Plochý vs. trubicový solárny kolektor – porovnanie typov pre slovenské podmienky
Plochý vs. trubicový solárny kolektor – komplexné porovnanie pre slovenské podmienky
Keď sa zákazník rozhoduje, aký typ solárneho kolektora inštalovať na ohrev túžkovej vody alebo na podporu kúrenia, skoro vždy narazí na rovnakú dilemu: plochý, alebo trubicový? Na internete nájde desiatky paušálnych odporúčaní, no väčšina z nich neberie do úvahy konkrétne slovenské klimatické podmienky, orientáciu strechy, spôsob využívania ani reálne náklady počas životnosti systému. Tento článok si dáva za cieľ vysvetliť oba typy do hĺbky – ako fungujú, kde každý z nich exceluje, kde má limity a ako sa správne rozhodnúť pre konkrétnu situáciu.
Za posledných pätnásť rokov sme na Slovensku videli vlnu inštalácií, ktorá priniesla bohaté skúsenosti z praxe. Videli sme systémy, ktoré fungujú ukážkovo dvadsať rokov bez väčšieho zásahu, ale aj také, kde bol typ kolektora zvolený nevhodne a zákazník sa potom pýtal, prečo mu systém v zimných mesiacoch nepokrýva ani tretinu spotreby. Práve z týchto skúseností čerpá nasledujúce porovnanie.
Ako funguje plochý solárny kolektor
Plochý kolektor je vo svojej podstate jednoduchá, overená konštrukcia. V izolovanom ráme (hliník, alebo oceľ) je uložený absorbér – spravidla medený alebo hliníkový plát s povrchovou selektívnou vrstvou. Táto vrstva je kľúčová: dokáže pohltiť slnečné žiarenie s účinnosťou 90–96 %, no zároveň výrazne potlačuje spätné vyžarovanie tepla. Cez absorbérom prebieha sústava trubíc (harfové alebo hadíkové usporiadanie), ktorými preteká teplonosné médium – najčastejšie vodný roztok propylénglykolu.
Celé zariadenie je zhora chránené nízkoželezinatým (vysoko transmisívnym) sklom s transmisivitou 90–92 %, ktoré prepúšťa slnečné žiarenie dovnútra, no funguje ako tepelná bariéra smerom von. Vzduchová medzera medzi sklom a absorbérom je zapečatená, aby sa minimalizovalo konvektívne straty.
Typická optická účinnosť plochého kolektora (eta0) sa pohybuje od 0,75 do 0,82. Koeficient tepelných strát (a1) býva v rozsahu 3,5–4,5 W/(m²·K). Tieto čísla hovoria, že pri nízkych teplotných rozdieloch medzi kolektorom a okolitým prostredím (letné podmienky) pracuje plochý kolektor s vysokou účinnosťou. Keď sa rozdiel teplotí (delta T) zväčší – napríklad v zime – straty rastú rýchlejšie.
Ako funguje trubicový (vakuový) solárny kolektor
Trubicový kolektor pracuje na odlišnom princípe. Skladá sa z rady sklenených dvojrúrkových vákuových trubíc (heat pipe alebo priameho prietoku). Každá trubica je v podstate termoska: vonkajšia sklenená trubica obklopuje vnútornú, medzi nimi je vytvorené vákuum na úrovni 10⁻³ až 10⁻⁴ Pa. Toto vákuum dramaticky potláča konvektívne a kondukčné tepelné straty. Výsledkom je, že trubicový kolektor dokáže efektívne pracovať aj pri veľkých teplotných rozdieloch medzi kolektorom a okolitým vzduchom.
Existujú dve základné konštrukčné varianty:
- Heat-pipe (teplová rúrka): Vo vnútri každej trubice je uzavretá náplň špeciálnej kvapaliny (metanol alebo etanol). Tá sa zohreje, vyparí, stúpa do kondenzátora v hlavičke kolektora, kde odovzdá teplo teplonosnému médiu, skondenzuje a spadne späť. Výhoda: každá trubica je samostatná jednotka, porucha jednej neovplyvní celok. Nevýhoda: pri horizontálnej montáži funguje zle, potrebuje sklon aspoň 20–25°.
- Direct-flow (priamy prietok): Teplonosné médium preteká priamo každou trubicou. Výhoda: funguje aj pri malom sklone, dosahuje trochu vyššiu účinnosť. Nevýhoda: komplikovanejšia inštalácia, pri poruche jednej trubice môže uniknúť médium z celého okruhu.
Optická účinnosť vákuových trubicových kolektorov (eta0) sa pohybuje od 0,72 do 0,80, čo je nepatrne nižšie ako u plochých. Ale koeficient tepelných strát (a1) je výrazne nižší – typicky 1,0–2,0 W/(m²·K). Práve tu je podstata celého súboja: trubicový kolektor „vydrží" pracovať efektívne aj keď je vonku –10 °C a v kolektore je 60–70 °C.
Kľúčové parametre pre slovenské podmienky – prečo na klíme záleží
Slovensko leží v miernom kontinentálnom klimatickom pásme. To má niekoľko konkrétnych dôsledkov pre výber kolektora:
- Slnečná energia na horizontálnu plochu sa na väčšine územia pohybuje medzi 1 050 a 1 250 kWh/(m²·rok), pričom najvyššie hodnoty dosahujú juhozápadné oblasti Slovenska (okolie Bratislavy, Záhoria, Podunajská nížina), najnižšie hornaté oblasti (Orava, Tatry).
- Zimné podmienky sú na Slovensku výrazné. Priemerné teploty v januári sa pohybujú od –2 °C v nižších polohách po –8 °C v horách. Počet mrazových dní je 60–130 ročne podľa lokality.
- Rozptýlené vs. priame žiarenie: Na Slovensku tvorí rozptýlené (difúzne) žiarenie v priemere 40–55 % celkového ročného slnečného žiarenia. To je dôležité, pretože plochý kolektor dokáže využívať difúzne žiarenie podobne dobre ako priame, zatiaľ čo trubicové kolektory majú pri difúznom žiarení menšiu efektívnu plochu, no ich konštrukcia s rotačnou symetriou absorbéra im dáva určitú výhodu v ranom ráne a neskoro poobede.
- Snehové a námrazové podmienky: Na plochých kolektoroch zostáva sneh oveľa dlhšie ako na trubicových. Okrúhle vákuové trubice odhodia sneh rýchlejšie vďaka svojmu tvaru a menšiemu povrchu.
Výkonová krivka – kde sa typy krížia
Jedným z najlepších spôsobov, ako porovnať kolektory, je výkonová krivka závislosti účinnosti od teplotného rozdielu (delta T / G, kde G je intenzita žiarenia). Pre laika to znamená jednoducho: keď je veľký rozdiel medzi teplotou kolektora a vonkajším vzduchom, vákuový kolektor si udrží výrazne vyššiu účinnosť. Pri malom rozdiele (leto, nízka teplota média) sú si oba typy blízko.
Z grafu je zrejmé, že plochý kolektor začína s vyššou účinnosťou pri nulovom teplotnom rozdiele, no s rastúcim ΔT jeho výkon klesá strmšie. Vákuový kolektor síce začína o niečo nižšie, no jeho pokles je pomalý – pri veľkom ΔT (zimné podmienky, ohrev na vysokú teplotu) jasne víťazí.
Ročná produkcia energie – čo hovoria čísla pre Slovensko
Pre porovnanie si vezmime konkrétnu situáciu: rodinný dom v strednom Slovensku, orientácia juh, sklon strechy 35°, potreba ohrevu túžkovej vody pre 4 osoby (cca 200–220 litrov/deň, zásobník 300 litrov). Predpokladaná ročná potreba energie na ohrev vody je okolo 3 500 kWh.
Plochý kolektor s plochou 2,0 m² (napr. plochý rámový solárny kolektor IVAR.SOLAR 210 M5 s plochou 2,09 m²) dokáže pri takejto orientácii v uvedenom regióne pokryť ročne zhruba 55–65 % potreby – teda niečo medzi 1 900 a 2 300 kWh. Trubicový kolektor s porovnateľnou apertúrnou plochou môže dosiahnuť 60–72 % solárny krytie – teda 2 100–2 500 kWh. Rozdiel je reálny, no nie dramatický: hovoríme o 10–15 % navyše v prospech vákuového kolektora. Pri štandardnom celoročnom použití na prípravu teplej vody to nie je revolúcia.
Situácia sa mení, ak ide o kombinovaný systém – solárna podpora kúrenia. Tu pracuje systém pri vyšších teplotách média a viac v prechodnom období (október, november, február, marec). Práve v tomto scenári vákuový kolektor poskytuje výraznejšiu výhodu, pretože sú vtedy bežné teplotné rozdiely 40–60 K, kde plochý kolektor výrazne stráca.
Plochý kolektor: výhody a nevýhody v praxi
Silné stránky plochého kolektora
- Nižšia obstarávacia cena: Plochý kolektor je zvyčajne o 30–50 % lacnejší ako porovnateľný vákuový. Pre dvojkolektorový systém na ohrev vody je úspora rádovo 300–600 €.
- Robustnosť a dlhá životnosť: Bez pohyblivých častí, jednoduché utesnenie, sklo aj absorbér sú spoľahlivé. Overené inštalácie fungujú 25–30 rokov bez výmeny.
- Nižšia citlivosť na prerušenie cirkulácie: Pri zastavení čerpadla kolektor overteplotuje (stagnácia), no povrchová teplota je zvyčajne nižšia ako pri vákuovom. Menej namáha expanznú nádobu a teplonosné médium.
- Integrácia do strechy: Plochý kolektor ide veľmi dobre integruvať do šikmej strechy ako náhrada strešnej krytiny – esteticky zaujímavé riešenie, bez pridaného aerodynamického odporu.
- Difúzne žiarenie: Celá plocha absorbéra je efektívna aj pri oblačnom počasí, keď dopadá len rozptýlené svetlo.
- Jednoduchší servis: Sklo je relatívne ľahko vymeniteľné, tesniace lišty dostupné, montáž potrubných prípojok priamočiara.
Slabé stránky plochého kolektora
- Vyššie tepelné straty v zime: Ako sme videli v grafe, pri veľkom ΔT je účinnosť výrazne nižšia. V januári pri –10 °C vonku a médiu na 60 °C je účinnosť plochého kolektora o 15–25 % nižšia ako vákuového.
- Snehová záťaž a vlhkosť: Sneh zostáva dlhšie, znižuje zisk. Riziko vlhnutia vnútra rámu pri starnutí tesnení.
- Hmotnosť: Plochý kolektor 2 m² váži typicky 35–50 kg – nezanedbateľné pri streche s nižšou nosnosťou.
Trubicový (vákuový) kolektor: výhody a nevýhody v praxi
Silné stránky vákuového kolektora
- Vysoká účinnosť pri nízkych vonkajších teplotách: Vákuová izolácia prakticky eliminuje konvektívne straty. Kolektor dokáže pracovať pri –30 °C vonku.
- Vhodnejší pre podporu vykurovania: Pri systémoch s vyššou návratnou teplotou (50–70 °C) drží vákuový kolektor omnoho lepšiu účinnosť.
- Samočistenie od snehu: Oblý tvar trubíc, menšia kontaktná plocha a fakt, že trubice nie sú tepelne pospájané cez absorbér, spôsobuje, že sneh rýchlejšie sklzne alebo sa roztopí.
- Nižšia hmotnosť: Sústava trubíc bez masívneho rámu váži menej – typicky 25–40 kg pre 20-trubicový kolektor.
- Otočiteľnosť trubíc: Niektoré typy umožňujú pootočiť jednotlivé trubice, čím optimalizujete uhol absorbéra – užitočné pri netypickej orientácii strechy.
- Nižšia stagnačná teplota: U heat-pipe variantu sa pri stagnácii zastaví prenos tepla hneď, ako sa kondenzátor odstaví, čo chráni médium.
Slabé stránky vákuového kolektora
- Vyššia cena: Výroba vákuových trubíc je nákladnejšia, čo sa premietne do ceny systému.
- Krehkosť sklenených trubíc: Silné krupobitie, kamene alebo neodborná manipulácia môžu trubicu rozbiť. Trubicu treba vymeniť jednotlivo – to je dobrá správa, ale samotné trubice musia byť dostupné aj o 15 rokov.
- Medzery medzi trubicami: Efektívna (apertúrna) plocha vs. celková plocha kolektora – plocha nevyužitých medzier medzi trubicami môže byť 20–35 %. To treba zohľadniť pri dimenzovaní.
- Citlivosť heat-pipe na sklon: Minimálny sklon 20° je nutný pre správnu funkciu tepelnej rúrky. Na plochých strechách treba prídavnú konštrukciu.
- Vyšší riziko prehriatia v lete: Práve preto, že straty sú nízke, v lete (malá spotreba, dlhý deň) kolektor ľahko prehreje médium. Ak zásobník nie je správne dimenzovaný, dôjde k stagnácii s vyššími teplotami. Kvalitný glykol a správna expanzná nádoba sú absolútnou nutnosťou.
Typické scenáre zo zákazkovej praxe
Scenár 1: Rodinný dom na strednom Slovensku, 4 osoby, len ohrev teplej vody
Toto je najklasickejší prípad. Zákazník má šikmú strechu s orientáciou juh–juhozápad, sklon 30–40°, dostatok miesta. Nepotrebuje špeciálne vysoké teploty, zásobník 300 litrov, kotol je plyn. V tomto scenári odporúčame plochý kolektor. Dôvody: nižšia cena, jednoduchšia montáž, robustnosť, dostatočná ročná produkcia. Dôjde k 60–65 % solárneho krytia, rozdiel oproti vákuovému riešeniu bude 200–300 kWh ročne – pri cene plynu to robí úsporu navyše max. 15–20 € ročne, zatiaľ čo kolektory sú drahšie o 400–600 €. Návratnosť diferenčnej investície: 20–30 rokov. Voľba je jasná.
Scenár 2: Horská chata na Orave, prevádzka celoročne, zásobník 500 litrov
Tu je situácia odlišná. Januárové teploty –12 až –18 °C, nadmorská výška 800 m, viac zimných slnečných dní (menej snehovej pokrývky v januári). Zákazník chce využívať solár aj mimo sezóny. Výber je jednoznačný: vákuový kolektor. Plochý by v januári pracoval s účinnosťou pod 20 %, vákuový drží 40–50 %. Navyše samovoľný sklz snehu z trubíc je pri veľkej snehovej záťaži praktickým benefitom.
Scenár 3: Nízkoenergetický rodinný dom, tepelné čerpadlo + solár
Zákazník má tepelné čerpadlo vzduch–voda, zásobník kombinovaný 500 litrov. Chce solár na prípravu teplej vody + solárna podpora kúrenia cez prechodné obdobie. Požadovaná teplota v zásobníku: 55–65 °C. V tomto prípade zvíťazí vákuový kolektor, pretože pracuje s vyššou efektívnosťou pri požadovaných teplotách. Trojkolektorová zostava (3× 2 m²) pokryje 50–70 % potreby teplej vody a 10–15 % potreby kúrenia v prechodnom období.
Scenár 4: Plochá strecha komerčnej budovy
Plochá strecha vyžaduje prídavnú konštrukciu so sklonom. Pre plochý kolektor je tento sklon voľnejší (stačí 25–45°), pre vákuové heat-pipe trubice je minimum 20°. Oboje je splniteľné. Rozhodujúcim faktorom tu býva hmotnosť (statika strechy) a estetika. Na plochej streche sú vákuové kolektory vizuálne menej rušivé pri pohľade zo zeme. V praxi sa tu oba typy používajú.
Inštalačné príslušenstvo – čo je spoločné pre oba typy
Bez ohľadu na zvolený typ kolektora, každý solárny systém potrebuje správne príslušenstvo. Teplonosné médium musí byť vedené kvalitným potrubiami, ktoré odolajú vysokým teplotám (pri stagnácii aj 200 °C). Pre vonkajšiu časť trasy odporúčame nerezové potrubie v kaučukovej izolácii dvojité s káblom (2× pr. 16; 10 m) – nerez odoláva teplotným šokom a kaučuková izolácia je vhodná pre vonkajšie použitie na rozdiel od PUR peny, ktorá na priamom slnku degraduje.
Obehové čerpadlo, expanzná nádoba, poistný ventil, odvzdušňovač a regulácia sú nutnou súčasťou každého systému. Komplexné riešenie ponúka napríklad čerpadlová solárna jednotka IVAR.SOLAR K s reguláciou IVAR.SOLAR IMTDC – táto jednotka obsahuje čerpadlo, flowmeter, poistný ventil, teplomery, guľové kohouty a regulátor v jednom kompaktnom bloku, čo výrazne zjednodušuje montáž a skracuje čas inštalácie.
Teplotné čidlá sú kľúčovým prvkom regulácie. Regulátor porovnáva teplotu na kolektore a v zásobníku a spúšťa čerpadlo len vtedy, keď kolektor dokáže ohriať médium. Správna voľba čidla závisí od konkrétneho miesta merania – na kolektor ide špeciálne odolné čidlo, do zásobníka čidlo do jímky. Pre zásobník s prevádzkovými teplotami do 95 °C je vhodný napr. snímač do jímky s PVC káblom 4 m (95 °C). Ak máte starší kotol alebo zásobník s vyššími prevádzkovými teplotami, alebo ak meriate na kolektore, kde sa teploty môžu pri stagnácii vyšplhať extrémne, siahnite radšej po čidle teploty do jímky 180 °C s káblom 2 m – toto čidlo zvládne aj stagnačné podmienky bez poruchy.
O správnom výbere a výmene čidiel sa viac dočítate v článku Čidlá a regulácia solárneho systému – ako fungujú a kedy ich vymeniť v tomto Vedomostnom centre.
Montáž, orientácia a sklon – čo platí pre oba typy a čo len pre jeden
Optimálny sklon pre celoročnú prevádzku na Slovensku je 30–50°, ideálne okolo 40°. Smerom k juhu, odchýlka ±30° oproti juhu spôsobuje pokles výkonu o 5–10 %. Oba typy kolektorov zdieľajú tieto odporúčania.
Plochý kolektor možno inštalovať aj na sklone 15°, hoci pri takom malom sklone sa horšie odtéka kondenzát a v zime sneh zostáva dlhšie. Trubicový heat-pipe kolektor pod 20° nefunguje správne – gravitačný návrat kondenzátu nefunguje. Priamopriechodzí trubicový kolektor je v tomto ohľade flexibilnejší.
Inštaláciu kolektorov, upevňovacie systémy a postup práce na streche podrobne popisuje článok Ako správne umiestniť a uchytiť solárne kolektory na strechu. Kompletný postup od kolektora po zásobník nájdete v článku Montáž solárneho systému krok za krokom – od kolektora po zásobník.
Stagnácia – podceňovaný problém, ktorý závisí od typu kolektora
Stagnácia nastáva, keď zásobník je plne nahriatý, čerpadlo sa zastaví, no slnko svieti ďalej. V kolektore sa potom médium prehreje – pri plochom kolektore na 180–200 °C, pri vákuovom až na 220–250 °C (heat-pipe typ môže dosiahnuť aj vyššie). Glykol sa pri týchto teplotách rozkladá, tvorí kyslé produkty a karbonatizuje. Výsledok: poškodenie tesnení, upchatý filter, hrdzavenie.
Preto je kritická správna voľba teplotného čidla. Čidlo s rozsahom do 95 °C nestačí pri kolektore – tam potrebujete čidlo schopné odolať stagnačným teplotám, ako je čidlo teploty do jímky 180 °C s káblom 2 m. Ak čidlo na kolektore zlyhá kvôli prehriatiu, regulátor nedostane správny signál a môže nechať čerpadlo bežať zbytočne, alebo naopak – nezastaví ho v čase, keď by mal.
Riešenia stagnácie: správne dimenzovaná expanzná nádoba, použitie kvalitného glykolu (základ propylénglykol, pH 7–8, výmena každých 5 rokov), chladiaci bypass alebo solárny výmenník s odberom tepla pre bazén. Viac o údržbe a preventívnych opatreniach nájdete v článku Údržba a servis solárneho systému – čo kontrolovať každý rok.
Ekonomická analýza – plochý vs. trubicový
Pre zákazníkov je dôležitá jednoduchá tabuľka porovnania nákladov a prínosov:
| Parameter | Plochý kolektor | Vákuový (trubicový) kolektor |
|---|---|---|
| Obstarávacia cena (2 m² plochy) | 300–500 € | 450–750 € |
| Ročný solárny zisk (juh, 40°, SR, ohrev TV) | 900–1 100 kWh/m² | 1 000–1 250 kWh/m² |
| Výkon v zime (ΔT = 50 K) | 15–25 % optickej účinnosti | 45–60 % optickej účinnosti |
| Životnosť | 25–30 rokov | 20–25 rokov (trubice 10–15 r.) |
| Servisné náklady | Nízke | Stredné (výmena trubíc) |
| Vhodnosť pre podporu kúrenia | Dostatočná | Výborná |
| Integrácia do strechy | Výborná | Komplikovanejšia |
| Správanie pri snehu | Sneh zostáva dlhšie | Sneh rýchlo sklzne |
| Stagnačné teploty média | 180–200 °C | 200–250 °C |
Dimenzovanie systému – koľko m² plochy reálne treba
Základné pravidlo pre ohrev teplej vody na Slovensku:
- Plochý kolektor: 1,0–1,3 m² apertúrnej plochy na osobu (pre 4-člennú rodinu: 4,0–5,2 m², teda 2 kolektory po 2 m²)
- Vákuový kolektor: 0,8–1,0 m² apertúrnej plochy na osobu (pre 4 osoby: 3,2–4,0 m², teda 20–24-trubicový kolektor)
Pre kombinovaný systém (TV + podpora kúrenia) sa plocha zvyšuje na 2–4 m² na osobu, závisí od stupňa izolácie domu a požadovaného solárneho krytia kúrenia. Pri predimenzovaní hrozí prehrievanie v lete, preto je nutná analýza – viac o nej v článku Aký výkon solárneho kolektora potrebujem – výpočet podľa počtu osôb a spotreby.
O správnom nastavení potrubia a čerpadlovej jednotky – priemer potrubí, rýchlosť prietoku (typicky 40–60 l/(m²·h)) a tlaková strata – sa dočítate v článku Dimenzovanie solárneho potrubia a čerpadlovej jednotky – ako na to.
Časté otázky (FAQ)
Oplatí sa vákuový kolektor na Slovensku namiesto plochého, ak idem robiť len ohrev teplej vody?
Pre čisto letný ohrev teplej vody (apríl–september) je rozdiel medzi nimi minimálny – plochý kolektor je dostačujúci a lacnejší. Ak chcete celoročnú prevádzku a záleží vám na zimnom prínosu (október–február), vákuový kolektor prinesie merateľný rozdiel, najmä v hornatejších oblastiach Slovenska. Avšak ekonomická návratnosť diferenčnej investície (extra náklady za vákuový vs. plochý) je pri samotnom ohriati teplej vody dlhá – 15–20 rokov. Pre kombináciu s kúrením sa výpočet zmení v prospech vákuového.
Môžu vákuové trubice prasknúť od krupobitia?
Áno, borosilikátové sklo trubíc odolá krupobitiu do priemeru zhruba 25–30 mm. Silná búrka s krúpami nad 35–40 mm môže niekoľko trubíc rozbiť. Výhodou je, že porucha jednej trubice neohrozí funkciu celého systému – stačí vymeniť jednotlivé kusy. Plochý kolektor má silnejšie bezpečnostné sklo (typicky 3,2 mm zosilnené), no celý kolektor je pri poruche skla mimo prevádzky.
Je pravda, že vákuový kolektor funguje aj pri mraze?
Áno, vákuová izolácia zabraňuje tepelným stratám do okolia, takže kolektor dokáže absorbovať slnečnú energiu aj pri –15 °C vonku. Samotné teplonosné médium (propylénglykol) musí byť správne namiešané – štandardne na –25 až –30 °C ochrany pred mrazom. Pozor: ak je médium zmrznuté (nedostatočná koncentrácia glykolu), ani ten najlepší kolektor nepomôže – škody na absorbé
Máte otázku k tejto téme?
Neviete sa rozhodnúť alebo riešite konkrétnu situáciu vo vašej domácnosti? Napíšte nám - radi poradíme.
