Mosadzné rozdeľovače pre podlahové kúrenie

Väčšina z nás si pri predstave podlahového kúrenia vybaví teplé parkety či kachličky, po ktorých sa aj uprostred studenej zimy budeme môcť prechádzať naboso. Pozadie fungovania takéhoto kúrenia je však komplexné a vyžaduje si množstvo komponentov, ktoré sa postarajú o náš dobrý pocit nôh v teple. Jednou z jeho súčastí je aj rozdeľovač pre podlahové kúrenie.

 

 

Benefity, ktoré rozdeľovače poskytujú

Rozdeľovače pre podlahové a radiátorové kúrenie sú zariadenia určené na miešanie a rozdeľovanie toku vody z kotla k radiátorom alebo podlahovému vykurovaniu. Ak sa rozhodnete riešiť svoje kúrenie inštaláciou takéhoto rozdeľovača, budete môcť využívať niekoľko výhod, ktoré toto riešenie ponúka.

Najväčšou prednosťou rozdeľovača je možnosť regulovania prietoku vody. Týmto spôsobom môžete jednoducho regulovať jednotlivé vetvy podlahového kúrenia a docieliť tak rovnomerné odvádzanie tepla do podlahy.

Ďalšou výhodou je vyvažovanie rozvodov v radiátorom kúrení. Vďaka nemu je možné kompenzovať  nerovnomerné  rozdelenie  prietokov  v  inštalácii daných výškou poschodí, dĺžkou prívodov či tlakovými stratami prvkov v okruhu. Pokiaľ nedôjde k vyváženiu, bude spotreba energie vyššia. Súčasne sa zníži komfort užívateľov, keďže budú niektoré miesta nedokúrené a iné, naopak, prekúrené.

 

 

Mosadz či nerez?

Potom, čo ste sa rozhodli pre aplikáciu rozdeľovača pre podlahové kúrenie, nasleduje výber materiálu rozdeľovača. Vybrať si pritom môžete z mosadzných rozdeľovačov IVAR s čerpadlom i bez neho alebo nerezových rozdeľovačov nemeckej výroby.

V prípade voľby rozdeľovača z kvalitnej nerezovej ocele je možné použiť ho na všetky druhy plastových potrubí, vrátane viacvrstvového potrubia a medi. Rozdeľovače pre podlahové kúrenie sú vybavené prietokomermi s indikátorom prietoku, pamäťou a termoregulačnými ventilmi na každom okruhu. Tým sa umožní regulovať každý vykurovací okruh samostatne.

Ak však budete vykurovať podlahu väčšej rozlohy, prípadne pri realizácii kúrenia plánujete kombinovať podlahové vykurovanie s klasickými radiátormi, odporúčame zvoliť si mosadzný rozdeľovač s čerpadlom.

 

 

Štvorcestný mosadzný rozdeľovač pre podlahové kúrenie

Tak ako pri nerezovom rozdeľovači, aj mosadzný rozdeľovač je možné použiť na všetky druhy plastových potrubí, vrátane viacvrstvového potrubia či medi. Červené prietokomery, nachádzajúce sa na povrchu rozdeľovača, vám umožnia nastaviť si zhruba rovnaký prietok vody v jednotlivých vetvách. Vďaka ventilom umiestneným pod bielymi plastovými klobúčikmi budete môcť uzatvoriť rozdeľovač. Ich odňatím si vytvoríte priestor pre osadenie regulovateľného servomotora. Každý rozdeľovač je navyše osadený odvzdušňovacím automatickým ventilom a vypúšťacím otočným ventilom. V prípade potreby môžete na rozdeľovač osadiť aj  guľový ventil, ktorý však nie je súčasťou balenia.

Mosadzné rozdeľovače pre podlahové kúrenie sú vybavené dvojregulačnými prietokomermi s indikátorom prietoku s pamäťou. Na každom okruhu sú umiestnené termoregulačné ventily, vďaka ktorým je možné regulovať každý vykurovací okruh samostatne. Rozdeľovače sú dostupné v prevedení od 2 do 12 okruhov. Pripojenie rozdeľovača ku kotlu je realizované vnútorným prepojením. Jednotlivé potrubia si môžete pripojiť pomocou trištvrtecolového zverného skrutkovania.

 

 

Ak ste sa rozhodli pre inštaláciu mosadzného rozdeľovača, v praktickom balení nájdete rozložený rozdeľovač s pripevnenými oceľovými nosičmi. Vďaka jednoduchej montáži si ho bez problémov zložíte a  podľa priloženého návodu zapojíte. Ak by vám však nebolo všetko jasné alebo si s niečím neviete dať rady, neváhajte sa s nami poradiť. S riešením vašich vykurovacích požiadaviek vám ochotne pomôže tím odborníkov na kúrenie z ATRIA SK.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.