Zmysel podlahového vykurovania - článok

Zorientujte sa v možnostiach podlahového kúrenia

Plánujete svoje bývanie a rozhodujete sa medzi radiátormi a podlahovým kúrením? Na prvý pohľad sa môže zdať, že jediným rozdielom je viditeľnosť radiátorov voľným okom v porovnaní s podlahovým kúrením, ktoré je akoby “skryté pod povrchom”, no zásadných odlišností je hneď niekoľko. Kým radiátor vykúri oveľa menšiu plochu a tým sa jeho efektivita pri súčasnom náraste spotrebovanej energie znižuje, podlahové kúrenie, umiestnené pod celou plochou izby, vyhreje priestor rovnomernejšie a jeho voľbou si zo zatepleného domu vytvoríte energeticky efektívnu domácnosť. Navyše si neukrojíte z izby ako v prípade radiátora. Ako sa teda orientovať v ponuke podlahového kúrenia?

Typy podlahového kúrenia

Ak ste sa rozhodli, že si chodenie naboso vo svojom domove spríjemníte voľbou podlahového kúrenia, budete si môcť vybrať medzi elektrickým a teplovodným podlahovým kúrením.

Podlahové vyhrievanie pomocou elektrickej energie využíva odporové káble či rohože napojené na elektrickú sieť. Jej montáž je síce jednoduchšia a lacnejšia, nakoľko je však cena elektriny ako zdroj tepla drahšia v porovnaní so zemným plynom, odporúča sa inštalovať takéto podlahové kúrenie na menšie plochy, napríklad do kúpeľní.

V porovnaní s elektrickým podlahovým kúrením je teplovodné kúrenie montážne aj finančne náročnejšie, no v dlhodobom horizonte sa domácnostiam disponujúcim plynovým kotlom jednoznačne viac oplatí doň investovať. Nezanedbateľnou je aj možnosť pripojenia takéhoto systému na energiu z obnoviteľných zdrojov, akými sú krby s teplovodným výmenníkom, kotly na drevo, tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory.

Teplovodné podlahové kúrenie a jeho možnosti

V závislosti od plánovania svetlej výšky miestnosti či možností záťaže konštrukcie betónovým poterom sa zákazníci, vyberajúci si teplovodné podlahové kúrenie, rozhodujú medzi mokrým a suchým systémom.

Pri tzv. mokrom systéme, ktorý tvorí poter, vykurovacia a izolačná vrstva, dosahuje celková hrúbka 10 až 15 centimetrov. Aj tu sa však ponúka možnosť výberu medzi vysokým a nízkym profilom podlahového polystyrénu.

Pre podlahové kúrenie s vyšším profilom odporúčame použiť systémovú dosku UHP55. Pri svojej hrúbke 5,8 cm má rozostup potrubia v násobku 7,5 cm. Ak sa, naopak, potrebujete zmestiť do menšej hrúbky podkladu, bude pre vás ideálnym riešením systémová doska UHP53 s hrúbkou 3,6 cm a vzdialenosťou ukladania potrubia v násobku 5 cm. Či už si vyberiete medzi vyšším alebo nižším profilom, obe alternatívy je vhodné kombinovať s dilatačným samolepiacim pásom DP50, polybutylénovým potrubím UHP 16 alebo plastohliníkovým potrubím PEXALPEX, ktoré je zložené z viacerých vrstiev, pričom stredná hliníková vrstva slúži ako kyslíková bariéra proti prenikaniu kyslíka do rozvodov kúrenia.

Suchý systém si vyžaduje celkovú hrúbku vrstvy približne 11 až 12 cm. Riešením pri takejto voľbe je polystyrén pre podlahové kúrenie vysoký 30 mm s rozostupom potrubia v násobku 12,5 cm s odrazovou vrstvou tepla zloženou z odrazových plechov.

 

 

Príprava a pokládka teplovodného podlahového kúrenia

Do pripraveného otvoru v stene sa upevní skrinka, do ktorej sa na vodiace lišty pripevní rozdeľovač s dvomi telami: telo s prietokomermi určené na prívod teplej vody sa umiestni do hornej časti a telo s ventilmi na spodok.

Pri mokrom riešení sa na vystužený betónový základ položí polystyrén a pre elimináciu tepelnej rozťažnosti betónu sa po obvode stien nalepí dilatačný samolepiaci pás s fóliou proti zatekaniu betónu. V prípade voľby polystyrénu pre suché podlahové kúrenie sa do systémovej dosky uložia roznášacie plechy UHPS. Ak bude nášľapnou vrstvou keramická dlažba, plechy sa položia do každej druhej drážky, v prípade plávajúcej podlahy do každej drážky.

Pred samotnou pokládkou polybutylénové potrubia je potrebné prevliecť jeho začiatok pod vodiacu lištu v skrinke. Odporúčame potrubie namotávať do tvaru „slimáka“, pričom napríklad pri plánovanej vzdialenosti 15cm je vhodné ukladať potrubie vo vzdialenosti 30cm, keďže „cestou nazad“ bude vedené stredom, čím sa dosiahne samotná 15cm vzdialenosť ukladania.

Po namotaní všetkých okruhov sa potrubie upevňuje do rozdeľovača, pričom sa vstup teplej vody upevní v mieste s prietokomermi a vstup pre vratnú vodu pod ním. Je potrebné dbať na to, aby okruhy, prívod a spiatočka boli v rozdeľovači uložené vždy nad sebou. Pre lepšiu kontrolu odporúčame každý okruh označiť číslom a názvom miestnosti.

V ďalšom kroku sa v prípade mokrého tepelného podlahového kúrenia zaleje betónová vykurovacia zálievka z hrubozrnného betónu, na ktorú sa po úplnom stuhnutí položí 1 cm hrubá nášľapná plocha, ktorou môže byť tak plávajúca podlaha ako aj dlažba. V prípade plánovaného vysokého zaťaženia nášľapnej plochy odporúčame pred samotnou zálievkou umiestniť dodatočnú výstuž. Po zabetónovaní inštalácie podlahového vykurovania, položení nášľapnej vrstvy a zhotovení omietok aj s maľbami sa osadí rám s dvierkami a posuvný plech na spodku skrinky sa položí na zhotovenú podlahu. Ak ste sa rozhodli pre suché podlahové kúrenie, v tomto bode sa na vzniknutú plochu umiestnia dosky E25 v celkovej hrúbke 25mm a spoja sa lepidlom a skrutkami. 

Teraz už nič nebráni spustiť si podlahové kúrenie a užívať si hrejivý pocit z kontaktu s podlahovou plochou.

Kvalita a odbornosť od profesionálov

Bývanie vo vlastnom a s ním spojená voľba vykurovania nášho príbytku je rozhodnutím, ktoré môže naše bývanie skvalitniť veľmi dlhé obdobie. Náš komfort a náklady na vykurovanie by mali preto z dlhodobej perspektívy zohľadniť výber dodávateľa, jeho sortiment a ponúkaný servis. Spoločnosť Atria SK, s. r. o., zaoberajúca sa internetovým predajom, sa od svojho vzniku v roku 2012 špecializuje najmä na vykurovaciu techniku. Vo svojom portfóliu ponúkaných značiek má zastúpené zvučné mená ako JUNKERS, PROTHERM, VAILLANT, VIESSMAN a mnoho ďalších. V súčasnosti poskytuje predaj aj do Českej republiky a svojich obchodných partnerov a zákazníkov má už aj v Poľsku, Slovinsku či Chorvátsku. Jej prvoradým cieľom je poskytnúť svojim zákazníkom dostatočné množstvo informácií a alternatív pre ich spokojné rozhodnutia v oblasti vykurovacej techniky a svoju technickú podporu nekončí ani momentom predaja.

Ak sa potrebujete poradiť, aké riešenie je pre váš byt či dom to najvhodnejšie, neváhajte sa s nami spojiť na info@atria.sk.  

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.