kúpite radiátor s výkonom o 30 % vyšším, než je tepelná strata (s rezervou), ale nemáte reguláciu, kúpeľňa sa prehreje. Moderné rebríkové radiátory preto musia mať termostatický ventil – buď klasickú termostatickú hlavicu alebo elektronický ovládač.

Termostatická hlavica je jednoduchá a spoľahlivá – nastavíte požadovanú teplotu a hlavica škrtí prietok vody podľa potreby. Elektronická regulácia (programovateľné hlavice, inteligentné termostaty) umožňuje nastaviť rôzne teploty na rôzne časy dňa – napríklad zvýšiť teplotu ráno a večer a cez deň udržiavať nižšiu teplotu. Toto šetrí energiu a je komfortnejšie.

Pri výbere rebríkového radiátora vždy skontrolujte, aký typ pripojenia ventilu je na produkte – bočné alebo stredové. Od toho závisí, kde bude ventil umiestnený a aký typ termostatickej hlavice možno použiť. Tejto téme sa venuje samostatný článok o pripojení rebríkového radiátora na ústredné kúrenie.

Najčastejšie chyby pri výbere výkonu rebríkového radiátora

Za roky praxe som videl tieto chyby znova a znova. Uvádzam ich tu nie preto, aby som niekoho zahanbil, ale preto, aby ste sa im vyhli:

  • Ignorovanie teplotného režimu kotla. Zákazník vyberie rebríkový radiátor podľa katalógového výkonu, no jeho kondenzačný kotol pracuje pri 55/45 °C. Skutočný výkon je o polovicu nižší a kúpeľňa je studená.
  • Výber príliš malého radiátora kvôli estetike. Chromový rebríkový radiátor vyzerá lepšie v menšom rozmere, zákazník to uprednostní. Výsledok: nedostatočný výkon, neustále studená kúpeľňa.
  • Zabudnutie na tepelné straty vetrávania. Väčšina ľudí počíta len straty cez steny a okno, nie vetraním. V kúpeľni s mechanickým odvzdušňovaním môže byť táto zložka 15–20 % celkovej tepelnej straty.
  • Závislosť len na jednom rebríkovom radiátore v kombinácii s dual fuel elektrickou kartušou. Elektrická kartuša (typicky 200–400 W) nestačí v zime pokryť tepelnú stratu kúpeľne – je určená len na letné sušenie uterákov, nie na zimné vykurovanie.
  • Nesprávne umiestnenie pod nábytkový kus alebo za zástenou vane. Tento problém je vidieť až po montáži, ale jeho riešenie je nákladné. Vždy plánujte umiestnenie rebríka tak, aby mal voľný priestor aspoň 5 cm od každej prekážky.

Najčastejšie otázky (FAQ)

Ako zistím, aký výkon rebríkového radiátora potrebujem, ak nemám projekt domu?

Postačí orientačný výpočet: zmerajte dĺžku, šírku a výšku kúpeľne, vypočítajte objem v m³ a vynásobte ho koeficientom 80–120 W/m³ podľa stavu zateplenia budovy. Získate tepelnú stratu v watoch. Potom zistite teplotný režim vášho kotla (teploty vody na výstupe a návrate) a pomocou korekčného koeficienta prepočítajte potrebný katalógový výkon rebríka. Výsledok navýšte o 10–15 % ako rezervu. Ak si neviete rady, konzultujte s predajcom – väčšina dobrých predajní vám pomôže s výpočtom bezplatne.

Môžem mať v kúpeľni dva menšie rebríkové radiátory namiesto jedného veľkého?

Áno, a v niektorých prípadoch je to dokonca lepšie riešenie. Dva menšie rebríky rozmiestnené na dvoch stenách zaručujú rovnomernejšie rozloženie tepla, lepšie pokrývajú tepelné straty pri dvoch oknách alebo vonkajších stenách, a vizuálne môžu byť príťažlivejšie. Dávajte pozor na hydraulické vyváženie – oba rebríky musia byť správne nastavené, aby sa prietok vody rozdelil rovnomerne.

Je pravda, že chromový rebríkový radiátor vyžaruje menej tepla ako biely?

Áno, je to pravda a ide o merateľný fyzikálny jav. Emisivita chrómovaného povrchu je nižšia (cca 0,05–0,15) v porovnaní s bielym lakovaným povrchom (cca 0,90–0,95). To znamená, že chromový rebríkový radiátor vyžaruje sálaním výrazne menej tepla. Väčšia časť tepla sa odovzdáva konvekciou (prúdením vzduchu). V praxi to znamená, že pri rovnakých rozmeroch má chromový rebríkový radiátor o 5–15 % nižší efektívny výkon ako identický biely model. Pre kúpeľňu to nie je zásadný problém, ale pri výpočte by ste mali mať o niečo väčšiu rezervu. Tejto téme sa podrobnejšie venuje článok o rozdieloch medzi chromovým a bielym vykurovacím rebríkom.

Čo ak sa mi zdá, že rebríkový radiátor nevykuruje dostatočne, hoci som si ho správne vypočítal?

Skontrolujte niekoľko vecí: či nie je rebríkový radiátor zarezduchodovaný (vzduch vo vnútri), či je termostatický ventil správne nastavený (nemusí byť dostatočne otvorený), či nie je prietok vody obmedzený zanešeným sitkom vo ventile, a či teploty vody v kotli skutočne zodpovedajú tomu, čo predpokladáte. Zákazníci si niekedy myslia, že kotol pracuje pri 70 °C, no v skutočnosti je nastavený oveľa nižšie kvôli ekvitermickej regulácii. Odporučujem zavolať kúrenára, ktorý systém skontroluje a prípadne vykoná hydraulické vyváženie sústavy.

Musím pri výmene starého rebríkového radiátora za nový chromový riešiť výkon nanovo?

Odporúčam áno, aj keď v praxi väčšina ľudí to nerobí. Starý radiátor mohol byť predimenzovaný (to je časté – projektanti radšej dávali väčšiu rezervu), alebo sa mohol zmeniť teplotný režim kotla (napr. pri výmene kotla za kondenzačný). Zároveň chromový rebríkový radiátor má trochu iný tepelný výkon ako biely pri rovnakých rozmeroch, čo by ste mali zohľadniť. Minimálne si overte, že nový rebríkový radiátor má rovnaký alebo vyšší výkon pri aktuálnych teplotách vašej sústavy.

Môžem rebríkový radiátor používať aj v lete bez kotla?

Štandardný rebríkový radiátor pripojený len na vodovodný okruh (bez kotla) nevykuruje – voda v ňom je studená. V lete slúži rebríkový radiátor len ako sušiak uterákov, čo je samo o sebe veľmi praktické. Ak chcete aktívne teplo aj v lete, musíte siahnuť po riešení s elektrickou kartušou (dual fuel). Táto kartuša ohrieva vodu vo vnútri rebríka elektrickým odporom – nezávisle od kotla. Takéto riešenie je bežné a pri správnom výbere veľkosti kartuše (200–400 W) je aj energeticky únosné.

Záver – nenechajte výpočet náhode

Výber správneho výkonu rebríkového radiátora pre kúpeľňu nie je raketová veda, ale nie je to ani hádzanie šipiek naslepo. Ak si dáte tú námahu a prejdete výpočtom, ktorý som popísal vyššie – objem miestnosti, tepelná strata, teplotný režim kotla, korekčný koeficient – ušetríte si zimnú frustráciu z studenej kúpeľne alebo letnú frustráciu z prehriatej mi

Máte otázku k tejto téme?

Neviete sa rozhodnúť alebo riešite konkrétnu situáciu vo vašej domácnosti? Napíšte nám - radi poradíme.

Nevypĺňajte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >