Kondenzátor

Kondenzátor je pasívny elektrický prvok, ktorý slúži na dočasné uchovávanie elektrickej energie vo forme elektrického náboja. Skladá sa z dvoch vodivých dosiek oddelených dielektrikom (izoláciou). Dielektrikum môže byť vzduch, papier, sklo, plast alebo iný materiál s vysokou izolačnou schopnosťou.

cdn.svetsoucastek.cz/images/0/d6f4cdfa47abfb9f/2/e...Kondenzátory — Sbírka úloh

Princíp fungovania kondenzátora spočíva v akumulácii elektrickej energie na jeho doskách v podobe náboja. Keď sa medzi doskami vytvorí elektrický rozdiel potenciálu (napätie), elektróny sa presúvajú z jednej dosky na druhú, čím sa vytvorí elektrický náboj. Tento náboj je schopný sa uchovať v kondenzátore až do momentu, kedy sa potrebuje uvoľniť elektrickú energiu.

Kondenzátory majú široké využitie v elektronike a elektrotechnike, a to napríklad:

  1. Filtrácia a vyrovnávanie napätia: Kondenzátory sa používajú na vyrovnávanie prúdu a napätia v zdrojoch napájania a filtračných obvodoch, čím sa zabezpečuje stabilné dodávanie elektrickej energie.

  2. Spúšťanie elektromotorov: Pri spúšťaní niektorých elektromotorov sa používajú kondenzátory na dočasné zvýšenie prúdu, čo umožňuje rýchle a efektívne naštartovanie motoru.

  3. Úsporné svetelné zdroje: V energeticky úsporných žiarivkách a LED žiarovkách sa kondenzátory používajú na reguláciu prúdu a udržiavanie stabilného svetelného výkonu.

  4. Elektronické obvody: V mikročipoch a iných integrovaných obvodoch slúžia kondenzátory na uchovávanie dôležitých dát a na filtračné účely.

Kondenzátory majú rôzne veľkosti a kapacity, od malých kondenzátorov používaných v jednoduchých elektronických zariadeniach až po veľké kondenzátory v priemyselných aplikáciách. Ich vlastnosti závisia od materiálov, z ktorých sú vyrobené, a ich konštrukcie. Kondenzátory sú neoddeliteľnou súčasťou modernej elektroniky a zabezpečujú správne fungovanie mnohých elektrických zariadení a systémov.

Kondenzátory - Topden

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.