>
Eshop roka 2025 s vykurovacou technikou

Aký výkon radiátora potrebujem – výpočet podľa plochy a výšky miestnosti

Aký výkon radiátora skutočne potrebujete – a prečo je to dôležitejšie, než sa zdá

Keď si zákazník vyberá nový radiátor, väčšina z nich sa sústreďuje na farbu, rozmery alebo cenu. Výkon – čiže koľko wattov radiátor dokáže odovzdať do miestnosti – býva až na poslednom mieste. A to je chyba, ktorá môže stáť niekoľko stoviek eur navyše alebo roky nepohodlia. Podvýkonný radiátor nestihne vytopiť miestnosť ani pri plnom otvorení termostatického ventilu. Prevýkonný radiátor zase taktuje, zbytočne zaťažuje obehové čerpadlo a sťažuje reguláciu. Oba krajné prípady sú zlé a oba sú bežné.

V tomto článku si prejdeme celý postup výpočtu potrebného výkonu radiátora krok za krokom – od jednoduchých odhadov cez reálne tepelné straty až po konkrétne príklady z praxe. Ukážeme si, kde sa ľudia najčastejšie mýlia a čo treba zohľadniť, keď inštalujete radiátory so spodným pripojením do typického slovenského bytu alebo rodinného domu.

Základný princíp: radiátor musí pokryť tepelné straty miestnosti

Celá logika výpočtu stojí na jednom jednoduchom fakte: radiátor musí dodať do miestnosti toľko tepla, koľko miestnosť stráca. Nie viac, nie menej. Ak miestnosť stráca pri vonkajšej teplote −15 °C celkom 800 W tepla (cez steny, okná, podlahu, strop, vetranie), potrebujete radiátor s výkonom minimálne 800 W. Ak dáte 600 W radiátor, miestnosť nikdy nedosiahne požadovanú teplotu. Ak dáte 1 500 W radiátor, bude sa neustále spínať a vypínať, pričom regulácia bude veľmi ťažká.

Tepelné straty budovy sú ovplyvnené desiatkami faktorov: hrúbkou a materiálom stien, typom okien, orientáciou budovy voči svetovým stranám, polohou miestnosti (rohová, podkrovná, prízemná), vnútornou teplotou, vonkajšou návrhovou teplotou a samozrejme vetraním. Presný výpočet tepelných strát podľa normy STN EN 12831 robí projektant ústredného kúrenia. Ale pre bežné situácie pri rekonštrukciách a výmenách radiátorov existujú zjednodušené metódy, ktoré dávajú dostatočne presné výsledky.

STROP – 10–15 % strát PODLAHA – 5–10 % strát STENA 20–30 % STENA 20–30 % OKNO – 25–35 % strát VETRANIE 15–20 % strát Rozloženie tepelných strát typickej miestnosti

Zjednodušená metóda výpočtu: watt na meter štvorcový

Najrýchlejšia a najrozšírenejšia metóda vychádza z merného výkonu na plochu podlahy. Jej základ je jednoduchý: vynásobíte plochu miestnosti normovaným merným výkonom a dostanete orientačný potrebný výkon radiátora. Táto metóda funguje dobre pre bežné miestnosti so štandardnou výškou stropu (do 2,7 m), pri väčšej výške je potrebné výsledok korigovať.

Merný výkon závisí predovšetkým od kvality tepelnej izolácie budovy a od výšky stropu. Pre slovenské podmienky platí nasledujúca orientačná tabuľka:

Typ budovy / izolácie Merný výkon (W/m²) Typické príklady
Nízkoenergetická / pasívna budova 30 – 40 Novostavby po roku 2020, hrubá izolácia 20+ cm
Moderná zateplená budova 50 – 60 Novostavby 2000–2020, zateplené paneláky
Bežná staršia budova (čiastočné zateplenie) 70 – 80 Paneláky pred rekonštrukciou, staršie tehlovky
Staršia budova bez izolácie 90 – 110 Domy pred rokom 1980 bez zateplenia
Staré budovy, zlá izolácia, rohové miestnosti 120 – 150 Historické domy, podkrovné byty, prízemia

Praktický príklad výpočtu pre obývačku

Predstavte si obývačku v zateplenom tehlovo-murovanom dome z roku 1975, ktorý prešiel rekonštrukciou okien (dvojsklá) a vonkajším zateplením 10 cm polystyrénom. Miestnosť má rozmery 5,5 × 4,2 m a štandardnú výšku stropu 2,6 m. Plocha podlahy je 5,5 × 4,2 = 23,1 m².

Keďže ide o modernizovaný starší dom s dobrým zateplením, použijeme hodnotu 60 W/m². Potrebný výkon: 23,1 × 60 = 1 386 W. V praxi by sme zaokrúhlili nahor a hľadali riešenie v okolí 1 400 W. To môže byť jeden väčší radiátor alebo dva menšie (napríklad pri veľkej miestnosti s dvoma vonkajšími stenami).

Korekcia podľa výšky stropu – kde sa ľudia najčastejšie mýlia

Zjednodušená metóda W/m² je kalibrovaná na výšku stropu 2,5 m. Akonáhle sa výška líši, je potrebné výsledok korigovať. Dôvod je prostý: vyšší priestor znamená väčší objem vzduchu na ohriatie a väčšiu plochu stien, cez ktoré teplo uniká.

Korekčný faktor je jednoduchý: výsledok z metódy W/m² vynásobíte pomerom skutočnej výšky k referenčnej výške 2,5 m.

Korekčný vzorec: Výkonkorigovaný = Výkonzákladný × (výška stropu / 2,5)

Pre náš príklad obývačky s výškou 2,6 m by korekcia vyzerala takto: 1 386 × (2,6 / 2,5) = 1 386 × 1,04 = 1 441 W. Rozdiel je malý. Ale skúste si to isté pre podkrovnú izbu so skosenými stenami, kde je priemerná výška 3,2 m: korekčný faktor je 3,2 / 2,5 = 1,28, čo z pôvodných 1 000 W urobí 1 280 W. Tam je rozdiel viditeľný.

Vplyv výšky stropu na potrebný výkon (plocha 20 m², 60 W/m²) 0 400 800 1200 1600 2,0 m 960 W 2,5 m 1200 W 2,7 m 1296 W 3,0 m 1440 W 3,5 m 1680 W

Ďalšie korekčné faktory: orientácia, poloha a typ miestnosti

Výška stropu a plocha sú len dva z viacerých parametrov. Pri presnejšom výpočte zohľadňujeme aj nasledujúce faktory:

Orientácia miestnosti voči svetovým stranám

Miestnosti na severnej a severovýchodnej strane sú výrazne chladnejšie, pretože nedostávajú priame slnečné žiarenie. Pre severnú orientáciu sa odporúča zvýšiť vypočítaný výkon o 10 – 15 %. Naopak, pre južne orientované miestnosti, kde slnko výrazne prispieva k ohrevu, môžete výkon znížiť o 5 – 10 %. Toto platí aj pre výber termostatickej hlavice – pri južnej orientácii ju nastavíte nižšie a radiátor bude pracovať menej intenzívne.

Poloha miestnosti v budove

Rohová miestnosť má dve vonkajšie steny namiesto jednej, čo znamená podstatne vyššie tepelné straty. Pre rohové miestnosti počítajte s príplatkom 15 – 20 % k základnému výpočtu. Miestnosti na prízemí nad nevykurovanou pivnicou alebo garáži potrebujú ďalší príplatok 5 – 10 % za podlahu. Podkrovné miestnosti s priamym kontaktom so strechou sú ešte náročnejšie a príplatok môže dosiahnuť 20 – 30 % navyše.

Typ okien a ich podiel na ploche stien

Okná sú tepelné oslabenie v stene – aj moderné trojsklo má podstatne vyššiu tepelnú priepustnosť než dobre izolovaná stena. Pri miestnostiach s veľkými oknami (panoramatické okná, francúzske okná) počítajte s príplatkom 10 – 20 %. Staré jednosklá alebo netesné rámové okná si vyžiadajú ešte vyšší príplatok. Výmena okien za moderné dvojsklo alebo trojsklo je v praxi najrýchlejší spôsob, ako znížiť potrebný výkon radiátora.

Vetranie a infiltrácia

Každá výmena vzduchu v miestnosti znamená tepelnú stratu – studený vzduch prichádza zvonka a treba ho ohriať. Pri bežnom prirodzenom vetraní (okná, netesnosti) sa počíta so 0,5-násobnou výmenou vzduchu za hodinu. Pre kuchyne s výkonným digestorom alebo miestnosti so špeciálnymi požiadavkami na vetranie môže byť táto hodnota vyššia. Tepelná strata vetraním sa vypočíta ako: Qvet = 0,34 × n × V × ΔT, kde n je počet výmen vzduchu za hodinu, V je objem miestnosti v m³ a ΔT je teplotný rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou návrhovou teplotou.

Korekčné faktory pri výpočte výkonu radiátora Základný výkon (W/m²) Orientácia Sever: +10–15 % Poloha v dome Roh: +15–20 % Okná Veľké: +10–20 % Výška stropu × (h / 2,5) Vetranie +5–15 % Korigovaný výkon (finálny návrh)

Návrhová vonkajšia teplota – prečo nie všetky kalkulačky platia pre Slovensko rovnako

Presnosť výpočtu tepelných strát závisí od toho, na akú vonkajšiu teplotu dimenzujete systém. Na Slovensku sa používa tzv. návrhová vonkajšia teplota, ktorá sa líši podľa klimatickej zóny a nadmorskej výšky. V Bratislave je to −12 °C, v Banskej Bystrici −15 °C, v horských oblastiach (Orava, Kysuce, Spiš) až −18 °C až −22 °C. Vnútorná návrhová teplota je zvyčajne +20 °C pre obytné miestnosti a +24 °C pre kúpeľňu.

Teplotný rozdiel ΔT = Tvnútor. − Tvonkaj. je rozhodujúci parameter pre výpočet tepelných strát. Pre Bratislavu to je 20 − (−12) = 32 K, pre Oravu 20 − (−18) = 38 K. To znamená, že dom v rovnakej konštrukčnej kvalite bude na Orave potrebovať o 19 % vyšší výkon vykurovacej sústavy než v Bratislave. Toto zanedbanie je jednou z najčastejších chýb pri odhadoch výkonu.

Preto buďte opatrní pri online kalkulačkách, ktoré neuvažujú s lokalitou. Výsledky môžu byť pre vás poddimenzované alebo naopak predimenzované.

Ako sa číta výkon radiátora – norma a reálne podmienky

Každý radiátor má v katalógu uvedený výkon v wattoch. Ale pozor – tento výkon sa vždy vzťahuje na konkrétne teplotné podmienky, tzv. normové podmienky podľa EN 442: teplota prívodnej vody 75 °C, teplota spiatočky 65 °C a teplota miestnosti 20 °C, čo dáva stredný teplotný rozdiel Δt = 50 K (označuje sa aj ako ΔT50).

Ak váš systém pracuje pri iných teplotách – čo je dnes bežné, keďže kondenzačné kotly a tepelné čerpadlá pracujú s nižšími teplotami vody – skutočný výkon radiátora bude iný. Pri teplote prívodnej vody 55 °C a spiatočky 45 °C (teda Δt = 30 K, typické pre tepelné čerpadlá) dosahuje radiátor len zhruba 60 % svojho katalógového výkonu.

Prepočítanie je možné pomocou vzorca: Qskutočný = Qnom × (Δtskutočný / 50)n, kde exponent n je pre doskové radiátory spravidla 1,3. Pre praktické použitie existujú korekčné tabuľky, ktoré sú dostupné od každého výrobcu.

Príklad: Radiátor 21VK 300 × 800 s výkonom 596 W dosahuje tento výkon pri normových podmienkach (75/65/20 °C). Pri teplotnom parametri 55/45/20 °C bude jeho skutočný výkon len okolo 356 W. To je zásadný rozdiel a ignorovanie tohto faktu vedie k extrémne poddimenzovaným sústavám pri tepelných čerpadlách.

Praktické príklady výberu radiátora podľa výkonu

Príklad 1: Detská izba v paneláku po rekonštrukcii

Detská izba má rozmery 3,8 × 3,2 m, výška stropu 2,55 m. Panelák bol kompletne zateplený, majú nové plastové okná. Orientácia okna je na sever. Miestnosť nie je rohová.

  • Plocha: 3,8 × 3,2 = 12,16 m²
  • Merný výkon pre zateplený panelák: 55 W/m²
  • Základný výkon: 12,16 × 55 = 669 W
  • Korekcia výška stropu: 669 × (2,55 / 2,5) = 669 × 1,02 = 682 W
  • Korekcia severná orientácia: 682 × 1,12 = 764 W
  • Výsledok: hľadáme radiátor s výkonom cca 800 W (rezerva ~5 %).

Pre túto miestnosť by bol vhodný napríklad Radiátor 21VK 300 × 700 výkon 522 W ako doplnkový ku existujúcemu radiátoru, alebo pri samotnom riešení by sme siahli po vyššom/širšom type. Prípadne zvážime typ 22VK (dvojitý panel) v rovnakých rozmeroch, ktorý ponúka výrazne vyšší výkon pri rovnakej šírke.

Príklad 2: Kúpeľňa v staršom dome bez zateplenia

Kúpeľňa 2,2 × 1,9 m, výška stropu 2,7 m, rohová miestnosť, orientácia na severovýchod, staré murivo bez izolácie. Návrhová vnútorná teplota 24 °C (kúpeľňa).

  • Plocha: 2,2 × 1,9 = 4,18 m²
  • Merný výkon pre starú budovu bez izolácie: 110 W/m²
  • Základný výkon: 4,18 × 110 = 460 W
  • Korekcia výška stropu: 460 × (2,7 / 2,5) = 460 × 1,08 = 497 W
  • Korekcia rohová miestnosť: 497 × 1,18 = 587 W
  • Korekcia kúpeľňa (24 °C namiesto 20 °C): ďalší príplatok ~10 %: 587 × 1,1 = 645 W
  • Výsledok: potrebujeme radiátor s výkonom min. 650–700 W.

Tu vidíme, ako sa korekčné faktory kumulujú a ako malá miestnosť môže potrebovať prekvapivo vysoký výkon. Pre kúpeľňu je navyše vhodné použiť kúpeľňový rebríkový radiátor alebo kombinovaný typ, ktorý slúži aj ako sušiak uterákov.

Príklad 3: Obývačka v novostavbe nízkoenergetického domu

Obývačka s kuchynským kútom v novostavbe (2019), plocha 28 m², výška stropu 2,75 m, orientácia na juh a západ, jedna vonkajšia stena, veľkoformátové okná (celková plocha okien 6 m²). Dom s rekuperáciou vzduchu.

  • Plocha: 28 m²
  • Merný výkon pre nízkoenergetickú budovu: 35 W/m²
  • Základný výkon: 28 × 35 = 980 W
  • Korekcia výška stropu: 980 × (2,75 / 2,5) = 980 × 1,10 = 1 078 W
  • Korekcia južná orientácia: zníženie −8 %: 1 078 × 0,92 = 992 W
  • Korekcia veľké okná: +10 %: 992 × 1,10 = 1 091 W
  • Rekuperácia znižuje tepelné straty vetraniam, odhadovaná úspora −10 %: 1 091 × 0,90 = 982 W
  • Výsledok: potrebný výkon cca 1 000 W.

V novostavbe s tepelným čerpadlom pracujúcim pri teplotách 55/45 °C bude potrebný katalógový výkon radiátora podstatne vyšší – pri korekčnom faktore 0,6 (pre Δt = 30 K) budeme potrebovať radiátor s katalógovým výkonom 1 000 / 0,6 = cca 1 667 W. To je výrazný rozdiel oproti tomu, čo by sme vypočítali bez tejto korekcie.

Radiátory 21VK a ich výkony – čo ponúkajú a kde ich nasadiť

Typ 21VK je jednodoskový radiátor s jedným konvekčným rebrovým rebríkom. Je vhodný tam, kde priestor pred radiátorom je obmedzený (plytší výstupok od steny) alebo kde chceme elegantnejší, plochejší vzhľad. Oproti dvojdoskovým typom 22VK alebo 33VK ponúka nižší výkon pri rovnakých rozmeroch, ale aj menšiu hĺbku – väčšinou okolo 65 mm.

Pre malé miestnosti, spálne alebo miestnosti s dobrým zateplením sú tieto radiátory ideálne. Pozrite sa, čo konkrétne ponúkajú rôzne šírky pri výške 300 mm:

Výška panelu 300 mm je vhodná tam, kde chceme nízky, dlhší radiátor pod parapetom okna. Pre väčší výkon pri rovnakej šírke je riešením vyššia výška panelu (450, 500, 600 mm) alebo prechod na typ 22VK. Ako správne kombinovať výšku a šírku pre konkrétnu miestnosť sa dočítate v článku Rozmery radiátorov 21VK – ako správne zvoliť výšku a šírku panelu.

Výkon radiátorov 21VK 300 mm pri rôznych šírkach 0 200 400 600 800 298 W 400 mm 373 W 500 mm 447 W 600 mm 522 W 700 mm 596 W 800 mm

Kedy je lepší jeden veľký radiátor a kedy dva menšie

V praxi sa často stretávame s otázkou, či je lepší jeden väčší radiátor alebo dva menšie s rovnakým celkovým výkonom. Odpoveď závisí od viacerých faktorov.

Jeden väčší radiátor je vhodný, ak miestnosť má jednu dominantnú vonkajšiu stenu (typicky pod oknom), priestor je dostatočný a chcete jednoduchšiu inštaláciu s jedným pripojením. Rovnomernejšie vykurovanie dosiahnete pri dobrom umiestnení – radiátor pod oknom vytvára tepelnú clonu pred chladnou plochou okna a zabraňuje prievanu.

Dva menšie radiátory sú výhodnejšie pri dlhých miestnostiach s dvoma alebo viacerými oknami, pri rohových miestnostiach s dvoma vonkajšími stenami, alebo pri miestnostiach s otvorenými dispozíciami, kde jeden radiátor nevie pokryť celý priestor. Distribúcia tepla je rovnomernejšia a každý radiátor môže mať vlastný termostatický ventil, čo umožňuje presnejšiu reguláciu.

Z hľadiska inštalácie so spodným pripojením je každý ďalší radiátor ďalší odbočný okruh, čo znamená ďalšiu súpravu pre spodné pripojenie. Podrobnejšie sa tejto téme venuje článok Montáž radiátora so spodným pripojením krok za krokom.

Rezerva výkonu – áno alebo nie?

Skúsení inštalatéri zvyčajne odporúčajú nechať si rezervu výkonu 10 – 15 % nad vypočítanou hodnotou. Dôvody sú praktické:

  • Výpočty sú odhady a skutočné tepelné straty sa vždy mierne líšia od teoretických hodnôt.
  • Opotrebenie a zanášanie systému (korózia, usadeniny) znižuje skutočný výkon radiátora v priebehu rokov.
  • Extrémne chladné zimy (raz za 10–20 rokov) môžu výrazne presiahnuť návrhovú teplotu.
  • Termostatický ventil umožňuje výkon jednoducho znížiť, ale nie zvýšiť nad fyzický limit.

Na druhej strane, príliš veľká rezerva (viac ako 30–40 %) vedie k taktovaniu systému, zlej regulácii a vyšším nákladom. Moderné kondenzačné kotly a tepelné čerpadlá preferujú plynulejšiu prevádzku, kde radiátor pracuje s nižším teplotným spádom dlhší čas. Dobre dimenzovaný radiátor s 10 % rezervou je ideálny kompromis.

Výpočet pre celý byt alebo dom – ako to urobiť systematicky

Pri kompletnej rekonštrukcii vykurovania alebo novej inštalácii je vhodné urobiť výpočet pre každú miestnosť zvlášť a potom súčet skontrolovať s celkovým výkonom zdroja tepla (kotol, tepelné čerpadlo). Postup je nasledujúci:

  • Nakresliť pôdorys bytu/domu a označiť každú miestnosť.
  • Pre každú miestnosť zmerať plochu a výšku stropu.
  • Identifikovať vonkajšie steny, okná, polohu (rohová, prízemná, podkrovná).
  • Vybrať merný výkon podľa kvality izolácie a klimatickej zóny.
  • Vypočítať a korigovať výkon pre každú miestnosť.
  • Sčítať výkony všetkých miestností – to je minimálny výkon zdroja tepla.
  • Pridať straty v rozvodoch (5–10 %) a diverzifikačný faktor (nie všetky radiátory bežia súčasne na 100 %).

V praxi pri rekonštrukciách starší inštalatéri povedia: „Pozrieme sa, čo tam bolo, a dáme niečo podobné." Toto funguje vtedy, keď sa nezmenila izolácia ani okná. Ale ak ste dom zateplili alebo vymenili okná, pôvodné radiátory môžu byť výrazne predimenzované. Naopak, ak ste pridali ďalší obytný priestor (podkrovie, prístavba), starý zdroj tepla môže nestačiť. Preto je systematický výpočet vždy lepší ako odhad.

Najčastejšie otázky (FAQ)

Môžem použiť jednoduchý vzorec 100 W na každý meter štvorcový?

Tento zastaraný „palcový" pravidlom bol vyvinutý pre staré, nezateplené domy. V modernom zateplenom byte alebo novostavbe je toto číslo dvoj- až trojnásobne predimenzované. Pre zateplenú budovu je reálna hodnota 40–60 W/m², pre staré nezateplené domy 90–120 W/m². Používanie hodnoty 100 W/m² plošne vedie k predimenzovaným, draho kupovaným radiátorom, ktoré pracujú len na zlomok výkonu.

Ako overím výpočet, ak neviem presne, aká je izolácia môjho domu?

Skvelý praktický test: ak je vonku −10 °C a váš termostatický ventil musí byť otvorený na maximum, aby miestnosť dosiahla 20 °C, radiátor je poddimenzovaný alebo dom má horšiu izoláciu, než ste predpokladali. Naopak, ak radiátor stačí regulovať na tretinu ventilu, je predimenzovaný alebo je dom lepšie izolovaný. Energetický certifikát budovy (ak ho máte) obsahuje aj hodnoty tepelných strát, ktoré priamo použijete vo výpočte.

Čo ak je môj radiátor dimenzovaný pre 75/65 °C, ale mám kondenzačný kotol?

Kondenzačný kotol pracuje najúspornejšie pri teplote spiatočky pod 55 °C – vtedy kondenzuje vodná para a získava extra teplo zo spalín. Ak máte staré radiátory dimenzované na 75/65 °C a znížite teplotu vody na 60/50 °C, radiátory budú dávať len asi 75 % katalógového výkonu. V prechodnom období (jar/jeseň) to stačí, ale v mrazivej zime môže nastať problém. Riešením je buď zvyšovanie teploty kotla v mrazivých dňoch (stratíte časť kondenzačného efektu) alebo výmena radiátorov za väčšie/výkonnejšie. Viac o tejto téme nájdete v článku Pripojenie radiátora na existujúce rozvody – čo treba vedieť pred montážou.

Platí výpočet aj pre kúpeľňu, kde je iná požadovaná teplota?

Pre kúpeľňu je návrhová vnútorná teplota zvyčajne 24 °C namiesto 20 °C. Tým sa zvyšuje teplotný rozdiel ΔT medzi interiérom a exteriérom a tepelné straty narastú. Zároveň kúpeľňa je často malá a rohová, s oknom aj vonkajšou stenou. Z hľadiska merného výkonu počítajte s hodnotou o 15–20 % vyššou než pre obytné miestnosti rovnakej konštrukcie. Navyše, v kúpeľni je vhodný elektrický záložný kúrený rebríkový radiátor, ktorý funguje aj mimo sezóny kúrenia.

Čo ak nemôžem dať dostatočne výkonný radiátor kvôli obmedzenej šírke okna?

Toto je veľmi bežný problém – šírka parapetu neumožňuje dlhý radiátor. Riešenia sú tri: vybrať typ s vyššou výškou panelu (napr. 600 mm namiesto 300 mm pri rovnakej šírke – výkon sa zvýši takmer dvojnásobne), zvoliť viacvrstvový panel (typ 22VK alebo 33VK namiesto 21VK pri rovnakých rozmeroch), alebo použiť dva menšie radiátory na rôznych miestach miestnosti. Všetky tieto možnosti rozoberá detailnejšie článok Ako vybrať radiátor so spodným pripojením do každej miestnosti.

Je výpočet rovnaký pre radiátor so spodným pripojením ako pre radiátor s bočným pripojením?

Áno, výkon radiátora nezávisí od spôsobu pripojenia (spodné alebo bočné), ale od typu panelu a jeho rozmerov. Rozdiel je v tom, ako je teplo distribuované – pri spodnom pripojení prúdi voda odlišnou cestou cez panel, čo pri niektorých extrémne krátkych radiátoroch môže mierne ovplyvniť rovnomernosť ohrevu. Pre bežné rozmery je tento rozdiel zanedbateľný. Výhody a nevýhody oboch typov pripojenia porovnáva článok Spodné pripojenie radiátora vs bočné – výhody, nevýhody a kedy sa oplatí.

Záver: výpočet nie je veda, ale základ solídnej inštalácie

Výpočet potrebného výkonu radiátora nie je raketová veda, ale vyžaduje si disciplínu a zohľadnenie všetkých relevantných faktorov. Základ je jednoduchý – plocha miestnosti krát merný výkon podľa kvality izolácie. K tomu pridáte korekcie za výšku stropu, orientáciu, polohu miestnosti, typ okien a teplotný parameter systému. Výsledok zaokrúhlite nahor s 10 % rezervou a hľadáte najbližší vyšší katalógový výkon.

Čo však rozlišuje dobrú inštaláciu od priemernej, je zohľadnenie teplotného parametra systému. Ak máte moderný kondenzačný kotol alebo tepelné čerpadlo, nikdy nepoužívajte katalógové výkony bez prepočtu na skutočné pracovné podmienky. Toto je technický detail, ktorý väčšina online kalkulačiek ignoruje a ktorý môže spôsobiť, že celý systém bude pracovať neefektívne celé roky.

Pri výbere konkrétneho radiátora zo série 21VK majte na pamäti, že tieto radiátory pokrývajú rozsah od 298 W do 596 W (pri výške 300 mm) a sú ideálne pre dobre tepelnoizolované byty a menšie miestnosti pri bežnom teplotnom parametri sústredenia. Pre vyšší výkon pri rovnakej šírke je vždy možnosťou vyššia výška panelu alebo prechod na viacvrstvový typ. Správne dimenzovaný radiátor bude pracovať spoľahlivo, ekonomicky a bez problémov celé dekády.

Máte otázku k tejto téme?

Neviete sa rozhodnúť alebo riešite konkrétnu situáciu vo vašej domácnosti? Napíšte nám - radi poradíme.

Nevypĺňajte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz. > >