Solárne nerezové potrubie zabezpečí efektívny solárny ohrev

Slnečné žiarenie sa čoraz častejšie využíva ako zdroj tepelnej energie. Okrem toho, že je slnečná energia dostupná bez obmedzenia a nezaťažuje životné prostredie, výrazne znižuje aj náklady na ohrev vody či vykurovanie priestorov. Myslia na to i výrobcovia vykurovacích systémov, ktorí umožňujú skombinovať ich so solárnymi panelmi a ohriať si tak teplú vodu i celý vykurovací systém, dokonca i počas zimy.

Princíp solárneho ohrevu

Solárne kolektory pohltia slnečné žiarenie a dochádza tak k ohrevu špeciálnej kvapaliny, ktorá prenáša teplo. Čerpadlo ju následne dopraví do tepelného výmenníka solárneho zásobníka, v ktorom prebieha prenos tepelnej energie do akumulačného solárneho zásobníka teplej vody. V prípade, že slnečné žiarenie nie je dostatočné pre ohrev vody, jej teplotu dorovná na požadovanú hodnotu existujúci vykurovací systém. Kvapalina, ohrievaná v kolektoroch, sa však môže využiť aj na podporu vykurovania.

Nezastupiteľnú úlohu v celom procese zohráva aj solárne potrubie. To sa používa na dopravu vody zo zásobníka na strechu do solárnych panelov. Slúži však aj ako nevyhnutná časť pre spojenie solárnych kolektorov a bojlera. Rúry solárneho potrubia sa pri odstavení solárneho systému počas leta, z dôvodu nahriatia všetkých solárnych zásobníkov, môžu zohriať až na 180°C. Preto sú prípustné len medené, oceľové alebo nerezové rúry.

Solárne potrubie a jeho vlastnosti

Solárna dvoj-rúra je vyrobená z nerezovej flexibilnej ocele. Slúži ako potrubie, ktorým v úlohe solárneho média cirkuluje voda alebo nemrznúca kvapalina. Tú ohrievajú solárne kolektory na streche domu a prostredníctvom čerpadla ju dopravujú do výmenníka solárneho zásobníka. Aby táto dvoj-rúra odolávala i extrémnym teplotám, bola vyvinutá na použitie v teplotnom rozmedzí od -40 až do +160°C.

Solárna dvoj-rúra je vďaka svojej vysokej ohybnosti a prispôsobivosti ideálnym elementom na prepojenie kolektorov a zásobníka aj cez staré, nepoužívané komíny či vetracie šachty. Potrubie obsahuje aj solárnu izoláciu čiernej farby dvoch hrúbok: 13 alebo 18 milimetrov. Jeho povrch chráni kaučuková izolácia obalená tvrdou plastovou fóliou. Každá solárna dvoj-rúra obsahuje aj kábel na pripojenie čidla na kolektore.

 

 

Ako si správne vybrať

Ak neviete, podľa čoho sa máte pri výbere veľkosti solárnej dvoj-rúry rozhodovať, pamätajte na to, že hrúbka rúr solárneho rozvodu sa určuje podľa počtu slnečných kolektorov. Preto potrubie o veľkosti DN16, dlhé 15 metrov, možno použiť pre solárny set do 300 litrov objemu, s najviac tromi kolektormi. Pokiaľ disponujete väčším zásobníkom alebo aspoň štyrmi kolektormi, mali by ste si vybrať dvoj-rúru DN20, dlhý 20 metrov. Nezávisle od veľkosti solárnej dvoj-rúry sa v dodávanom balení spolu s ňou nachádzajú aj montážne spojky, štyri matice, tesnenie a deformačná skrutka. Tá vám umožní vytvoriť zakončenie potrubia a nasadiť naň matice. Pri solárnom potrubí DN16 sú matice trištvrte-colové a pri dvoj-rúre DN20 majú rozmer 1 col.

Solárne dvoj-rúry si môžete objednať v rôznych veľkostiach. K dispozícii je aj samostatné nerezové potrubie, známe ako jedno-rúra, ktoré sa používa na rozvod pitnej vody. K nemu sú dodávané osobitné matice i zvláštna deformačná skrutka. Neváhajte sa poradiť s našimi odborníkmi, ktorí vám poradia i v prípade atypickej požiadavky. Na vaše otázky čakajú na info@atria.sk.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.