Deformačná skrutka vytvaruje solárne rúry a zakončí ich

Plánujete ako zdroj tepelnej energie využiť slnečné žiarenie? Budete tak môcť profitovať z viacerých benefitov naraz. Slnečná energia nezaťažuje životné prostredie a významne prispieva k zníženiu nákladov na ohrev vody či vykurovanie priestorov. Zároveň je dostupná prakticky bez obmedzenia. Nebojte sa preto skombinovať vaše vykurovacie systémy so solárnymi panelmi a zabezpečiť si tým ohrev vody aj kúrenia i počas zimných mesiacov.

Princíp solárneho ohrevu

Solárne kolektory pohltia slnečné žiarenie a ohrejú tak špeciálnu kvapalinu prenášajúcu teplo. Takto ohriata kvapalina je čerpadlom prepravená do tepelného výmenníka solárneho zásobníka. V ňom prebieha prenos tepelnej energie do akumulačného solárneho zásobníka teplej vody. Kolektormi ohriatu kvapalinu môžete využiť aj na podporu vášho vykurovania. Ak vzhľadom na ročné obdobie nie je slnečné žiarenie postačujúce pre ohrev vody, jej teplotu dorovná na želanú úroveň existujúci vykurovací systém.

Dôležitou súčasťou celého procesu je aj solárne potrubie. Slúži na prepravu vody zo zásobníka do solárnych panelov a spája solárne kolektory s bojlerom. Bežne dostupnými sú medené a  oceľové rúry, pričom najčastejšie používanými sú rúry z nerezovej flexibilnej ocele. Na ich vytvarovanie sa používa deformačná skrutka.

Deformačná skrutka a jej všestranné využitie

Deformačná skrutka sa okrem tvarovania nerezových solárnych rúr tiež aplikuje na zakončenie potrubia a pri nasadení matice na rúry. Je súčasťou balenia solárnych dvoj-rúr. Dodatočný set deformačnej skrutky vám preto poslúži ako náhradný diel, ale aj v prípade potreby ďalšieho ukončenia solárnej dvoj-rúry. Ak máte solárny set s objemom do 300 litrov a najviac tri kolektory, je pre vás vhodnou voľbou solárne potrubie a deformačná skrutka typu DN16. Pokiaľ disponujete väčším zásobníkom alebo aspoň štyrmi kolektormi, vyberte si typ DN20.

Umiestnenie matice na potrubie s pomocou deformačnej skrutky

Navlečte maticu na potrubie a umiestnite spojky na prvú medzeru rúry. Následne na ne natiahnite maticu. Do jej otvoru vložte deformačnú skrutku a pomocou vidlicových kľúčov veľkosti 27 a 30 ju utiahnite na doraz. Aby sa vám s materiálom ľahšie manipulovalo, môžete použiť aj kliešte. V poslednom kroku uvoľnite maticu. Vďaka tomuto postupu si budete môcť vytvarovať hrdlo, o ktoré následne môžete zachytiť maticu. Nezabudnite do jej vnútra umiestniť tesnenie. Postup správneho nasadenia matice na rúru si môžete pozrieť aj v našom demonštračnom videu.

Deformačná skrutka je štandardne dodávaná v balení solárnej dvoj-rúry. Na výber pritom máte z rôznych veľkostí, v závislosti od veľkosti vášho solárneho systému. Nie je však na škodu mať ju aj v rezerve a objednávať ju aspoň po dva kusy. Nezaskočí vás tak strata jednej z nich. Neváhajte sa poradiť s našimi odborníkmi, ktorí na vaše otázky čakajú na info@atria.sk.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.