Obehové čerpadlo, ktoré vdýchne život vášmu vykurovaniu

Asi by sme len ťažko hľadali niekoho, kto by nerád vstupoval do vyhriateho príbytku, keď je vonku sychravo a teploty klesajú pod bod mrazu. Za pocitom teplého domova sa však ukrýva niekoľko realizovaných technických predpokladov, ktorých dokonalé zladenie vnímame ako bezporuchové hladké vykurovanie. Jednou z jeho zložiek je obehové čerpadlo, ktoré do radiátorov či vykurovacích trubiek podlahového kúrenia dopraví teplú vodu.

 

 

 

Princíp systému vykurovania

Súčasťou vykurovania je aj izbový termostat, ktorý sníma teplotu v miestnosti. Ak zaznamená dosiahnutie požadovanej teploty, vykurovacia sústava sa stane dočasne nečinná. Pri poklese teploty pod želanú hodnotu však izbový termostat zaznamená zmenu a vyšle elektrický signál do kotla ústredného kúrenia. Ten sa uvedie do činnosti a vodu zahrieva až dovtedy, kým sa v telese kotla dostane na vopred nastavenú teplotu (napr. 40 stupňov). Po jej dosiahnutí termostat zapne prívod elektrického prúdu a uvedie elektromotor obehového čerpadla do činnosti. Cirkulácia teplej vody a ohrev miestností vášho domova tak pokračuje až do dosiahnutia želanej teploty.

 

 

 

Na čo slúži obehové čerpadlo

Obehové čerpadlá pre ústredné a podlahové kúrenie sú zariadenia, ktoré zabezpečujú cirkuláciu vody z kotla do systému kúrenia. Vodu vo vykurovacích trubkách poháňajú vďaka zabudovaným lopatkám. V moderných čerpadlách sa nachádzajú tzv. mokrobežné lopatky, ktoré umožňujú nastaviť rýchlosť otáčok motora. Vďaka tomu sa zlepšuje doregulovanie vykurovacieho systému.

Vývoj sa nezastavil ani v tejto oblasti a kvalitné obehové čerpadlá musia spĺňať mnohé kritériá. Okrem dlhej životnosti či nízkej spotreby elektrickej energie sa neváhajte predajcu vykurovacej techniky spýtať aj na prevádzkovú hlasitosť čerpadla. Zvuk v potrubí a vo vode sa totiž šíri až štvornásobne rýchlejšie než vo vzduchu. Nemenej dôležitou vlastnosťou je aj schopnosť pracovať s vysokými teplotami, často presahujúcimi 100° C. Ak by napríklad došlo k prehriatu kotla na tuhé palivo, práve čerpadlo dokáže prehriaty kotol ochladiť cez kotlovú reguláciu.

 

 

 

Vaša nová Avansa 25/6/180

Ak hľadáte čerpadlo určené na vykurovanie, podlahové kúrenie a rozvody vody či soláru, odporúčame vám vybrať si obehové čerpadlo Avansa 25/6/180. V balení nájdete čerpadlo s hmotnosťou 2,8 kg, záručný list a slovenský návod. V ňom sa dočítate o prevádzkových podmienkach,  postupe pri inštalácii čerpadla a dozviete sa aj niekoľko tipov ako postupovať pri jeho údržbe.

Obehové čerpadlo Avansa 25/6/180 je určené pre systémy ústredného vykurovania. Teleso tohto masívneho čerpadla červenobordovej farby je vyrobené z liateho hliníka. Pod čiernym telom sa nachádza svorkovnica. Na ňu je upevnený špeciálny ovládač, ktorým môžete nastaviť jednu z troch rýchlostí. Tretia, najsilnejšia rýchlosť,  dosahuje hodnotu výtlaku až 6 metrov.

 

 

Krátky popis s rozpisom výkonu a sily výtlaku jednotlivých rýchlostí poskytuje štítok na prednej strane čerpadla. Na jeho boku je umiestnený otvor na káble. Vo vnútri čerpadla je uložený vysokokvalitný bipolárny asynchrónny motor. Jeho benefitom je fakt, že si nevyžaduje ochranu proti preťaženiu. Ložisko čerpadla je mazané vodou, preto pri jeho umiestnení nesmieme zabúdať inštalovať ho vo vodorovnej polohe. Stupeň ochrany krytom je na úrovni IP44.

Vzdialenosť medzi sacím a výtlačným hrdlom je pri tomto modeli obehového čerpadla Avansa 180 mm, pričom svetlosť hrdla je 25 mm. Čerpadlo Avansa spojíte s obehovou sústavou pomocou 6/4-colového pripojenia.

 

 

 

Jednotlivé parametre sa líšia v závislosti od typu čerpadla Avansa. Na eshope Atria.sk sú dostupné viaceré typy tohto čerpadla, berúc do úvahy požiadavku na výkon, silu výtlaku, ako aj rozmery a rozteč čerpadla. Predaju vykurovacej techniky sa venujeme už deviaty rok. V našom portfóliu nájdete množstvo kvalitných a rokmi overených značiek. Neváhajte sa na nás preto kedykoľvek obrátiť s vašimi otázkami. Naši odborníci vám radi poradia na info@atria.sk.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.