Elektrický termostat ADEX TTUV dozrie na správne nabíjanie zásobníka TÚV

Prístup k teplej úžitkovej vode sa v súčasnosti považuje za bežný štandard. Mať k dispozícii teplú vodu kedykoľvek už nie je výsadou privilegovaných. Keďže sa však ceny bývania a s nimi súvisiacich energií neustále zvyšujú, je na mieste uvažovať pri zabezpečovaní teplej úžitkovej vody o čo najefektívnejšom systéme. Vhodne zvolené zariadenie tak okrem nemalej úspory finančných prostriedkov zároveň prispieva i k predĺženiu životnosti spotrebičov, zabezpečujúcich požadovaný komfort.

 

Úžitková voda a jej podoby

Úžitková voda sa vyrába ohrevom zväčša pitnej vody. Teplá voda je síce zdravotne nezávadná, nie je však určená na pitie či varenie. Teplá úžitková voda preto nepodlieha žiadnym normám, ani kontrolám. Môže sa však vyrábať aj prečistením odpadovej vody z kúpeľní, pračiek či umývačiek riadu, pričom sa prečistením mení na úžitkovú vodu. Takto sa z takzvanej sivej vody stáva biela voda.

Úžitkovou vodou môže byť aj priemyselná voda, používaná v priemyselných závodoch a technologická voda, ktorá je súčasťou výrobného procesu daného výrobku. V neposlednom rade patrí do tejto kategórie aj voda pre závlahy.

Keďže predpokladáme, že väčšina z vás bude riešiť práve teplú úžitkovú vodu, budeme sa ďalej venovať jej ohrevu v domácich podmienkach.

 

Univerzálnosť so širokým uplatnením

Termostat ADEX TTUV bol vyvinutý pre potreby nabíjania zásobníka TÚV s cieľom obmedziť frekvenciu spínania nabíjacieho zdroja - zväčša plynového kotla. K tomu sa využíva nastavenie rozdielu medzi zapínacou a vypínacou teplotou na úrovni zhruba 30°C. Vďaka svojej univerzálnosti však termostat nájde uplatnenie aj u množstva ďalších aplikácií.

Elektronický termostat ADEX TTUV tak slúži na udržiavanie teploty vo zvolenom rozmedzí, pričom ovláda zdroj tepla pomocou prepínacieho kontaktu relé. Voľbou veľkosti rozmedzí medzi vypínacou a zapínacou teplotou možno predurčiť početnosť spínania zdroja tepla. Vďaka prepínaciemu kontaktu relé možno nájsť aj aplikácie na chladenie alebo odvetrávanie. Pri dosiahnutí nastavenej teploty na pripojenom snímači vypne termostat ADEX TTUV výstupné relé. Pri poklese teploty o nastavenú diferenciu ho, naopak, znova zopne. 

  

Elektrický termostat ADEX TTUV a jeho zložky

Regulátor ADEX TTUV má jednoduchý, no praktický dizajn. Na prednej strane sú dostupné otočné prvky na ovládanie, vzadu sa nachádza napájanie spolu s teplotným snímačom. Ten je dodávaný s prívodom 180 cm. Elektrický termostat sa skladá z riadiaceho modulu TTUV1, spínacieho modulu TTUV2 a teplotného snímača.

Riadiaci modul TTUV1 zabezpečuje nastavenie vypínacej teploty termostatu a diferencie, teda rozdielu medzi vypínacou a zapínacou teplotou termostatu. Na nastavenie týchto parametrov slúžia dva samostatné nastavovacie prvky. Spínací modul TTUV2 zas zabezpečuje napájanie termostatu ADEX TTUV a obsahuje výstupné relé s prepínacím kontaktom. Spínací modul je vstavaný do plastovej krabičky so sieťovou vidlicou.

 

Parametre, ktoré vás potešia

Pri výbere termostatu ADEX TTUV sa budete môcť spoľahnúť na príjemné technické parametre regulátora. Vypínaciu teplotu si pri ňom môžete nastaviť v rozsahu 40 až 90 °C a diferenciu od 5 do 40 °C. Príkon samotnej elektroniky dosahuje maximálne 1 voltampér. Výrobca termostatu však myslel i na bezpečnosť a vybavil ho krytím na úrovni IP40.

Elektrický termostat ADEX TTUV vyniká minimalizmom v dizajne i pri samotnom užívaní. Jeho nekomplikovaný charakter ponúka praktickosť pri súčasnej úspore energií. Je jedným z mnohých produktov od trhom overených výrobcov, ktorých výrobky nájdete v našom eshope. Ak ste v článku nenašli odpoveď na vašu otázku, radi vám ju zodpovieme na info@atria.sk .

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.