Internetový veľkoobchod

Solárne nerezové potrubie zabezpečí efektívny solárny ohrev

Slnečné žiarenie sa čoraz častejšie využíva ako zdroj tepelnej energie. Okrem toho, že je slnečná energia dostupná bez obmedzenia a nezaťažuje životné prostredie, výrazne znižuje aj náklady na ohrev vody či vykurovanie priestorov. Myslia na to i výrobcovia vykurovacích systémov, ktorí umožňujú skombinovať ich so solárnymi panelmi a ohriať si tak teplú vodu i celý vykurovací systém, dokonca i počas zimy.

Princíp solárneho ohrevu

Solárne kolektory pohltia slnečné žiarenie a dochádza tak k ohrevu špeciálnej kvapaliny, ktorá prenáša teplo. Čerpadlo ju následne dopraví do tepelného výmenníka solárneho zásobníka, v ktorom prebieha prenos tepelnej energie do akumulačného solárneho zásobníka teplej vody. V prípade, že slnečné žiarenie nie je dostatočné pre ohrev vody, jej teplotu dorovná na požadovanú hodnotu existujúci vykurovací systém. Kvapalina, ohrievaná v kolektoroch, sa však môže využiť aj na podporu vykurovania.

Nezastupiteľnú úlohu v celom procese zohráva aj solárne potrubie. To sa používa na dopravu vody zo zásobníka na strechu do solárnych panelov. Slúži však aj ako nevyhnutná časť pre spojenie solárnych kolektorov a bojlera. Rúry solárneho potrubia sa pri odstavení solárneho systému počas leta, z dôvodu nahriatia všetkých solárnych zásobníkov, môžu zohriať až na 180°C. Preto sú prípustné len medené, oceľové alebo nerezové rúry.

Solárne potrubie a jeho vlastnosti

Solárna dvoj-rúra je vyrobená z nerezovej flexibilnej ocele. Slúži ako potrubie, ktorým v úlohe solárneho média cirkuluje voda alebo nemrznúca kvapalina. Tú ohrievajú solárne kolektory na streche domu a prostredníctvom čerpadla ju dopravujú do výmenníka solárneho zásobníka. Aby táto dvoj-rúra odolávala i extrémnym teplotám, bola vyvinutá na použitie v teplotnom rozmedzí od -40 až do +160°C.

Solárna dvoj-rúra je vďaka svojej vysokej ohybnosti a prispôsobivosti ideálnym elementom na prepojenie kolektorov a zásobníka aj cez staré, nepoužívané komíny či vetracie šachty. Potrubie obsahuje aj solárnu izoláciu čiernej farby dvoch hrúbok: 13 alebo 18 milimetrov. Jeho povrch chráni kaučuková izolácia obalená tvrdou plastovou fóliou. Každá solárna dvoj-rúra obsahuje aj kábel na pripojenie čidla na kolektore.

 

 

Ako si správne vybrať

Ak neviete, podľa čoho sa máte pri výbere veľkosti solárnej dvoj-rúry rozhodovať, pamätajte na to, že hrúbka rúr solárneho rozvodu sa určuje podľa počtu slnečných kolektorov. Preto potrubie o veľkosti DN16, dlhé 15 metrov, možno použiť pre solárny set do 300 litrov objemu, s najviac tromi kolektormi. Pokiaľ disponujete väčším zásobníkom alebo aspoň štyrmi kolektormi, mali by ste si vybrať dvoj-rúru DN20, dlhý 20 metrov. Nezávisle od veľkosti solárnej dvoj-rúry sa v dodávanom balení spolu s ňou nachádzajú aj montážne spojky, štyri matice, tesnenie a deformačná skrutka. Tá vám umožní vytvoriť zakončenie potrubia a nasadiť naň matice. Pri solárnom potrubí DN16 sú matice trištvrte-colové a pri dvoj-rúre DN20 majú rozmer 1 col.

Solárne dvoj-rúry si môžete objednať v rôznych veľkostiach. K dispozícii je aj samostatné nerezové potrubie, známe ako jedno-rúra, ktoré sa používa na rozvod pitnej vody. K nemu sú dodávané osobitné matice i zvláštna deformačná skrutka. Neváhajte sa poradiť s našimi odborníkmi, ktorí vám poradia i v prípade atypickej požiadavky. Na vaše otázky čakajú na info@atria.sk.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie